Elena Lasconi az USR legfontosabb feltételének a jövő évi költségvetési törvény parlamenti elfogadását nevezte
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi Victoria-palotában tartott keddi koalíciós egyeztetéseken nyolc feltételhez kötötte pártja kormányra lépését.
2024. december 18., 20:282024. december 18., 20:28
2024. december 18., 20:512024. december 18., 20:51
A találkozó utáni sajtótájékoztatóján a Elena Lasconi elmondta, hogy a tárgyalópartnerei tudomásul vették ezeket a feltételeket.
Lasconi szerint a pártok elé terjesztett javaslatai voltaképp a körvonalazódó új kormány programjában is szerepelnek.
Emlékeztetett arra, hogy a büdzsé tervezetét a törvény szerint legkésőbb október 15-ig be kellett volna nyújtania a parlamentnek.
„A költségvetés jelenlegi állapotáról és a 2025-ös finanszírozási szükségletekről szóló tájékoztatót azonnal nyilvánosságra kell hozni, mert a kormány gyakorlatilag titkosította ezt a dokumentumot. Nem akarják megmondani, mi az igazság” – jelentette ki Lasconi.
Az USR kormányra lépésének további feltételei:
Az Európa-barát koalíció vezetői tudomásul vették az USR elutasító magatartását
Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői kedden folytatták a koalíciós tárgyalásokat. A találkozó után kiadott közös közleményükben pedig megállapították, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elutasítja a „konstruktív és felelősségteljes magatartást”.
A három párt és a kisebbségek frakciójának álláspontja szerint az az elváráslista, amit a keddi tárgyalások elején az USR a koalíció elé terjesztett, voltaképp csak ürügy számukra ahhoz, hogy elhatárolódjanak a közös kormányzás tervétől, és ne vállaljanak felelősséget „az ország számára nehéz pillanatban”.
Az Európa-barát koalíció ennek ellenére alaposan tanulmányozni fogja az USR feltételeit – olvasható a közleményben, amely szerint a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója számára egy erős parlamenti támogatottságú, stabil kormány megalakítása és az elnökválasztás menetrendjének mielőbbi meghatározása jelent prioritást.
A közös közleményben a koalíciót alkotó pártok vezetői ismételten megerősítették, hogy szándékukban áll egy olyan közös elnökjelöltet indítani, akit konszenzussal választanak ki.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!