Elemző a Krónikának: Ciolacu nem is szeretne államfő lenni, a koalíciós konfliktus oka a PNL kudarcos politikája

Kampánykonfliktusban. Ciolacu és a PSD kényelmesebb helyzetben várhatja a választásokat az elemző szerint, mint a Nicolae Ciucă vezette liberálisok •  Fotó: Haáz Vince

Kampánykonfliktusban. Ciolacu és a PSD kényelmesebb helyzetben várhatja a választásokat az elemző szerint, mint a Nicolae Ciucă vezette liberálisok

Fotó: Haáz Vince

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és Klaus Iohannis leköszönő államfő kudarcos politikája egyaránt benne van abban, hogy a liberálisok a kampányidőszakban nekiestek koalíciós partnerüknek, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt politikai elemző, Románia-szakértő az egyre mélyülő bukaresti koalíciós konfliktus kapcsán. Az elemző szerint a PSD választási győzelme várható, ugyanakkor Marcel Ciolacu PSD-elnök igazából nem szeretne államfő lenni.

Balogh Levente

2024. október 12., 08:442024. október 12., 08:44

2024. október 12., 09:422024. október 12., 09:42

Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke igazából nem szeretne államfő lenni – vélekedett a Krónika megkeresésére Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet nagybányai születésű munkatársa a romániai választási esélyek kapcsán. Azt is megjegyezte, hogy

a PNL által a PSD ellen indított nyilatkozatháború valójában a párt kudarcos politikáját hivatott elfedni.

Lapunk azt kérdezte a Magyar Külügyi Intézet elemzőjétől: mi állhat a PNL és a PSD közötti viszony megromlása mögött? Miért játssza a PNL a Kinn is vagyok, benn is vagyok játékot, vagyis miért nem lép ki a kormányból, ha már egyszer szakított a PSD-vel?

Pászkán rámutatott: a PNL elsősorban azért teszi ezt, mert nem nagyon tehet mást. Több okból is sokkal kényelmetlenebb helyzetben van, mint a koalíciós társa.

Egyrészt még mindig nem tudott túllépni azon az arcvesztésen, melyet a 2020 utáni vesztesek koalíciója vezetőjeként és az USR kiválása után a PSD segédcsapatává zsugorodása miatt elszenvedett.

Erre csak rátett egy méretes lapáttal Klaus Iohannis elnök „bohóckodása” a – nagy valószínűséggel – senkivel sem egyeztetett NATO-főtitkársággal, majd kuncsorgása különféle eurokrata potyaállásokért, majd végül a szenátusi indulásával kapcsolatos cirkusz, amivel a bohózat alanya önmaga karikatúrájává vált (még a saját hajdani szervezete, a maradék német közösséget képviselő Romániai Német Demokrata Fórum is eltolta magától, „mint egy bomlásnak indult politikai hullát”).

korábban írtuk

Döntött a PNL: nem tárgyal a koalíciós partner PSD-vel, de azért továbbra is kormányon marad
Döntött a PNL: nem tárgyal a koalíciós partner PSD-vel, de azért továbbra is kormányon marad

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója csütörtökön jóváhagyta a Szociáldemokrata Párttal (PSD) fenntartott politikai párbeszéd megszakítását és a liberálisok kormányon maradását.

„Már az év elején látható és várható volt, hogy a PNL megpróbálja eljátszani a PSD kedvenc játékát, az ellenzéki kormányzást, annak idején a kormányfők sorrendjének megállapítása – amit akkor a PNL Iohannison keresztül még képes volt befolyásolni – ezt a lehetőséget volt hivatott fenntartani. Csakhogy ezt éppen Iohannis fentebb felvázolt szinekúravadászata és a szuper választási év sajátossága akadályozta egészen addig a pillanatig, amitől kezdve ez már elvesztené a relevanciáját.

Idézet
A PNL az EP-választásig nem léphetett, mert az eredetileg szeptemberre tervezett elnökválasztás előtt rosszul mutatott volna egy méretes választási zakó. Ennek elkerülésére fenn kellett tartani a jópofizást a PSD-vel,

aminek köszönhetően sikerült is elérni, hogy szinte paritásos EP-listát alakítottak ki a mostanra jóval erősebbé vált PSD-vel. Azután pedig addig nem nagyon léphetett, míg ki nem derült, hogy Iohannisnak semmilyen különösebb jelentőségű, vagy legalább a »független-objektív sajtóban« győzelemként felpumpálható potyaállást sem szán az eurokrácia, hiszen egy ilyes tisztség megszerzéséhez szüksége volt/lehetett volna a PSD nyílt támogatására, de legalábbis egy részéről megjelenő aktív akadályozás elkerülésére. És mivel az eurokrácia nem nagyon siette el a dolgokat, eljutottunk a szeptemberi Iohannis-cirkuszig, ahol szintén szükség lett volna a PSD támogatására.

