Fotó: Európai Parlament
A belügyminisztérium szombat esti tájékoztatása szerint az EU Tanácsának határozata értelmében 2024 márciusától Románia csatlakozik a schengeni övezethez a légi és a tengeri közlekedésben.
2023. december 31., 10:432023. december 31., 10:43
Közleményében a tárca emlékeztett arra, hogy a döntés szerint jövőre az EU Tanácsa a szárazföldi határellenőrzés megszüntetéséről szóló határozat elfogadására fog törekedni. „Az uniós tanácsi határozat egy sor intézkedést ír elő a határellenőrzés megerősítésére, az illegális migráció elleni küzdelemre és a dublini rendelet alkalmazására vonatkozóan” – tájékoztatott a minisztérium.
A közlemény szerint Románia már alkalmazta ezeket az intézkedéseket, ezért az EU Tanácsának a korábbi román-bolgár-osztrák megállapodást tükröző döntése nem ír elő új kötelezettségeket az ország számára – írja az Agerpres.
Az osztrák külügyminisztérium december 9-én jelezte, nyitott a két kelet-európai ország részleges csatlakozásáról szóló tárgyalásokra. December 12-én a román, bolgár és osztrák belügyminiszter brdói (Szlovénia) háromoldalú találkozóján az osztrák fél bejelentette, hogy egyetért a csatlakozással a légi közlekedésben, de tengeri közlekedésről szóló egyeztetéseken is történtek előrelépések - idézte fel a közlemény.
A három fél között december 23-án születetett politikai megállapodás Románia és Bulgária részleges csatlakozásáról. Ezt követően december 26-tól az Európai Tanács spanyol elnökségének és az Európai Bizottságnak a bevonásával folytatódtak a tárgyalások, amelyek nyomán a felek december 29-án 23 óra 40 perckor megegyeztek a tanácsi határozat tervezetéről. December 30-án 20 és 22 óra között a határozatot az összes tagállam megszavazta – részletezte a döntést megelőző lépések kronológiáját a belügyminisztérium.
Az EU tagállamai szombat este egyhangúlag jóváhagyták Románia és Bulgária részleges csatlakozását a schengeni övezethez, miután a térség bővítését utolsóként ellenző Ausztria visszavont a vétóját – írja az EFE hírügynökség.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
1 hozzászólás