Meleșcanu visszavág. A külügyi tárca vezetője szerint maga az elnök tehető felelőssé a külföldi szavazókörzetek túlzsúfoltsága miatt
Fotó: Román külügyminisztérium
Miközben sem Teodor Meleşcanu külügyminiszter, sem Carmen Dan, a belügyi tárca vezetője nem tartja magát felelősnek a vasárnapi európai parlamenti választás külföldi szavazóköreiben történt incidensekért, ezért nem is hajlandóak megválni tisztségüktől, hiába követelte szerdán este Klaus Johannis államfő a távozásukat, Viorica Dăncilă miniszterelnök csütörtökön leszögezte: „ha voltak hibák – márpedig biztosan voltak –, akkor a felelősöknek fizetniük kell”.
2019. május 30., 16:492019. május 30., 16:49
2019. május 30., 17:052019. május 30., 17:05
Közölte: mind a kül-, mind a belügyi tárcától jelentést kért, és ezek elkészülte után hozza meg a szükséges intézkedéseket. Kifejtette: át kell gondolnia, milyen változtatások szükségesek, hogy többé ne történhessenek ilyen incidensek.
Teodor Meleşcanu külügyminiszter ugyanakkor úgy véli:
mert ő írta ki az igazságügyről és a korrupcióellenes harcról szóló népszavazást azt követően, hogy a külföldi szavazókörök számáról döntés született.
Elmondta, az általa az ügyben elrendelt vizsgálat elsősorban azt firtatja, mennyire voltak megalapozottak a külképviseletek becslései.
Carmen Dan belügyminiszter leszögezte: szerinte az államfőnek rögeszméjévé vált az ő leváltása, őt azonban nem félemlíti meg, és nem hajlandó lemondani. Megjegyezte:
„Van valakinek bizonyítéka arra, hogy az országon belül elcsalták a választást? Ha igen, akkor úgy kell tekinteni, hogy a PNL csalással nyert?” – hangoztatta Dan. Kijelentette: csakis pártja kérésére távozik. Eközben Constantin-Florin Mituleţu-Buică, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke csütörtökön az elektronikus szavazás őszi államfőválasztásig történő bevezetését, és a papírra nyomtatott szavazólistás rendszer felszámolását előkészítő intézményközi munkacsoport sürgős létrehozását javasolta.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!