Beleszóltak. Az APADOR-CH szerint az alkotmánybíróság korlátozta a szabad választás jogát
Fotó: Az alkotmánybíróság honlapja
Boldog emberi jogok napját! Már azokét, amelyek még megmaradtak – ezzel a szarkasztikus jókívánsággal üzent a választásokba többször is beavatkozó, és az elnökválasztás első fordulójának eredményét végül megsemmisítő alkotmánybíróságnak az Emberi Jogok Romániai Védelméért – Helsinki Bizottság (APADOR-CH) nevű civil szervezet.
2024. december 10., 12:272024. december 10., 12:27
2024. december 10., 12:332024. december 10., 12:33
„December 10-én ünnepeljük az emberi jogokat, amelyek közé a választójog is tartozik, nevezetesen a választáshoz való jog (az alkotmány 36. cikkelye) és a vlaszthatóság joga (az alkotmány 37. cikkelye)” – áll a szervezet közleményében, amely éles kritikát fogalmaz meg az alkotmánybíróság utóbbi időben tanúsított „irracionális viselkedésével” szemben.
Felelőtlenül döntött a bukaresti alkotmánybíróság, amikor pénteki határozatával megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét – vélekedett a Krónika megkeresésére Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője.
Az APADOR-CH az egyik legrégebbi romániai civil szervezet, amely a polgárok jogainak tiszteletben tartása mellett köteleződött el, és következetesen Európa-párti álláspontot képvisel.
Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült – közölte az alkotmánybíróság az elnökválasztás november 24-i első fordulójának érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.
A szervezet emlékeztet, hogy már az év eleje óta figyelmeztetett arra, hogy a helyhatósági választások és az európai parlamenti választások összevonásáról szóló döntés „sérti magát a szabad választásokhoz való jogot”, és azzal vádolja az alkotmábyíróságot, hogy nem reagált „a polgári jogok sürgősségi rendeletekkel történő korlátozására”.
Az APADOR-CH azért is bírálja az alkotmánybíróságot, amiért „újra színre lépett” az elnökválasztás első fordulójának szavazatainak újraszámlálására, hitelesítésére, majd törlésére vonatkozó egymást követő döntésekkel.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
szóljon hozzá!