Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
2024. október 19., 11:582024. október 19., 11:58
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat 2021-re vonatkozó – az utolsó év, amikor Románia adatokat közölt – adatok szerint az országban a 15 év alatti gyermekek körében 324 légzőszervi megbetegedés okozta halálesetet regisztráltak, ami a halálesetek 42,5 százalékát teszi ki – ez a legmagasabb halálozási arány az uniós országok között ebben a korcsoportban.
Mihai Craiu gyermekorvos szerint a drámai adatok mögött egyebek mellett az egészségügyi felvilágosítás hiánya áll: amikor a gyerekek megbetegszenek, sem ők, sem a szüleik nem ismerik fel a helyzet súlyosságát.
„Mindig több ok van, és ha csak egy lenne, nagyon egyszerű lenne beavatkozni és megoldani ezt a tragikus helyzetet. Az első szerintem az egészségnevelésből indul ki, egy olyan országban, ahol nincs semmiféle hivatalos rendszer az egészségnevelésre, a fiatal felnőttek, ezeknek a gyerekeknek a szülei nyilvánvalóan nagyon későn veszik észre, hogy a helyzet komoly” – fejtette ki a szakember Digi 24 hírtelevízió műsorában.
„Mindannyian tudjuk, és ezt minden hatóság jelezte, és a miniszter is megismételte, hogy Romániában kevés háziorvos van, akik már idősek, és nyugdíjazás előtt állnak. Így sok vidéki vagy hátrányos helyzetű közösség van, amely nem fér hozzá a megelőzéshez és az alapellátáshoz” – magyarázta a szakember, aki egyúttal az orvosi ellátásról is beszélt, amely meglátása szerint nem mindig a legmagasabb színvonalú.
„És talán nem utolsósorban ott van okként az orvosi ellátás minősége is, amely Romániában egyes helyeken nagyon jó, kivételes, az uniós átlagot meghaladó. Ennek bizonyítéka az a sok külföldön élő romániai, akik hazajárnak kezelésre. De sok olyan hely is van, ahol nem alkalmazzák az eljárásokat és a protokollokat, ahol mindenki annyit tesz, amennyit tud, és ahol annyi az erőforrás, amennyi, mert csak egy kisebbség fizet egészségbiztosítást, hogy fenntartsa a rendszert, ami olyan, amilyen – három és fél polgárból csak egy dolgozik és fizet járulékot. Ez is az okok között van” – mutatott rá a gyerekorvos.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!