Tánczos Barna szerint növelni kell az erdőterületek számát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elkezdődött az új Országos erdészeti stratégia kidolgozása – tájékoztatott kedden az RMDSZ. A közlemény szerint a szakértői munkacsoportnak április végéig kell elkészítenie a független szaktanulmányt az uniós erdészeti stratégia romániai gyakorlatba ültetésének lehetőségeiről és kihívásairól, július végéig pedig meg kell határozniuk a romániai erdőkre vonatkozó stratégiai célokat.
2022. március 29., 10:562022. március 29., 10:56
A közlemény idézi Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert, aki szerint az idei év kulcsfontosságú feladata: meghatározni az erdők jövőjét 2030-ig.
„Ha értékes erdőket akarunk, akkor többéves irányvonalat kell követnünk. Ezért egy olyan szemléleten kell együtt dolgoznunk, amely egyensúlyt teremt a környezet, az ország társadalmi és gazdasági szükségletei, valamint az erdők biológiai sokféleségének megőrzése között.
Ugyanakkor azt szeretném, ha a készülő stratégia konkrét megoldásokat nyújtana arra, hogy a romániai erdők ellenállóbbak legyenek a klímaváltozás kihívásaival szemben” – jelentette ki Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter a szakértői csoport első munkamegbeszélését követően.
A stratégia kidolgozásában a brassói egyetem Erdészeti és Erdőgazdálkodási Karának és a suceavai egyetem Erdészeti Karának oktatói, valamint az ágazat más szakértői vesznek részt.
Tánczos Barna szerint növelni kell az erdőterületek számát, erre is választ kell adnia a stratégiának. Ugyanakkor meg kell találni a módot az erdők többfunkciós szerepének kihasználására.
„Ez a biodiverzitás megőrzésével és fenntartható erdőgazdálkodással történhet. A fenntartható erdőgazdálkodás olyan koncepció, amelyet a stratégiának meg kell őriznie és tovább kell fejlesztenie” – vallja a környezetvédelmi tárca vezetője.
Közel 24 ezer hektár erdő regenerálása valósul meg idén az erdősítési kampányaink során. Románia jelentős lépéseket tett az erdészeti bűncselekmények visszaszorításában.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!