Meleșcanu visszavág. A külügyi tárca vezetője szerint maga az elnök tehető felelőssé a külföldi szavazókörzetek túlzsúfoltsága miatt
Fotó: Román külügyminisztérium
Miközben sem Teodor Meleşcanu külügyminiszter, sem Carmen Dan, a belügyi tárca vezetője nem tartja magát felelősnek a vasárnapi európai parlamenti választás külföldi szavazóköreiben történt incidensekért, ezért nem is hajlandóak megválni tisztségüktől, hiába követelte szerdán este Klaus Johannis államfő a távozásukat, Viorica Dăncilă miniszterelnök csütörtökön leszögezte: „ha voltak hibák – márpedig biztosan voltak –, akkor a felelősöknek fizetniük kell”.
2019. május 30., 16:492019. május 30., 16:49
2019. május 30., 17:052019. május 30., 17:05
Közölte: mind a kül-, mind a belügyi tárcától jelentést kért, és ezek elkészülte után hozza meg a szükséges intézkedéseket. Kifejtette: át kell gondolnia, milyen változtatások szükségesek, hogy többé ne történhessenek ilyen incidensek.
Teodor Meleşcanu külügyminiszter ugyanakkor úgy véli:
mert ő írta ki az igazságügyről és a korrupcióellenes harcról szóló népszavazást azt követően, hogy a külföldi szavazókörök számáról döntés született.
Elmondta, az általa az ügyben elrendelt vizsgálat elsősorban azt firtatja, mennyire voltak megalapozottak a külképviseletek becslései.
Carmen Dan belügyminiszter leszögezte: szerinte az államfőnek rögeszméjévé vált az ő leváltása, őt azonban nem félemlíti meg, és nem hajlandó lemondani. Megjegyezte:
„Van valakinek bizonyítéka arra, hogy az országon belül elcsalták a választást? Ha igen, akkor úgy kell tekinteni, hogy a PNL csalással nyert?” – hangoztatta Dan. Kijelentette: csakis pártja kérésére távozik. Eközben Constantin-Florin Mituleţu-Buică, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke csütörtökön az elektronikus szavazás őszi államfőválasztásig történő bevezetését, és a papírra nyomtatott szavazólistás rendszer felszámolását előkészítő intézményközi munkacsoport sürgős létrehozását javasolta.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!