Fotó: Wikipédia/Zinneke
Elismerte Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia tudatosan akadályozza az Ausztria és a NATO közötti kapcsolatokat, amiért a bécsi kormány továbbra sem hajlandó jóváhagyni Románia schengeni csatlakozását.
2023. szeptember 26., 11:022023. szeptember 26., 11:02
Ciolacu hétfőn este megerősítette, hogy Románia blokkolja két osztrák katonatiszt belépését a NATO üléseire, és képmutatással vádolta Karl Nehammer osztrák kancellárt a schengeni övezethez való csatlakozással kapcsolatos álláspont miatt.
Az Antena 3 televízió hétfő esti műsorában
„Amit Nehammer kancellár tesz, az elfogadhatatlan. Mindenekelőtt én, mint miniszterelnök, és ő is, mint miniszterelnök, csak múló epizódnak számítunk. Vétójoga van. Az Európai Bizottság, az Európai Tanács, az Európai Parlament ajánlást tett. Vétójoga van, de ezt meg kell indokolnia. Ezért mondtam:
Románia ugyanis az ukrajnai frontot tartja. Miközben Románia tiszteletben tartja az Oroszország elleni szankciókat, kivétel nélkül az összeset, miközben Románia segít a Moldovai Köztársaságnak, hogy ne függjön tovább Oroszországtól (...) önök, Ausztria, semleges ország, egyetlen eurót sem költenek a hadsereg felfegyverzésére, Románia 2 százalékról 2,5 százalékra növeli a GDP-arányos összeget, hogy elrettentse Oroszországot attól, amit tenni akar. Ti pedig képmutató módon jöttök, és azt mondjátok, hogy Romániának nincs joga belépni Schengenbe, anélkül, hogy egyáltalán indokolnátok a vétótokat” – mondta Marcel Ciolacu.
Szerinte azt a 7 milliárd eurót, amellyel Ausztria a háború kezdete óta gázt és olajat vásárolt Oroszországtól, arra használják fel, hogy az Oroszország által kirobbantott ukrajnai konfliktust szítsák.
az Európai Bírósághoz fogok fordulni. Továbbá meg fogom kérni az Európai Tanácsot, az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet, hogy Romániával együtt vegyenek részt ebben a folyamatban. Románia a GDP legalább 2 százalékát veszíti el, ha nem csatlakozik a schengeni térséghez. Nem vezetünk be gazdasági szankciókat, tiszteletben tartjuk az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat, Ausztria nem tartja be azokat” – mondta a miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, az osztrák sajtó szerint az osztrák fegyveres erők két tisztje Brüsszelben hetek óta várakozik a szövetséghez történő akkreditációjára, mert Románia késlekedik a jóváhagyással, és gondolkodási időt kért.
A bécsi külügyminisztérium szombaton az APA-nak azt mondta, hogy
Egyébként Reinhard Heinisch osztrák politológus professzor a bolgár közszolgálati rádiónak (BNR) nyilatkozva belpolitikai okokkal magyarázta a bécsi konzervatív kormány által Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával szemben alkalmazott vétót.
„Ami inkább arra késztetheti a kormányt, hogy felhagyjon a vétóval, az az osztrák üzleti érdekek. A parlamenti viták során elhangzott, hogy az osztrák cégek veszteségeket szenvednek el amiatt, hogy Bulgária és Románia még nem tagja Schengennek. A kormányzó Néppárt nem csak egy konzervatív párt, amely a szélsőjobboldallal szövetkezik. Ez egy olyan párt, amely a vállalkozások érdekeit védi, és a vállalkozások már megértették, hogy a vétó akadályozza a gazdasági kapcsolatokat Bulgáriával és Romániával” – mondta Reinhard Heinisch.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!