Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Képviselőház
A romániai önkormányzati tisztségviselők bérének emeléséről döntött kedden a bukaresti képviselőház, kiiktatva a tervezet szenátus által múlt héten elfogadott változatából azt az – általános közfelháborodást kiváltó – módosítást, amely az államfő, a kormánytagok és a törvényhozók tiszteletdíját is megemelte volna.
2022. szeptember 27., 18:332022. szeptember 27., 18:33
2022. szeptember 27., 18:552022. szeptember 27., 18:55
A bukaresti kormány augusztusban hozott sürgősségi rendeletet a közalkalmazottak elmaradt bérfejlesztésének részleges folyósításáról. Ennek értelmében augusztustól annak a bérfejlesztésnek a negyedét kapják meg, amelyet az öt éve hatályos egységes bértörvény 2022-re előirányzott számukra. A jogszabály parlamenti megerősítése során az RMDSZ javaslatára a szenátus azzal egészítette ki a rendelkezést, hogy novembertől a közméltóságok, a választott és kinevezett állami tisztségviselők 2019-ben befagyasztott juttatásait a 2021-es minimálbérnek megfelelő szintre – vagyis 10,5 százalékkal – emelik.
így a helyi közigazgatásban 2019 óta nem volt béremelés, és az önkormányzatokban emiatt tarthatatlan helyzet alakult ki. A hazai közvéleményben azonban hatalmas felháborodást keltett, hogy a jelenlegi válságos időszakban a törvényhozók „legfőbb gondja” az volt, hogy megemeljék saját juttatásaikat.
„A megélhetési költségek válsága, a megugrott infláció és a kirívó energiaárak miatt természetes, hogy a lakosság jelentős része megdöbbenéssel fogadja a fizetésemelésre vonatkozó javaslatot. Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy kistelepülések önkormányzatainak működése kerül veszélybe azáltal, hogy nem tartjuk be az egységes bértörvény előírásait. Valós a veszélye annak, hogy alkalmazottak nélkül maradnak egyes polgármesteri hivatalok” – idézte az RMDSZ közleménye Csoma Botond képviselőházi frakcióvezetőt.
Hasonló módon a többi kormánypárt vezetése is felülbírálta szenátorainak múlt heti – Klaus Iohannis államfő által is bírált – döntését, így a közigazgatási béremeléseket a polgármesterekre és megyei tanácselnökökre (illetve ezáltal az ő juttatásaik függvényében bérezett alkalmazottakra) korlátozó törvényváltozatot 179 szavazattal 28 ellenében fogadta el kedden a képviselőház. Szintént az RMDSZ javaslatára a szenátusban korábban azt is megszavazták, hogy a kormányfőtitkárság, a parlament, a törvényhozási tanács és az elnöki hivatal alkalmazottai mintegy 25 százalékos béremelést kapjanak: ezt a rendelkezést a képviselőház törölte a tervezetből.
Élénk vitát követően pozitívan véleményezte keddi együttes ülésén a bukaresti képviselőház munkaügyi és pénzügyi bizottsága a közalkalmazottak béremelését előíró 2022/115-ös számú sürgősségi kormányrendeletet. A közjogi méltóságok bé
A tervezet vitáján egyébként az ellenzéki Románia Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői bírálták a helyi választottak béremelését, a kormánypártok politikusai pedig azzal érveltek, hogy diszkrimináció lenne, ha nem részesülnének fizetésemelésben. George Simion, az AUR elnöke felszólalásában elmondta, szerinte a jelenlegi időszak nem alkalmas a helyi választottak bérének növelésére. Emlékeztetett, hogy Romániában nagyon sokan 1500 lejes fizetésből vagy 1000 lejes nyugdíjból élnek. Az USR-s Oana Ţoiu pedig azzal vádolta a koalíciót, hogy fontosabbnak tartja az amúgy is magasabb bérű köztisztségviselőket a minimálbér alatti jövedelemből tengődő személyeknél.
Alfred Simonis, a PSD frakcióvezetője emlékeztetett, hogy a polgármesterek és az alpolgármesterek béremelésének köszönhetően a polgármesteri hivatalok alkalmazottainak a fizetése is emelkedik, ami szerinte hatékonyabbá teszi az önkormányzatok működését. Csoma Botond RMDSZ-es frakcióvezető szerint a törvény módosítása egy régóta fennálló méltánytalanságot orvosol. „Nem szabad különbséget tenni a központi és a helyi közigazgatás között. Nem szabad a polgármestereket, alpolgármestereket, alelnököket és megyei tanácselnököket kiátkozni és bemocskolni. Nem szabad az embereket a helyi önkormányzatokkal szembeállítani, mert ezzel nem oldunk meg semmit” – jelentette ki a politikus.
Ismét az alkotmánybírósághoz fordul az USR Újra megtámadja az alkotmánybíróságon a helyi választottak béremelését is előíró jogszabályt a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – jelentette be kedden Cristian Seidler képviselő. Emlékeztetett, hogy a parlament korábban már elfogadott egy hasonló törvényt, amit az USR megtámadott az alkotmánybíróságon, és a taláros testület jogosnak találta az ellenzéki párt kifogásait. „Ezt a törvényt is meg fogjuk támadni az alkotmánybíróságon, mert ugyanúgy alkotmányellenes” – mondta az USR képviselője.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!