Mindezek az események odavezettek, hogy a PNL vagy most hajtja végre a román politikában hagyományos »augusztus 23-át«, vagy már szinte mindegy lesz, a woke és a politikai ortodoxia között egyensúlyozó USR és csatolmányai teljesen ráégetik a »sárga pészédé« bélyeget.

Idézet
De még ezt is sikerült nevetségessé tenni,

hiszen Nicolae Ciucă pártelnök komornak, méltóságteljesen figyelmeztetőnek szánt bejelentését, hogy csak azért maradnak bent a kormányban, hogy a PSD ne lopjon, nagy valószínűséggel még a saját választótábora sem volt képes mosoly, ha nem éppen röhögés nélkül hallgatni” – mutatott rá az elemző.

korábban írtuk

PSD-s miniszter a viszályról: nem értjük, mi ütött a PNL-be, de a koalíció azért működik
PSD-s miniszter a viszályról: nem értjük, mi ütött a PNL-be, de a koalíció azért működik

Adrian Câciu európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter szerint a szociáldemokraták (PSD) nem értik, „mi ütött” Nicolae Ciucă PNL-elnökbe.

Pászkán szerint sokkal valószínűbb magyarázat az, hogy

amennyiben azoknak a gazdasági szakembereknek van igazuk, hogy a román gazdaság és pénzügyek meglehetősen nehéz helyzetben vannak, a PNL-nek a decemberi választásokig van esélye még jelentősebb összegeket szétosztani a saját klientúrájának (akár hitelekből is),

mert még ha a párt 2025-től is része lesz majd valamilyen kormánykoalíciónak, jövőre meglehetősen nehéz időszak fog következni, jóval korlátozottabb pénzügyi mozgástérrel. Így

a PNL vezetői nem engedhették meg maguknak, és valószínűleg a területi szervezetek vezetői, a „kiskirályok” sem engedik meg nekik, hogy most távozzanak a „mézesbödöntől”.

Arra is rákérdeztünk, hogyan értékeli az alkotmánybíróság döntését, amellyel kizárta Diana Șoșoacát az elnökválasztási közdelemből.

Az elemző leszögezte: véleménye szerint

ez az esemény – vagyis Șoșoacă kizárása – egy olyan fejleménye az egész idei választási folyamatnak, amely nemcsak a szokásos bukaresti politikaibulvár-balhéknál, hanem még a helyi „mélyállam” – az előbbinél sokszor nem színvonalasabb – kavarásainál is súlyosabb, és külső „megrendelő”, de legalábbis „haszonélvező” meglétét feltételezi.

„De ugyanúgy, ahogy arra sem kaptunk a mai napig választ, hogy 2012-ben, a stratégiai partnert szolgalelkűen, sőt, büszke szolgalelkűen kiszolgáló akkori elnök, Traian Băsescu leváltására kiírt népszavazás eredményével kapcsolatos, Băsescu számára kedvezőtlen alkotmánybírósági döntést kinek az utasítására változtatták meg egy gyanús módon és az alkotmánybírók egy részének értesítése nélkül kiadott helyesbítéssel, úgy – nagy valószínűséggel – ezúttal sem fogunk bizonyítékokkal alátámasztott választ kapni arra, hogy ki és/vagy mi tudott rávenni több alkotmánybírót arra, hogy egy számos jogi szakember szerint alkotmánysértő döntést hozzanak meg” – összegezte a Șoșoacă-ügy jellemzőit.

korábban írtuk

Ciolacu: a kormánynak a választási kampány alatt is működnie kell
Ciolacu: a kormánynak a választási kampány alatt is működnie kell

Marcel Ciolacu kormányfő egy csütörtöki sajtóeseményen kijelentette: tiszteletben tartja a Nemzeti Liberális Párt (PNL) döntését a koalíciós párbeszéd megszakításáról, de a kormánynak a kampány idején is működnie kell.

Kíváncsiak voltunk arra is, szerinte melyik pártnak és melyik jelöltnek van a legnagyobb esélye megnyerni a parlamenti választást, illetve az elnökválasztás második fordulójába ki juthat be, és ki lehet a végső győztes.

Pászkán Zsolt szerint ami az esélyeseket és a választás várható eredményeit illeti,

amennyiben nem következik be radikális módosulás a várható részvételi arányban, akkor a jelen állás szerint, a PSD-nek nagy esélye van megnyerni a parlamenti választást.

