Gerhard Karner szerint jelenleg nem ismert Románia és Bulgária teljes körű schengeni integrációjának időpontja
Fotó: Osztrák belügyminisztérium
Az osztrák belügyminiszter csütörtökön leszögezte: a határellenőrzés megszüntetése a légi és a tengeri közlekedésben nem jelenti Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását, amelynek időpontját nem rögzítették még.
2023. december 28., 21:112023. december 28., 21:11
2023. december 28., 21:182023. december 28., 21:18
„Az Air Schengen azt jelenti, hogy a Romániából és Bulgáriából érkező utasok útlevelét csak a beszállókapuknál ellenőrzik” – magyarázta az AFP hírügynökségnek Gerhard Karner. A miniszter azonban figyelmeztetett, hogy
Gerhard Karner nyilatkozatának előzménye, hogy Románia és Bulgária bejelentette: a légi és tengeri közlekedésben 2024 márciusában csatlakoznak a schengeni övezethez, miután az elmúlt napokban politikai megállapodás született erről Ausztria illetékes miniszterével. A háromoldalú megállapodás értelmében márciustól megszűnne a határ- és vámellenőrzés a repülőtereken és a tengeri kikötőknél, 2024-ben pedig a közúti és vasúti határ- és vámellenőrzés megszüntetéséről is folytatják a tárgyalásokat.
A román belügyminisztérium szerint december 23-án kötött politikai alkut minderről az osztrák és bolgár belügyi tárcák képviselőivel. A közlemény alapján a felek december 26-án és 27-én a belügyminisztériumok, a külügyminisztériumok és a külképviseletek szintjén egyeztettek, és a tárgyalások csütörtökön is folytatódnak.
„13 év után Románia belép a schengeni övezetbe! Politikai megállapodás van erről!” – írta. Hozzátette, hogy a megállapodás révén nőni fog a konstancai fekete-tengeri kikötő jelentősége. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke meggyőződésének adott hangot, hogy jövőre a szárazföldi határátkelőkre vonatkozóan is megszületik a megállapodás.
A megállapodást Nicolae Ciucă szenátusi elnök, a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is üdvözölte, hangsúlyozta, hogy pártja mindig „abszolút prioritásként” kezelte a schengeni csatlakozás ügyét. Az ellenzéki román politikusok azonban félmegoldásként értékelik az eredményt. Ionuț Moșteanu, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia „teljes jogú schengeni tagságot érdemel”.
Dacian Cioloș európai parlamenti képviselő azon reményének adott hangot, hogy a PSD „nem adta el” a schengeni tagság fontosabb részét pártja rövid távú választási érdekeiért, és nem áll fenn a veszély, hogy a szárazföldi csatlakozás ügyét eltolják vagy levegyék az uniós napirendről.
A román belügyminisztérium politikai megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár társtárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő bővítéséről a légi és tengeri határátkelőkön keresztül 2024 márciusától – jelentette be a belügyi tárca.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!