Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Az Egyesült Államok is segített abban, hogy Románia legalább részben – a reptéri és vízi határellenőrzések megszüntetésével – a schengeni övezet tagja lehet – ismerte el Luminiţa Odobescu román külügyminiszter.
2024. január 05., 15:272024. január 05., 15:27
A tárcavezető csütörtökön este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva erősítette meg, hogy a döntésben, az osztrák elutasító álláspont részleges felpuhításában a washingtoni diplomácia is szerepet játszott az európai partnerek mellett.
Úgy gondolom, hogy ez a mi és európai partnereink összehangolt erőfeszítéseinek eredménye volt. Ne felejtsük el, hogy olyan tagállamok, mint Németország, Franciaország, az Európai Bizottság, az Európai Parlament velünk voltak, és folyamatos megbeszéléseket folytattak Ausztriával, hogy megpróbálják feloldani ezt a folyamatot” – mondta a külügyminiszter.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője szerint a kormány elárulta a román állampolgárok érdekeit azzal, hogy elfogadta a részleges schengeni csatlakozást.
Odobescut arról is kérdezték, hogy szeptemberben, amikor az Egyesült Államokban tartózkodott, megkérte-e Antony Blinken amerikai külügyminisztert, hogy segítsen ebben a folyamatban.
„Igen, természetesen” – válaszolta Luminița Odobescu.
Arra a kérdésre, hogy ez megtörtént-e, azt válaszolta: „Mondjuk úgy, hogy ebben a folyamatban is kaptunk amerikai támogatást”.
A külügyminiszter egyébként úgy értékelte: Románia már része a schengeni övezetnek, a jelenlegi, részleges csatlakozás még akkor is fontos lépés a teljes jogú csatlakozás felé, ha még hátra van egy fázis.
A külügyminiszter szerint mindez kemény munka eredménye, amelyben a diplomáciai erőfeszítések során szorosan együttműködtek a belügyminisztériummal, a munkát pedig Klaus Iohannis államfő koordinálta.
Az Európai Unió vezetői az X-en (volt Twitter) gratuláltak szombat éjjel Romániának és Bulgáriának a részleges schengeni csatlakozáshoz.
A tárcavezető ezzel kiváltotta az őt a tárca élére jelölő Nemzeti Liberális Párttal (PNL) koalícióban kormányzó, a miniszterelnököt is adó Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Daniel Zamfir haragját, aki úgy értékelte: a
Ezért közösségi oldalán vágott vissza Odobescunak.
„Tényleg? Ez mindenképpen a román kormány sikere, de azt mondani, hogy Ciolacu miniszterelnök csak úgy ott volt, amikor valójában a schengeni blokkolás feloldása Ciolacu miniszterelnök amerikai látogatása és Ronald Lauderrel, az USA volt ausztriai nagykövetével és Nehammer (Karl Nehammer osztrák kancellár – szerk. megj.) barátjával való találkozója után valósult meg, méltatlan azok tisztségéhez, akik ma a bel- és külügyminiszteri poszton vannak” – mutatott rá.
A PSD szenátora szerint „a másik két meghatározó pillér Olaf Scholz német kancellár és Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök volt, mindketten közel állnak Marcel Ciolacuhoz az Európai Szocialista Pártban”.
A belügyminisztérium szombat esti tájékoztatása szerint az EU Tanácsának határozata értelmében 2024 márciusától Románia csatlakozik a schengeni övezethez a légi és a tengeri közlekedésben.
„Az a tény, hogy Ciolacu miniszterelnök mindig azt mondta, hogy ez Románia, nem pedig az ő személyes sikere, ez jelenti a különbséget egy államférfi és mások között” – hangsúlyozta Zamfir.
Egyébként a téma kapcsán a szintén a PNL által a tisztségre jelölt Cătălin Predoiu belügyminiszter is úgy vélekedett, hogy Románia immár a schengeni övezet tagja, és ő is Románia politikai győzelmeként értékelte a lépést.
kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt. Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit,
Az EU tagállamai szombat este egyhangúlag jóváhagyták Románia és Bulgária részleges csatlakozását a schengeni övezethez, miután a térség bővítését utolsóként ellenző Ausztria visszavont a vétóját – írja az EFE hírügynökség.
Hollandiának Bulgáriával volt gondja: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatta a schengeni csatlakozását. Romániával nincsenek problémái, de mivel a két ország csatlakozásáról csomagban szavaztak, a Bulgáriával szembeni vétó Romániát is érintette. A holland kormány végül decemberben közölte: már nincsenek kifogásai a bővítéssel szemben.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel. Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra is csak részben volt hajlandó módosítani álláspontját
Az osztrák belügyminiszter csütörtökön leszögezte: a határellenőrzés megszüntetése a légi és a tengeri közlekedésben nem jelenti Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását, amelynek időpontját nem rögzítették még.
„Szemfényvesztésnek” tartják a fuvarozók a bejelentést, miszerint Románia és Bulgária 2024 márciusától a légi és tengeri forgalomban csatlakozhat a schengeni övezethez.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
szóljon hozzá!