A második hely valamivel bonyolultabb, mivel bár a PNL jóval beágyazottabbnak tűnik, mint a „jobboldali” kihívói (most éppen az átfazonírozott USR, a Jobboldal Ereje, a PMP stb.), az utóbbi hetekben mutatott elég siralmas teljesítmény és bizonytalankodás a saját választóira is átragadhat.

„Arra – egyelőre – nem nagyon látok lehetőséget, hogy a parlamenti választáson a PNL megelőzze a PSD-t, de a második helyre továbbra is inkább ez a párt várható befutóként. Az elnökválasztás esetében Marcel Ciolacunak nagy esélye van megnyerni az első fordulót, de elveszíteni a másodikat. Ennek az a legfőbb oka, hogy jelenleg a PSD-nek van a legstabilabb szavazótábora, de ugyanakkor úgy tűnik, hogy a PSD-nek van a legkisebb bővülési lehetősége is. Tehát,

Idézet
amennyiben nem sikerül a szokásos kb. 10, legfeljebb 11 milliós teljes szavazótömegen kívüli voksokat szerezni, akkor ebből a PSD 3-3,5 milliónál voksnál többet nem tud kapni. A most – még – játékban lévő jelöltek között pedig nincs olyan számottevő szavazatra esélyes, akinek a voksai, a saját jelölt kiesése után átvándorolhatnának a PSD jelöltjéhez. Ez is az egyik oka annak, hogy az alkotmánybírósági »matatás« mögött a legkevésbé gyanítom a PSD-t

(hiába állítják, hogy a PSD által jelölt alkotmánybírák voltak a tettesek, plusz az RMDSZ által jelölt, akinek a szerepe csak vélelmezett és, ha igaz, akkor számomra még kevésbé érthető), hiszen Diana Şoşoacă kiesése nem használ számottevően (ez utóbbi választóinak elvárásai miatt) sem a PSD-nek, sem személyesen Ciolacunak.

Hibásnak tartom azt az érvelést is, hogy Şoşoacă kiesése George Simiont segítené be a második fordulóba és ez lenne Ciolacu egyetlen esélye arra, hogy megismétlődjön a 2000-es elnökválasztás, amikor a kommunista Ion Iliescu azért nyerte meg a versenyt, mert a társadalom döntő többsége számára teljesen vállalhatatlan Corneliu Vadim Tudor volt a második fordulós ellenfele.

Ez egyrészt azért hibás, mert Vadim Tudor a saját erejéből szerezte meg a második fordulóba bekerüléshez szükséges 3 millió szavazatot, az utána következő román jelöltek pedig mind 1,3 millió szavazat, sőt, a legtöbb 400 ezer szavazat alatt maradtak. Márpedig az AUR a választás lebonyolítási módja alapján az elnökválasztáshoz hasonló európai parlamenti választáson idén 1,3 millió szavazatot kapott (52 százalékos részvétel mellett). Ennek alapján Simion még akkor sem tudna 2 millió szavazatot összeszedni, ha az összes SOS-voksoló átszavazna (az EP-választáson 450 ezer volt), miközben nyilvánvaló, hogy a két szavazótábor nemcsak nem kompatibilis, de inkább antagonisztikus (és mint fentebb rámutattam, Şoşoacă továbbra is kampányolhat)” – hagsúlyozta az elemző.

korábban írtuk

A PNL politikai lufija
A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Pászkán arra is rámutatott, hogy ráadásul 2000-rel ellentétben jelen pillanatban – legalábbis elméletben – több jelölt is esélyes összeszedni a második fordulóba bejutáshoz szükséges minimum 2 millió szavazatot, a PNL-s Ciucă mellett Elena Lasconi és Mircea Geoană is (nagyjából ez tekinthető e pillanatban az esélyességi sorrendnek is).

„Ha ez utóbbiak közül kerül ki Ciolacu kihívója a második fordulóban, akkor valóságos csoda lenne a PSD-s elnök győzelme.

Idézet
Ráadásul – véleményem szerint – ő nem igazán szeretne elnök lenni, mert a nagyrészt protokolláris tisztség megfosztaná a jelenlegi hatalmától, úgy az ország, mint ahogy a pártja felett is. Tehát arra számítok, hogy a PSD (jelenlegi vezetése) minden eszközzel nem az elnökválasztás, hanem csak az első forduló megnyerésére fog törekedni (mert ez meghatározó lehet a december 1-i parlamenti választási eredmény kimenetele szempontjából) és utána egy PSD-s kormányfő kinevezését biztosító és azt követően a PSD számára »kényelmes« elnökjelölt győzelemre segítésére

(ebben az esetben az esélyességi sorrend a Geoană, Ciucă, Lasconi változatra módosulna). De addig még meglehetősen sok idő van hátra és a román politika mindig tele van szappanopera-elemekkel” – hangsúlyozta a Krónikának a nagybányai születésű elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 11., péntek

Zsinagógát, templomot, mecsetet érhet támadás Romániában az amerikai nagykövetség szerint

Figyelmeztetést bocsátott ki az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége pénteken este, amelynek értelmében templomot, mecsetet, zsinagógát érhet támadás Romániában.

