Beleszóltak. Az APADOR-CH szerint az alkotmánybíróság korlátozta a szabad választás jogát
Fotó: Az alkotmánybíróság honlapja
Boldog emberi jogok napját! Már azokét, amelyek még megmaradtak – ezzel a szarkasztikus jókívánsággal üzent a választásokba többször is beavatkozó, és az elnökválasztás első fordulójának eredményét végül megsemmisítő alkotmánybíróságnak az Emberi Jogok Romániai Védelméért – Helsinki Bizottság (APADOR-CH) nevű civil szervezet.
2024. december 10., 12:272024. december 10., 12:27
2024. december 10., 12:332024. december 10., 12:33
„December 10-én ünnepeljük az emberi jogokat, amelyek közé a választójog is tartozik, nevezetesen a választáshoz való jog (az alkotmány 36. cikkelye) és a vlaszthatóság joga (az alkotmány 37. cikkelye)” – áll a szervezet közleményében, amely éles kritikát fogalmaz meg az alkotmánybíróság utóbbi időben tanúsított „irracionális viselkedésével” szemben.
Felelőtlenül döntött a bukaresti alkotmánybíróság, amikor pénteki határozatával megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét – vélekedett a Krónika megkeresésére Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.
Az APADOR-CH az egyik legrégebbi romániai civil szervezet, amely a polgárok jogainak tiszteletben tartása mellett köteleződött el, és következetesen Európa-párti álláspontot képvisel.
Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült – közölte az alkotmánybíróság az elnökválasztás november 24-i első fordulójának érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.
A szervezet emlékeztet, hogy már az év eleje óta figyelmeztetett arra, hogy a helyhatósági választások és az európai parlamenti választások összevonásáról szóló döntés „sérti magát a szabad választásokhoz való jogot”, és azzal vádolja az alkotmábyíróságot, hogy nem reagált „a polgári jogok sürgősségi rendeletekkel történő korlátozására”.
Az APADOR-CH azért is bírálja az alkotmánybíróságot, amiért „újra színre lépett” az elnökválasztás első fordulójának szavazatainak újraszámlálására, hitelesítésére, majd törlésére vonatkozó egymást követő döntésekkel.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatt a CEC Bank már hónapokkal ezelőtt megszüntette a szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu biztonságáért felelő zsoldosvezér, Horațiu Potra számláit – derült ki kedden.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szerint adottak a feltételek ahhoz, hogy a koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró Európa-barát pártok kedden megkezdjék a tárgyalásokat a kormányprogramról.
Miközben Románia még mindig azon döntés sokkjából próbál ocsúdni, amely értelmében többek között a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) által szolgáltatott információk alapján az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztá
Kevesen értik meg, hogy mindaz, ami az elmúlt hétvégéig érvényes volt a román politikában, ma már nem érvényes – jelentette ki hétfőn a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő első alelnöke, Ciprian Ciucu.
Több tucatnyi Oroszország által koordinált közösségi fiókkal népszerűsítették az elnökválasztás első fordulóját az alkotmánybíróság által azóta megsemmisítette eredmény szerint megnyerő szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut.
Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője hétfőn kijelentette, hogy továbbra is Elena Lasconi a párt jelöltje az elnökválasztáson.
A Szociáldemokrata Párt vezetőtestülete felhatalmazta Marcel Ciolacu pártelnököt, hogy tárgyaljon a többi Európa-barát alakulat képviselőivel egy új parlamenti többség kialakításáról és a PSD kormányzati szerepvállalásáról.
Házkutatást tartott hétfőn a Prahova megyei ügyészség a szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu személyes védelméért felelős zsoldosvezér, Horațiu Potra otthonában és 11 másik Bukarest, Ilfov és Nagyszeben megyei lakcímen abban az ügyben, amelyben azután indult nyomozás, hogy a volt zsoldos
A múlt vasárnapi parlamenti választás után esedékes, hogy az „Európa-párti” koalíció megalakításáról szándéknyilatkozatot aláíró négy párt, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a képviselőházi kisebbségi frakció elkezdje az érdemi tárgyalásokat.
Tizenkilencen fogják képviselni a magyartól eltérő nemzeti kisebbségeket az új román parlamentben.
szóljon hozzá!