Elkezdődött az államelnök-választás
Fotó: Haáz Vince
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon. Románia területén 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra.
2024. november 24., 08:442024. november 24., 08:44
2024. november 24., 20:132024. november 24., 20:13
Húsz óra 10 perckor a részvételi arány átlépte az öt évvel ezelőtt felállított küszöböt, azaz meghaladta a 2019-es 51,38 százalékot.
Tizenkilenc óra 24 perckor elérte a részvételi arány az 50 százalékot, azaz az ország fele szavazott. Kolozs megyében látványosan megnőtt délután a választási kedv, az erdélyi megye immár a dobogó második fokán áll a részvételt tekintve Ilfov után (Kolozsváron pedig 60 százalék feletti már a részvételi arány).
A számottevő magyar lakossággal rendelkező Szatmár és Máramaros megye a lista végén található 37 százalék körüli értékkel, Beszterce-Naszód (41,82 százalék), Maros (44,11 százalék) és Arad (43,71 százalék) megye pedig szintén nem produkál kimagasló számokat.
Öt évvel ezelőtt, a 2019-es elnökválasztás első fordulójában 51,38 százalékos volt a részvételi arány, azaz 9 359 673 személy szavazott. Kevesebb mint három órával a szavazóhelyiségek zárása előtt, 18 órakor még körülbelül egy millió szavazat választ el az öt évvel ezelőtti szavazatszámtól.
Tizenhét óra 40 perckor már 44 százalékos volt a részvételi arány, a leadott szavazatok száma meghaladta a nyolcmilliót.
Tizenhat óra 35 percig már több mint hétmillióan adták le voksukat, az országos részvétel 40 százalékhoz közelít. Kolozs megye nagyon belendült, országszinten az ötödik legmagasabb a részvételi arány: 40,35 százalék.
Ezzel szemben Kovászna megye hátulról az ötödik a szavazási kedv tekintetében, a székelyföldi megyében csupán 33 százalékos a részvételi arány.
Tizenöt óra 17 perckor elérte a hatmilliót a voksukat leadott állampolgárok száma.
Tizennégy óra után 7 perccel már négy megyében – Ilfov, Teleorman, Olt és Mehedinți – meghaladta a 30 százalékot a részvételi arány, ám Szatmár, Máramaros és Vaslui megyékben még a húsz százalékot sem érte el. Az országos részvételi arány közel 28 százalék, már több mint 5 millióan szavaztak.
Tizenhárom óra után kevéssel ismét nagyot ugrott a voksok száma: már több mint négymillióan szavaztak, a részvételi arány 22 százalékos.
Déli 12 óra után pár perccel meghaladta a hárommilliót a leadott szavazatok száma, a részvételi arány közel 17 százalékos.
Tizenegy órakor 11,11 százalékos részvételi aránynál elérte a kétmilliót a szavaztok száma.
Ennél még rosszabbul teljesít Szilágy, Szatmár, Krassó-Szörény, Szeben, Máramaros, Suceava, Beszterce-Naszód és Vaslui megye 7 százalék körüli értékekkel. A lista élén olyan déli megyék állnak mint Olt és Teleormán, ahol már 14 százalékhoz közelít az arány.
Tíz óra 20 perckor már a másfél milliót is meghaladta a leadott szavazatok száma a prezenta.roaep.ro honlap adatai szerint.
Kilenc óráig a választói névjegyzékben szereplő polgárok 4,26 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában, 46,15 százalékuk nő és 53,85 százalékuk férfi.
Városon 5,1 százalékos, vidéken 3,18 százalékos volt a részvétel. Korcsoportkonként a részvétel eloszlása a következő volt: 6,25 százalék 18-24 évesek; 12,21 százalék 25-34 évesek; 17,77 százalék 35-44 évesek; 40,71 százalék 45-64 évesek; 23,06 százalék 65 évesnél idősebbek.
A 2019-es elnökválasztás első fordulójában 9 órakor 3,51 százalékos volt a részvételi arány.
Nyolc óráig 454 360 szavazásra jogosult állampolgár (2,52 százalék) adta le szavazatát az államfőválasztás első fordulójában.
Városon 346 806-an, vidéken 107 554-en, mozgóurnával 16-an szavaztak.
A szavazatát 8 óráig leadó 454 360 választópolgár közül 223 722 külföldön élt alkotmányos jogával, 219 495 pótlistáról és 4227-en levélben.
A választópolgárok az állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben adhatják le szavazatukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármelyik szavazóhelyiségében voksolhatnak.
A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata útlevél; elektronikus diplomata útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány. Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül. Tilos a szavazólapról felvételeket készíteni. A külképviseleti szavazókörzetekben már pénteken elkezdődött az államelnök-választás első fordulója.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Eredmények valós időben
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A választások napján az országos, megyénkénti, településenkénti és szavazókörzetenkénti részvételi arányt a prezenta.roaep.ro weboldalon lehet követni, az államelnök-választás első fordulójának szavazókörzetenkénti részleges előzetes eredményeit a voting.roaep.ro weboldalon.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
1 hozzászólás