Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az INSCOP hétfőn közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 59,5 százaléka szavazna egy nacionalista pártra, amely a vallási értékeket és a hagyományos családot támogatja, ugyanakkor viszont kétharmaduk már nem szavazná meg az említett nacionalista pártot, ha az Romániának az az Európai Unióból való kilépését, az Oroszországhoz való közeledést vagy a nemzeti kisebbségek jogainak korlátozását támogatná.
2021. június 28., 15:172021. június 28., 15:17
2021. június 28., 16:152021. június 28., 16:15
A közvélemény bizalmatlansága: Nyugat versus Kelet, a nacionalista mozgalom felemelkedése a félretájékoztatás és az álhírek korában című közvélemény-kutatás június 1. és 15. között készült telefonos interjúk révén egy 1100 fős reprezentatív mintán. A hibahatár 2,95 százalék – számol be az Agerpres.
Azok közül, akik azt mondták, hogy a vallási értékeket és hagyományos családot támogató nacionalista pártra adnák voksukat, 61 százalék kijelentette, hogy ha az illető párt olyan politikát folytatna, ami Románia kilépéséhez vezethet az Európai Unióból, akkor már nem szavaznának a szóban forgó alakulatra. 75 százalékuk vallotta, hogy nem támogatná azt, ha Románia Oroszországhoz való közeledését szorgalmazná.
A válaszadók 64,8 százaléka volt azon a véleményen, hogy Romániának meg kell védenie nemzeti érdekeit, ha azok nincsenek összhangban az uniós szabályokkal, még akkor is, ha ezzel uniós tagságának elvesztését kockáztatja. 28 százalékuk viszont azon a véleményen volt, hogy Romániának tagállamként tiszteletben kell tartania az uniós szabályokat, még akkor is, ha ez nemzeti érdekeket érint.
Továbbá 62,9 százalék úgy vélte, hogy Románia jobb gazdasági fejlődést ér el a jövőben, ha az Európai Unióban marad, míg 27 százaléka szerint Románia gazdaságilag jobban fejlődne, ha nem lenne az EU-ban.
Románia nemzeti érdekeiként a következőket jelölték meg: 32,6 százalék a gazdaság fejlődését; 24 százalék Románia szerepének megerősítését az EU-ban; 11,9 százalék a közlekedési infrastruktúra fejlesztését; 7,7 százalék a sérülékeny rétegek védelmét; 6,8 százalék a katonai kapacitás megerősítését; 6,6 százalék a román nemzeti értékek megőrzését; 6 százalék a gazdasági kapcsolatok fejlesztését Kínával/Oroszországgal; 4,4 százalék a természeti erőforrások államosítását.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!