Fotó: www.comunismulinromania.ro
Március 21-ére halasztotta pénteken a legfelsőbb bíróság az 1989-es forradalom perének tárgyalását – adta hírül az Agerpres.
2020. február 21., 16:592020. február 21., 16:59
Pénteken több mint száz személy jelent meg a bíróságon szerte az országból, hogy nyilvántartásba vegyék őket akár polgári, akár sértett félként. A bírósági épület várótermeiben padokat helyeztek el, hogy a várakozóknak ne kelljen lábon állniuk. Az ügyben érintettek nagy számára való tekintettel foganatosított különleges intézkedések ellenére feszült helyzetekből sem volt hiány:
Néhány óra elteltével, mialatt az emberek sorra jelentkeztek a tárgyalóteremben, a bíró úgy döntött, hogy halasztja a dossziét, mivel be kell idézni még néhány elhunyt személy mintegy 30 leszármazottját.
A tárgyaláson megjelentek között volt a December 21 Egyesület elnöke, Teodor Mărieş is, aki felkérte a bírákat, hogy rövidebb határidőkre tűzzék ki a tárgyalások időpontjait.
„Ebben az ügyben is az fog történni, ami a bányászjárás ügyében: vissza fogják küldeni a vádiratot a katonai ügyészségnek, mert az elmúlt három évben ezzel foglalkozó ügyészek nem az eljárásoknak megfelelően jártak el. Három évet már elvesztettünk, s Isten tudja, meddig fog még elhúzódni, mert már tíz hónapja tart az előzetes szakasz” – mondta.
Ion Iliescu volt államelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és Iosif Rus tábornok, a román légierő egykori parancsnoka ellen emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt emeltek vádat.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett pszichózisban, december 22-e után, amikor a lakosság a terroristáktól rettegett, 862 személy meghalt és 2150-en megsebesültek – áll a vádiratban.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!