Fotó: Román határőrség
„Szemfényvesztésnek” tartják a fuvarozók a bejelentést, miszerint Románia és Bulgária 2024 márciusától a légi és tengeri forgalomban csatlakozhat a schengeni övezethez; ugyanakkor kérik a kormánytól, tegyen sürgős lépéseket, hogy a szárazföldi határellenőrzés is még 2024-ben megszűnjön.
2023. december 28., 14:302023. december 28., 14:30
A romániai fuvarozók egyik legnagyobb munkáltatói szövetsége, az aradi székhelyű APTE 2002 alelnöke, Dorin Pop az Agerpresnek csütörtökön azt nyilatkozta, hogy
Mint magyarázta, a légi és a tengeri forgalom elenyésző a szárazföldihez képest. „A repülőtereken ezután is ellenőrzik a dokumentumokat, a szárazföldi határátkelőknél pedig maradnak a kilométeres sorok” – fogalmazott. Példaként hozzátette, hogy szerda délután a Magyarországgal közös határon négy kilométeres volt a kamionsor, és a személyautóknak is több órát kellett várakozniuk a kilépési oldalon.
A közúti fuvarozói ágazatot képviselő szervezet alelnöke leszögezte, „rendkívül csalódottak” a megállapodás miatt, és követelik a tárgyalások fokozását, hogy még 2024-ben megszűnjön a szárazföldi határellenőrzés is. Ha ez elmarad, nagyon nehéz év vár a fuvarozókra, mert Európa-szerte nőnek az út- és a biztosítási díjak is.
– tette hozzá. Az APTE 2002 a nyugati országrész legnagyobb munkáltatói szövetsége, amelyik mintegy 2200 fuvarozó céget tömörít.
Románia teljes jogú Schengen-tagságot érdemel – hangsúlyozta szerda este a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője.
A belügyminisztérium szerda este jelentette be, hogy megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár tárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő kibővítéséről a reptéri és tengeri határellenőrzés feloldásával 2024. március elsejétől.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szintén bejelentette, hogy jövő év márciusától a román állampolgárok is élvezhetik a schengeni tagság előnyeit, Románia megkapja a szabad mozgás jogát a légi és a vízi közlekedésben. „13 év után Románia végre a schengeni övezet tagja lesz. Megszületett az erről szóló politikai megállapodás!” – írta egy Facebook-bejegyzésben.
A román belügyminisztérium politikai megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár társtárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő bővítéséről a légi és tengeri határátkelőkön keresztül 2024 márciusától – jelentette be a belügyi tárca.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!