A mócvezér szobra Kolozsváron
Fotó: Avram Iancu Egyesület
Avram Iancu-emlékévet hirdetett a román parlament a 2024-es választási évre a móc szabadságharcos születésének bicentenáriuma alkalmából; a bukaresti képviselőház kedden jóváhagyta a vonatkozó törvénytervezetet, az RMDSZ ellene szavazott.
2023. június 20., 18:262023. június 20., 18:26
2023. június 20., 18:392023. június 20., 18:39
Az így is nagy többséggel elfogadott jogszabály szerint az 1848-49-ben Erdélyben szervezett császárhű román felkelés vezetőjének szentelt emlékévben a román parlament, az államelnöki hivatal, a kormány és az önkormányzatok is rendezvényeket szervezhetnek kulturális és oktatási céllal. Az MTI által ismertetett jogszabály szerint a különböző hatóságok, intézmények erre anyagi forrásokat különíthetnek el a költségvetésükből.
Az RMDSZ politikusai korábban, még a szövetség kormányzati részvétele idején úgy nyilatkoztak a Krónikának, hogy Romániában két különböző dolog a történelmi valóság és a nemzeti mítosz; ugyanakkor a koalíciós részvétel ellenére sem tehetnek semmit az erdélyi magyarok ellen hadjáratot folytató román nemzeti hős kultusza ellen. Az időközben ellenzékbe szorult alakulat képviselői kedden nem szavazták meg a tervezetet, kifogásolva, hogy a főként az erdélyi románok körében nagy kultusznak örvendő 1848-49-es román szabadságharcos több száz magyar civil haláláért felelős – nyilatkozta a Maszol.ro-nak Szabó Ödön képviselő. „Abban a polgárháborús időszakban, 1848-49-ben ártatlan magyar civilek estek áldozatul, ez nem nevezhető dicséretesnek” – mondta a Bihar megyei honatya, és erre parlamenti felszólalásában is felhívta a figyelmet.
Avram Iancu-emlékév lesz 2024-ben, amenyiben a képviselőház is megszavazza a szenátus által elfogadott törvénytervezetet. A Krónika által megkérdezett RMDSZ-politikusok szerint Romániában két különböző dolog a történelmi valóság és a nemzeti mítosz.
A honatya hangsúlyozta: a történelmi vitákat nem törvénytervezetben kell lezárni, hiszen számos olyan történelmi személyiség van, akit a román és magyar közösség másként ítél meg. „Avram Iancu a magyar közösség számára nem pozitív figura, a két nemzet egymás ellen uszítása ráadásul egyik számára sem hozott jót” – magyarázta a hírportálnak Szabó Ödön, hozzátéve, hogy a békés együttélés érdekében olyan személyiségeket kellene ünnepelni, akik egyik közösség méltóságát sem sértik.
Az Erdélyi-szigethegységben található Mócföldről származó román vezérnek a belvárosban áll gigantikus szobra, amelyet a szintén mócvidéki származású Emil Boc polgármester a helyi román művészi és civil szféra esztétikai jellegű kifogásai ellenére sem hajlandó eltávolíttatni. Avram Iancu, magyarosan Janku Ábrahám (1824 -1872) erdélyi román jogász az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ellen Erdélyben szervezett császárhű román felkelés vezetője volt. Az erdélyi románok körében és a hivatalos román történetírás szerint hősnek számít. Nevét több település is viseli, számos helységben kapott szobrot, sok utca, tér mellett egyetemet és a kolozsvári nemzetközi repülőteret is róla nevezték el.
A szenátus által hétfőn elfogadott törvénytervezet értelmében 2024 Avram Iancu-év lesz. A szenátus első törvényhozási fórumként szavazott a tervezetről, amelyet még a képviselőháznak is el kell fogadnia.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
szóljon hozzá!