Fotó: www.comunismulinromania.ro
Március 21-ére halasztotta pénteken a legfelsőbb bíróság az 1989-es forradalom perének tárgyalását – adta hírül az Agerpres.
2020. február 21., 16:592020. február 21., 16:59
Pénteken több mint száz személy jelent meg a bíróságon szerte az országból, hogy nyilvántartásba vegyék őket akár polgári, akár sértett félként. A bírósági épület várótermeiben padokat helyeztek el, hogy a várakozóknak ne kelljen lábon állniuk. Az ügyben érintettek nagy számára való tekintettel foganatosított különleges intézkedések ellenére feszült helyzetekből sem volt hiány:
Néhány óra elteltével, mialatt az emberek sorra jelentkeztek a tárgyalóteremben, a bíró úgy döntött, hogy halasztja a dossziét, mivel be kell idézni még néhány elhunyt személy mintegy 30 leszármazottját.
A tárgyaláson megjelentek között volt a December 21 Egyesület elnöke, Teodor Mărieş is, aki felkérte a bírákat, hogy rövidebb határidőkre tűzzék ki a tárgyalások időpontjait.
„Ebben az ügyben is az fog történni, ami a bányászjárás ügyében: vissza fogják küldeni a vádiratot a katonai ügyészségnek, mert az elmúlt három évben ezzel foglalkozó ügyészek nem az eljárásoknak megfelelően jártak el. Három évet már elvesztettünk, s Isten tudja, meddig fog még elhúzódni, mert már tíz hónapja tart az előzetes szakasz” – mondta.
Ion Iliescu volt államelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és Iosif Rus tábornok, a román légierő egykori parancsnoka ellen emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt emeltek vádat.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett pszichózisban, december 22-e után, amikor a lakosság a terroristáktól rettegett, 862 személy meghalt és 2150-en megsebesültek – áll a vádiratban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!