Légtérsértés. Egyre gyakrabban hatolnak be Ukrajna ellen indított orosz drónok Románia légterébe
Fotó: Kenrick Mills / Unsplash.com
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
2024. október 19., 11:012024. október 19., 11:01
2024. október 19., 11:032024. október 19., 11:03
A bukaresti védelmi minisztérium közölte: szombaton hajnali fél három körül a román hadsereg egy kisebb légi célpontot észlelt a radarokon a Fekete-tenger partjainál, a Tulcea megyei Sfântu Gheorghe-tól mintegy 45 kilométerre keletre.
„Tekintettel arra, hogy az észlelt célpont a román államhatár felé tartó röppályán haladt, az eljárásoknak megfelelően aktiválták a NATO vezette Kibővített Légirendészeti Harci Szolgálat alá tartozó struktúrákat, majd ezt követően a nemzeti parancsnokság alá tartozó légirendőrséget. Így a helyzet megfigyelésére a spanyol légierő két F-18-as repülőgépe szállt fel a Mihail Kogălniceanu 57-es légibázisról, a román légierő két F-16-os repülőgépe pedig a Borcea 86-os légibázisról” – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
„A légi megfigyelő radarok folyamatosan követték a célpont röppályáját, amely a Konstanca megyei Cogealac irányába tartott, 19 km-es maximális behatolási mélységgel. A harci repülőgépek a célpont nyomvonalának egyetlen pontján sem kerültek vizuális kapcsolatba vele” – közölte a minisztérium.
A megfigyelőrendszer hajnali 4.30 körül elvesztette a radarjelet Cogealac-tól délre. A légi riasztást 5 óra 10 perckor fújták le, és a harci repülőgépek visszatértek bevetési bázisukra.
A tárca közölte:
A minisztérium szombaton kutatóegységeket vezényelt a térségbe, egyúttal tájékoztatta a szövetséges erőket a helyzetről.
Mint arról beszámoltunk, miután Oroszország tavaly kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ennek nyomán zuhantak le a lelőtt drónok román területen. Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek.
A román hadsereg radar felügyeleti rendszere csütörtökön 17 óra körül egy kisebb légi célpontot jelzett a Fekete-tengeren, a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településtől mintegy 150 kilométerre keletre – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!