Örülhet? A CURS felmérése szerint Călin Georgescu az elnökválasztás második fordulójának favoritja
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Az elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu tűnik esélyesebbnek a végső győzelemre – derül ki egy felmérésből.
2024. december 03., 09:002024. december 03., 09:00
2024. december 04., 11:332024. december 04., 11:33
A CURS által a vasárnapi parlamenti választások napján készített felmérés szerint
Arra is rákérdeztek, hogy az egyes pártok támogatói hogyan voksolnának.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi megköszönte hétfőn a törvény és az alkotmány betartatásáért felelős hatóságoknak, hogy „meghallgatták a románok hangját”, és „nem játszanak orosz rulettet” a romániai demokráciával.
Eszerint az USR szavazói 91,9 százalékban Lasconira, 8,1 százalékban pedig Georgescura szavaznának.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatói 63,9 arányban Lasconira, 36,1 százalékban Georgescura voksolnának.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy döntött, hogy tagjai és szimpatizánsai saját belátására bízza, kire szavaznak az államfőválasztás második fordulójában.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szavazói 60,4 százalékos arányban Georgescut, 39,6 százalékosban pedig Lasconit támogatnák. A szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatói nem meglepő módon 93,8 százalékban Georgescu mögött állnak, és csupán 6,2 százalékuk szavazna Lasconira.
A szintén szélsőjobboldali SOS Románia szavazói 89,6 százalékban állnak Georgescu mögött, és 10,4 százalékuk szavazna Lasconira.
A CURS szerint a felmérés során 24 629 kérdőívet töltöttek ki, a hibahatár 0,6 százalék.
Stabil kormánytöbbségre van szüksége Romániának, ezt pedig a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közösen tudná ellátni – állapította meg Kelemen Hunor hétfő este Kolozsváron a SZÁT ülését követően, bejelentve: a szövetség Elena Lasconit támogatja.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság az óvások miatti hosszas huzavona után végül hétfőn este hitelesítette a múlt vasárnapi első forduló eredményét, amely szerint a függetlenként induló Georgescu végzett az első helyen, a másodikon pedig Lasconi.
Megjegyzendő, hogy az első forduló előtt az össze közvélemény-kutató következetesen tévedett, Georgescut a futottak még kategóriába sorolták.
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!