Mihaela Anghel asszisztens kapta meg először a koronavírus elleni vakcinát Románia területén
Fotó: Rovaccinare/Facebook
Utolsók közzött kullog a koronavírus elleni védőoltással történő immunizálás terén európai viszonylatban Románia, ahol akkor 50 százalékos az átoltottság, ha csak a 16 milliós állandó lakosságot vesszük figyelembe.
2021. december 27., 13:552021. december 27., 13:55
2021. december 27., 14:122021. december 27., 14:12
Pontosan egy évvel ezelőtt, 2020. december 27-én oltották be az első lakost Romániában az új típusú koronavírus ellen. Az óriási publicitást kapott esemény főszereplője Mihaela Anghel asszisztens volt, akit annak köszönhetően választottak ki, hogy tagja volt annak az orvosi csapatnak, amely tíz hónappal korábban, február 27-én átvette az első, Románia területén SARS-COV-2-vel fertőzött személyt. A több szakaszra osztott oltási kampány a tavalyi év végén elsőként az egészségügyi dolgozók számára vette kezdetét, december 28-án pedig elindították a hatóságok a vakcinálásra való feliratkozást lehetővé tévő online platformot, amelyet kezdetben megrohamoztak az oltakozni kívánók.
Noha az akkori, Florin Cîțu vezette kormány azt tervezte, hogy júniusig 5, augusztusig pedig 10 millió személyt oltanak be koronavírus ellen az országban, előbbi célkitűzést két hónapos késéssel sikerült teljesíteni – utóbbit a mai napig sem. Annak ellenére, hogy májustól gyakorlatilag bárki bármelyik oltóközpontnál – előzetes időpontkérés nélkül – igényelheti a vakcinát, az oltakozási hajlandóság a nyári hónapokban folyamatosan alábbhagyott. Mindez a korlátozások fokozatos enyhítésével áll összefüggésben.
Ősszel ismét emelkedni kezdett a beoltottak száma, volt olyan nap, amikor 150 ezer ember kapta meg a koronavírus elleni vakcinát 24 óra leforgása alatt, ez a szám azonban az elmúlt időszakban tartósan csökken, és 10 ezer körül mozog. Mégpedig amiatt, hogy a jelek szerint a bukaresti kormány letett arról, hogy kötelezővé tegye az oltottságot, a fertőzöttségből való kigyógyulást vagy a negatív tesztet igazoló zöldigazolványt a munkahelyen. Ezen kívül magas az oltást elutasítók aránya is az országban, és rendkívül agresszív kampányt folytatnak a vakcinaellenes mozgalmak is.
A teljeskörűen beoltottak száma jelenleg 7,7 millióra rúg Romániában
Fotó: Rovaccinare
Sokat elárul a vakcinálási folyamat menetéről, hogy a legfrissebb, vasárnap este közzétett adatok szerint az azt megelőző 24 órában 3218 személy kapta meg Romániában a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca vagy a Johnson&Johnson koronavírus elleni vakcináját: 408 személynek az első, 1592-nek a második, 1218-nak a harmadik dózist adták be.
Ezáltal a lakosság átoltottsága 41 százalékos Romániában, miközben a teljeskörűen beoltottak tekintetében például Portugáliában 88, Franciaországban 72, Németországban 70, Norvégiában 72, Csehországban és Magyarországon 61-61, Szerbiában 46, Bulgáriában 27, Ukrajnában 30 százalékos az arány. Romániában jelenleg mindössze Bukarestben és öt megyében – Ilfov, Kolozs, Szeben, Konstanca és Brassó – haladja meg az átoltottság az 50 százalékot, amely ugyanakkor a legalacsonyabb Kovászna (30 százalék), Suceava (29) és Hargita (36) megyében, ha a beoltható lakosságra vetített arányt vesszük figyelembe.
„Más országokhoz képest Romániában alacsonyabb az átoltottság: ha realisták vagyunk, akkor ez az arány 50 százalékos, hiszen a rezidens, állandóan itt élő lakosság számát kell figyelembe vennünk, ami 16 millió” – jelentette ki Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. A tárcavezető szerint továbbra is sok embert kell meggyőzni az oltakozás fontosságáról, amely mellett két fő érv szól: az oltottak esetében nem okoz súlyos megbetegedést a fertőzés, ugyanakkor az elhalálozás is elkerülhető.
Idén június óta lehetséges a 12 és 15 év közötti fiatalok oltása Romániában, a tervek szerint pedig 2022. január közepén elkezdődik az 5 éves kort betöltött gyermekek immunizálása is.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
1 hozzászólás