Elkezdődött az államelnök-választás
Fotó: Haáz Vince
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon. Románia területén 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra.
2024. november 24., 08:442024. november 24., 08:44
2024. november 24., 13:042024. november 24., 13:04
Tizenhárom óra után kevéssel ismét nagyot ugrott a voksok száma: már több mint négymillióan szavaztak, a részvételi arány 22 százalékos.
Déli 12 óra után pár perccel meghaladta a hárommilliót a leadott szavazatok száma, a részvételi arány közel 17 százalékos.
Tizenegy órakor 11,11 százalékos részvételi aránynál elérte a kétmilliót a szavaztok száma.
A székelyföldi megyék szavazati kedv tekintetében a lista vége fele kullognak, pár perccel 11 óra előtt Kovászna megyében 7,67, Hargita megyében 7,76 volt a szavazati arány. Ennél még rosszabbul teljesít Szilágy, Szatmár, Krassó-Szörény, Szeben, Máramaros, Suceava, Beszterce-Naszód és Vaslui megye 7 százalék körüli értékekkel. A lista élén olyan déli megyék állnak mint Olt és Teleormán, ahol már 14 százalékhoz közelít az arány.
Tíz óra 20 perckor már a másfél milliót is meghaladta a leadott szavazatok száma a prezenta.roaep.ro honlap adatai szerint.
Kilenc óráig a választói névjegyzékben szereplő polgárok 4,26 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában, 46,15 százalékuk nő és 53,85 százalékuk férfi.
Városon 5,1 százalékos, vidéken 3,18 százalékos volt a részvétel. Korcsoportkonként a részvétel eloszlása a következő volt: 6,25 százalék 18-24 évesek; 12,21 százalék 25-34 évesek; 17,77 százalék 35-44 évesek; 40,71 százalék 45-64 évesek; 23,06 százalék 65 évesnél idősebbek.
A 2019-es elnökválasztás első fordulójában 9 órakor 3,51 százalékos volt a részvételi arány.
Nyolc óráig 454 360 szavazásra jogosult állampolgár (2,52 százalék) adta le szavazatát az államfőválasztás első fordulójában.
Városon 346 806-an, vidéken 107 554-en, mozgóurnával 16-an szavaztak.
A szavazatát 8 óráig leadó 454 360 választópolgár közül 223 722 külföldön élt alkotmányos jogával, 219 495 pótlistáról és 4227-en levélben.
A választópolgárok az állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben adhatják le szavazatukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármelyik szavazóhelyiségében voksolhatnak.
A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata útlevél; elektronikus diplomata útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány. Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül. Tilos a szavazólapról felvételeket készíteni. A külképviseleti szavazókörzetekben már pénteken elkezdődött az államelnök-választás első fordulója.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Eredmények valós időben
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A választások napján az országos, megyénkénti, településenkénti és szavazókörzetenkénti részvételi arányt a prezenta.roaep.ro weboldalon lehet követni, az államelnök-választás első fordulójának szavazókörzetenkénti részleges előzetes eredményeit a voting.roaep.ro weboldalon.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!