Elkezdődött az államelnök-választás
Fotó: Haáz Vince
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon. Románia területén 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra.
2024. november 24., 08:442024. november 24., 08:44
2024. november 24., 20:132024. november 24., 20:13
Húsz óra 10 perckor a részvételi arány átlépte az öt évvel ezelőtt felállított küszöböt, azaz meghaladta a 2019-es 51,38 százalékot.
Tizenkilenc óra 24 perckor elérte a részvételi arány az 50 százalékot, azaz az ország fele szavazott. Kolozs megyében látványosan megnőtt délután a választási kedv, az erdélyi megye immár a dobogó második fokán áll a részvételt tekintve Ilfov után (Kolozsváron pedig 60 százalék feletti már a részvételi arány).
A számottevő magyar lakossággal rendelkező Szatmár és Máramaros megye a lista végén található 37 százalék körüli értékkel, Beszterce-Naszód (41,82 százalék), Maros (44,11 százalék) és Arad (43,71 százalék) megye pedig szintén nem produkál kimagasló számokat.
Öt évvel ezelőtt, a 2019-es elnökválasztás első fordulójában 51,38 százalékos volt a részvételi arány, azaz 9 359 673 személy szavazott. Kevesebb mint három órával a szavazóhelyiségek zárása előtt, 18 órakor még körülbelül egy millió szavazat választ el az öt évvel ezelőtti szavazatszámtól.
Tizenhét óra 40 perckor már 44 százalékos volt a részvételi arány, a leadott szavazatok száma meghaladta a nyolcmilliót.
Tizenhat óra 35 percig már több mint hétmillióan adták le voksukat, az országos részvétel 40 százalékhoz közelít. Kolozs megye nagyon belendült, országszinten az ötödik legmagasabb a részvételi arány: 40,35 százalék.
Ezzel szemben Kovászna megye hátulról az ötödik a szavazási kedv tekintetében, a székelyföldi megyében csupán 33 százalékos a részvételi arány.
Tizenöt óra 17 perckor elérte a hatmilliót a voksukat leadott állampolgárok száma.
Tizennégy óra után 7 perccel már négy megyében – Ilfov, Teleorman, Olt és Mehedinți – meghaladta a 30 százalékot a részvételi arány, ám Szatmár, Máramaros és Vaslui megyékben még a húsz százalékot sem érte el. Az országos részvételi arány közel 28 százalék, már több mint 5 millióan szavaztak.
Tizenhárom óra után kevéssel ismét nagyot ugrott a voksok száma: már több mint négymillióan szavaztak, a részvételi arány 22 százalékos.
Déli 12 óra után pár perccel meghaladta a hárommilliót a leadott szavazatok száma, a részvételi arány közel 17 százalékos.
Tizenegy órakor 11,11 százalékos részvételi aránynál elérte a kétmilliót a szavaztok száma.
Ennél még rosszabbul teljesít Szilágy, Szatmár, Krassó-Szörény, Szeben, Máramaros, Suceava, Beszterce-Naszód és Vaslui megye 7 százalék körüli értékekkel. A lista élén olyan déli megyék állnak mint Olt és Teleormán, ahol már 14 százalékhoz közelít az arány.
Tíz óra 20 perckor már a másfél milliót is meghaladta a leadott szavazatok száma a prezenta.roaep.ro honlap adatai szerint.
Kilenc óráig a választói névjegyzékben szereplő polgárok 4,26 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában, 46,15 százalékuk nő és 53,85 százalékuk férfi.
Városon 5,1 százalékos, vidéken 3,18 százalékos volt a részvétel. Korcsoportkonként a részvétel eloszlása a következő volt: 6,25 százalék 18-24 évesek; 12,21 százalék 25-34 évesek; 17,77 százalék 35-44 évesek; 40,71 százalék 45-64 évesek; 23,06 százalék 65 évesnél idősebbek.
A 2019-es elnökválasztás első fordulójában 9 órakor 3,51 százalékos volt a részvételi arány.
Nyolc óráig 454 360 szavazásra jogosult állampolgár (2,52 százalék) adta le szavazatát az államfőválasztás első fordulójában.
Városon 346 806-an, vidéken 107 554-en, mozgóurnával 16-an szavaztak.
A szavazatát 8 óráig leadó 454 360 választópolgár közül 223 722 külföldön élt alkotmányos jogával, 219 495 pótlistáról és 4227-en levélben.
A választópolgárok az állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben adhatják le szavazatukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármelyik szavazóhelyiségében voksolhatnak.
A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata útlevél; elektronikus diplomata útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány. Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül. Tilos a szavazólapról felvételeket készíteni. A külképviseleti szavazókörzetekben már pénteken elkezdődött az államelnök-választás első fordulója.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Eredmények valós időben
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A választások napján az országos, megyénkénti, településenkénti és szavazókörzetenkénti részvételi arányt a prezenta.roaep.ro weboldalon lehet követni, az államelnök-választás első fordulójának szavazókörzetenkénti részleges előzetes eredményeit a voting.roaep.ro weboldalon.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
1 hozzászólás