Kelemen Hunor szerint soha nem beszélt Verestóy Attilával a kulturális minisztérium által végeztetett munkálatokról
Fotó: Pál Gábor
Több mint egymillió euró csúszópénzt kapott Verestóy Attila, az RMDSZ idén januárban elhunyt szenátora évekkel ezelőtt egy román vállalkozótól az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) szerint. Az ügyben tanúként kihallgatták Kelemen Hunor szövetségi elnököt.
2018. november 16., 00:552018. november 16., 00:55
2018. november 16., 12:282018. november 16., 12:28
Az RMDSZ számára kellemetlen korrupciógyanús ügyre a Petre Badea építőipari üzletemberrel szemben foganatosított vádemelési ügyiratból derült fény, amelynek kapcsán szerdán bocsátott ki közleményt a DNA. Ebben még nem nevesíti Verestóy Attilát a nyomozó hatóság, a G4media bukaresti hírportál azonban csütörtökön közzétette a vádiratot, amelyben már részletes leírás található az üzletember-politikus vélelmezett megvesztegetéséről.
A politikus ennek fejében ígéretet tett arra, hogy latba veti a román kulturális minisztériumban lévő befolyását az építkezési vállalkozás számára történő kifizetések elrendelése érdekében. Az Aedificia Carpați társaság 2008 és 2011 között hét szerződést kötött a román állammal – a kulturális és nemzeti örökségvédelmi minisztériumon keresztül –, jelentős műemlék épületek (köztük a bukaresti Képzőművészeti Múzeum, a Nemzeti Könyvtár, a I. L. Caragiale Színház) korszerűsítését vállalva. A munkálatok összértéke megközelítette a 180 millió eurót.
A DNA vádirata azt állítja, hogy Verestóy Attila felajánlotta Petre Badea vállalkozónak, hogy a szerződések értékének kilenc százalékára rúgó jutalékért ráveszi a román kulturális minisztérium tisztségviselőit arra, hogy állítsák ki a felújítási munkálatok ellenértékének folyósítását lehetővé tévő dokumentumokat. A korrupcióellenes ügyészek szerint a tárgyalások során az RMDSZ politikusa megelégedett a 6 százalékos jutalékkal, amit az Aedificia Carpați a Verestóy által kijelölt (a nyomozati anyagban meg nem nevezett) ügyvédi irodával kötött fiktív szerződések útján fizetett ki. Az ügyvédi irodától a DNA szerint készpénzben jutott el a kenőpénz a székelyudvarhelyi szenátorhoz. A vádirat alapján az építkezési vállalkozás 6 999 067 lejjel (egymillió 275 ezer euró) vesztegette meg Verestóy Attilát, aki a pénzt állítólag havi 50, majd 25 ezer eurós tételben kapta meg.
A DNA-nak a G4media által idézett vádirata szerint az Aedificia Carpați Rt. 2010 és 2012 között három részletben összesen 644 millió lejt kapott a román kulturális minisztériumtól, Petre Badea pedig csak abban az időszakban folyósította a feltételezett kenőpénzt a Verestóyt képviselő ügyvédi irodának, amikor Kelemen Hunor töltötte be a kulturális miniszteri tisztséget. (Az RMDSZ jelenlegi szövetségi elnöke 2009 decembere és 2012 áprilisa között irányította a tárcát).
„Feltettek néhány kérdést, én ezekre válaszoltam. Az egész egy fél órát tartott” – nyilatkozta az RMDSZ elnöke, hozzátéve, egyedül, nem ügyvéd kíséretében ment az ügyészségre. A politikus szerint kihallgatásán elmondta, hogy a bűnvádi eljárás tárgyát képező bűncselekményeket nem ismeri, Verestóy Attilával soha nem beszélt erről az ügyről, a szenátor soha nem próbálta őt befolyásolni. Elmondta azt is, hogy tudomása szerint a kifizetéseknél soha nem voltak késlekedések, a vállalkozó megkapta a pénzét a minisztériumtól.
„A vádirat tartalmát én is csak ma ismertem meg a sajtóból, és nem szeretném különösebben kommentálni. Amúgy az RMDSZ-ben tudják: Verestóy Attilával a kapcsolatom nem is volt olyan, hogy engem bármilyen ügyben befolyásolni tudjon. Ha visszaélt a nevemmel, az egy másik történet. De az biztos, hogy a minisztérium által végeztetett munkálatokról köztünk beszélgetés soha nem volt” – nyilatkozta a portálnak az RMDSZ elnöke.
A DNA megvesztegetés és adócsalás vádjával emelt vádat Petre Badea vállalkozó és az Aedificia Carpați ellen. A társaság közleményt bocsátott ki az ügyben, határozottan visszautasítva a vádakat; szerintük az ügyészség közleménye számos pontatlanságot, ellentmondást és félreértést tartalmaz. Miközben a DNA szerint a társaságtól lefoglaltak 2,2 millió lejt, a cég azt állítja, hogy az összeget önként bocsátotta az állam rendelkezésére.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
1 hozzászólás