A téma a kormányfő távollétében is indulatos szócsatát váltott ki a szociálliberális kormánytöbbség és jobboldali ellenzék között
Fotó: A képviselőház Facebook-oldala
A bukaresti kormánytöbbség a román alkotmányos rend semmibe vételeként értékelte szerdán, hogy az Európai Bizottság az igazságügyi reform felfüggesztésére és törvényei kijavítására szólította fel Bukarestet, míg az ellenzék azt hangoztatta a parlamentben, hogy a brüsszeli jelentésben szereplő ajánlások kötelező érvényűek Románia számára.
2018. november 14., 18:002018. november 14., 18:00
2018. november 14., 19:052018. november 14., 19:05
Az eredeti napirend szerint a képviselőház a „kormányfő órája” keretében külön politikai vitát szentelt volna az uniós elmarasztalásnak, ezt azonban – az ellenzék tiltakozása közepette – az utolsó pillanatban elnapolták, mivel Viorica Dăncilă miniszterelnök a meghirdetett órában az új európai ügyekért felelős miniszter, George Ciamba beiktatásán vett részt az elnöki hivatalban. A téma azonban a kormányfő távollétében is indulatos szócsatát váltott ki a szociálliberális kormánytöbbség és jobboldali ellenzék között.
Florin Iordache volt igazságügyi miniszter, – az ellenzék és Románia nemzetközi partnerei által kifogásolt – igazságügyi reformcsomagot kidolgozó parlamenti különbizottság szociáldemokrata elnöke úgy értékelte:
A politikus abszurdumnak nevezte, hogy az EB „néhány ismeretlen szakértőre” hivatkozva, minden magyarázat nélkül előírja Romániának, hogy függessze fel a parlament által elfogadott igazságügyi törvények hatályát, és állítsa le a büntetőjog módosítását.
„Miért akarja az EB, hogy a titkosszolgálatok megőrizzék az igazságszolgáltatásra gyakorolt befolyásukat? Egy ilyen minden logikát nélkülöző ajánlásnak nem lehet eleget tenni, ez hitelteleníti az Európai Bizottságot” – jelentette ki a szociáldemokrata politikus.
Iordache szerint a bukaresti kormánynak meg kell fontolnia, hogy az Európai Unió bíróságához forduljon-e jogorvoslatért a román igazságszolgáltatás csaknem 12 éve uniós monitoringjával (az úgynevezett Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmussal – CVM) kapcsolatban. Úgy vélekedett: azét nehezedik a brüsszeli nyomás Romániára, mert parlamentje független akar lenni, maga akar dönteni az ország törvényeiről, és „aljasnak” minősítette a román ellenzék hozzáállását, amely – a Romániát elmarasztaló európai parlamenti határozat elfogadásakor – szerinte saját országa ellen fordult.
Raluca Turcan, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt vezérszónoka szerint
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és Dacian Ciolos volt miniszterelnök a Románia uniós elmarasztalásáért felelős szociáldemokrata politikusok lemondását követelte és előrehozott választásokat sürgetett.
Az ellenzéki média egy 2012-ből származó alkotmánybírósági döntésre hivatkozva azt állította, hogy a román kormány nem tagadhatja meg a – 2007-es csatlakozási szerződés részét képező – igazságügyi monitoringba foglalt ajánlások végrehajtását. Tudorel Toader igazságügyi miniszter (volt alkotmánybíró) viszont úgy értékelte: a CVM kedden közzétett utolsó jelentése inkább egy kettős mércén alapuló politikai, mintsem jogi dokumentum, ajánlásai pedig értelemszerűen nem lehetnek kötelezőek.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
A bukaresti táblabíróság jogerősen a Szent József-katedrális szomszédságában felépült Cathedral Plaza épületének törvényesítése ellen döntött, így az illegálisan épült ingatlant lebontják – jelentette be pénteken Nicușor Dan főpolgármester.
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
szóljon hozzá!