Zsinagógát, templomot, mecsetet érhet támadás Romániában az amerikai nagykövetség szerint
2024. október 11., péntek

Kevesen akarnak levélben szavazni

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján pénteken közzétett adatok szerint április elsejétől az október 10-i határidőig 6916 külföldön lakó vagy tartózkodó romániai választópolgár regisztrált levélszavazásra az államelnök-választáson.

Kevesen akarnak levélben szavazni
Kevesen akarnak levélben szavazni
2024. október 11., péntek

Kevesen akarnak levélben szavazni

2024. október 11., péntek

Ijesztő fogyasztóvédelmi jelentés napközikből: koszos evőeszközök, rosszul szigetelt elektromos vezetékek

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen közel 900 000 lejre bírságolt több napközi óvodát a szeptember 2-13. közötti országos ellenőrzéseken tapasztalt szabálytalanságok miatt.

Ijesztő fogyasztóvédelmi jelentés napközikből: koszos evőeszközök, rosszul szigetelt elektromos vezetékek
2024. október 11., péntek

Bukarestben tanácskoztak a romániai és magyarországi katolikus egyházak képviselői

Közös tanácskozást tartottak a romániai és a magyar katolikus püspöki konferenciák állandó tanácsai Bukarestben csütörtökön és pénteken – közölte a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) sajtószolgálata pénteken az MTI-vel.

Bukarestben tanácskoztak a romániai és magyarországi katolikus egyházak képviselői
2024. október 11., péntek

Orvosolná az orvoshiányt, ha a több ezer külföldi hallgató nálunk gyakorolhatná szakmáját

A 2023-2024-es tanévben 15 945 külföldi diák iratkozott be hazai orvosi egyetemekre, közülük több mint 7000-en nem uniós országból érkeztek. Bár a romániai orvoshiány miatt szükség lenne arra, hogy nálunk dolgozzanak, nehézkes az itt maradásuk.

Orvosolná az orvoshiányt, ha a több ezer külföldi hallgató nálunk gyakorolhatná szakmáját
2024. október 11., péntek

Házkutatást tartana a DNA a volt egészségügyi miniszternél, de előbb a képviselőháznak is rá kell bólintania

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) pénteken bejelentette, hogy a képviselőház jóváhagyását kéri a hálapénz elfogadásával gyanúsított Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter elektronikus eszközeinek az átvizsgálásához és lakásának átkutatásához.

Házkutatást tartana a DNA a volt egészségügyi miniszternél, de előbb a képviselőháznak is rá kell bólintania
2024. október 11., péntek

Újabb állami tulajdonú villában bukkantak Iohannis számára épített minigolfpályára

Klaus Iohannis elnöknek a bukaresti Primăverii negyedben található Vila Lac 3 (Tóparti Villa 3) nevű hivatalos rezidenciáján is van egy háromlyukú minigolfpályája, nem csak a Fekete-tenger partján fekvő Neptun üdülőhelyen található nyári rezidenciáján.

Újabb állami tulajdonú villában bukkantak Iohannis számára épített minigolfpályára
2024. október 11., péntek

Súlyos bűncselekmények gyanúja miatt csaknem száz házkutatást tartottak egyetlen nap alatt

Súlyos bűncselekmények gyanúja miatt 95 házkutatást tartottak csütörtökön a rendőrök.

Súlyos bűncselekmények gyanúja miatt csaknem száz házkutatást tartottak egyetlen nap alatt
2024. október 11., péntek

Volt kormányfőt mentett fel a legfelsőbb bíróság vesztegetés elfogadásának vádja alól

Felmentette csütörtökön a legfelsőbb bíróság a 800 000 dollár értékű vesztegetés elfogadásának vádja alól Călin Popescu-Tăriceanu volt kormányfőt. Ugyanabban az ügyben a vesztegetés elfogadásában bűnrészességgel vádolt Petru Berteanut is felmentették.

Volt kormányfőt mentett fel a legfelsőbb bíróság vesztegetés elfogadásának vádja alól
2024. október 11., péntek

Újabb politikusnak kellett a korrupcióellenes ügyészek elé járulnia

Az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) központi székházába kísérték pénteken Eugen Pîrvulescu szenátort. A bejáratnál a politikus azt nyilatkozta, nem tudja, miért idézték be a nyomozó hatóságok.

Újabb politikusnak kellett a korrupcióellenes ügyészek elé járulnia