Fotó: Wikipédia/Zinneke
Elismerte Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia tudatosan akadályozza az Ausztria és a NATO közötti kapcsolatokat, amiért a bécsi kormány továbbra sem hajlandó jóváhagyni Románia schengeni csatlakozását.
2023. szeptember 26., 11:022023. szeptember 26., 11:02
Ciolacu hétfőn este megerősítette, hogy Románia blokkolja két osztrák katonatiszt belépését a NATO üléseire, és képmutatással vádolta Karl Nehammer osztrák kancellárt a schengeni övezethez való csatlakozással kapcsolatos álláspont miatt.
Az Antena 3 televízió hétfő esti műsorában
„Amit Nehammer kancellár tesz, az elfogadhatatlan. Mindenekelőtt én, mint miniszterelnök, és ő is, mint miniszterelnök, csak múló epizódnak számítunk. Vétójoga van. Az Európai Bizottság, az Európai Tanács, az Európai Parlament ajánlást tett. Vétójoga van, de ezt meg kell indokolnia. Ezért mondtam:
Románia ugyanis az ukrajnai frontot tartja. Miközben Románia tiszteletben tartja az Oroszország elleni szankciókat, kivétel nélkül az összeset, miközben Románia segít a Moldovai Köztársaságnak, hogy ne függjön tovább Oroszországtól (...) önök, Ausztria, semleges ország, egyetlen eurót sem költenek a hadsereg felfegyverzésére, Románia 2 százalékról 2,5 százalékra növeli a GDP-arányos összeget, hogy elrettentse Oroszországot attól, amit tenni akar. Ti pedig képmutató módon jöttök, és azt mondjátok, hogy Romániának nincs joga belépni Schengenbe, anélkül, hogy egyáltalán indokolnátok a vétótokat” – mondta Marcel Ciolacu.
Szerinte azt a 7 milliárd eurót, amellyel Ausztria a háború kezdete óta gázt és olajat vásárolt Oroszországtól, arra használják fel, hogy az Oroszország által kirobbantott ukrajnai konfliktust szítsák.
az Európai Bírósághoz fogok fordulni. Továbbá meg fogom kérni az Európai Tanácsot, az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet, hogy Romániával együtt vegyenek részt ebben a folyamatban. Románia a GDP legalább 2 százalékát veszíti el, ha nem csatlakozik a schengeni térséghez. Nem vezetünk be gazdasági szankciókat, tiszteletben tartjuk az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat, Ausztria nem tartja be azokat” – mondta a miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, az osztrák sajtó szerint az osztrák fegyveres erők két tisztje Brüsszelben hetek óta várakozik a szövetséghez történő akkreditációjára, mert Románia késlekedik a jóváhagyással, és gondolkodási időt kért.
A bécsi külügyminisztérium szombaton az APA-nak azt mondta, hogy
Egyébként Reinhard Heinisch osztrák politológus professzor a bolgár közszolgálati rádiónak (BNR) nyilatkozva belpolitikai okokkal magyarázta a bécsi konzervatív kormány által Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával szemben alkalmazott vétót.
„Ami inkább arra késztetheti a kormányt, hogy felhagyjon a vétóval, az az osztrák üzleti érdekek. A parlamenti viták során elhangzott, hogy az osztrák cégek veszteségeket szenvednek el amiatt, hogy Bulgária és Románia még nem tagja Schengennek. A kormányzó Néppárt nem csak egy konzervatív párt, amely a szélsőjobboldallal szövetkezik. Ez egy olyan párt, amely a vállalkozások érdekeit védi, és a vállalkozások már megértették, hogy a vétó akadályozza a gazdasági kapcsolatokat Bulgáriával és Romániával” – mondta Reinhard Heinisch.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!