Fotó: Román védelmi minisztérium
Kiterjesztette a repülési korlátozásokat szerdától a román szállításügyi és a védelmi minisztérium Dobrudzsa északi részén, az ukrán határ melletti térségben.
2023. szeptember 14., 20:042023. szeptember 14., 20:04
2023. szeptember 14., 20:082023. szeptember 14., 20:08
Az előírások szerint Sulina és Galac között, az országhatáron belül 20-30 kilométeres mélységben és 4000 méteres magasságig csak állami repülők, a SMURD légi járművei és vészhelyzetben lévő gépek használhatják a román légteret. Csütörtöki közleményében a védelmi minisztérium az intézkedést azzal magyarázta, hogy az ukrán dunai kikötők elleni orosz támadások fokozódása miatt szükség van a korlátozások kiterjesztésére a román légtérhasználat hatékonyabb megfigyelése és ellenőrzése érdekében.
Románia már tavaly májusban, az Ukrajna elleni orosz invázió elkezdése után repülési korlátozást vezetett be a román légtérben a teljes ukrán határszakasz mentén, az országhatáron belül nyolc kilométeres mélységben, 1000 méteres magasságig.
A bukaresti védelmi minisztérium szóvivője szerint az orosz hadsereg drónjait nehezen érzékelik a román katonai radarok, mert nagyon alacsonyan támadnak.
Ezzel egy időben a Tulcea megyei Plauru településre látogatott csütörtökön a román vezérkari főnök helyettese, Gheorghiţă Vlad, hogy megszemlélje a lakosságnak kialakított óvóhelyeket, illetve tisztázzon néhány kérdést a Románia területére zuhant orosz drónmaradványokkal kapcsolatban. Az altábornagy az Agerpes hírügynökségnek elmondta, az is érdekelte a látogatásán, hogyan haladnak a katonai vizsgálatok a dróndarabok ügyében, illetve milyen a helyiek hangulata az elmúlt napokban történt incidensek után.
A helyieknek szánt két óvóhelyről elmondta: ezeket a hadműveleti színtereken használt légvédelmi létesítményekhez hasonlóan alakították ki, vagyis nem minősülnek polgári védelmi célú óvóhelyeknek. Magyarázata szerint ezek nagyon rövid idő alatt, kifejezetten a válsághelyzet miatt épültek, hogy mielőbb védelmet nyújtsanak a helyi lakosságnak.
A vezérkari főnök helyettesének beszámolója szerint a hadsereg megerősíti a jelenlétét a térségben, hogy képes legyen „száz százalékban” elektronikus és vizuális megfigyelés alatt tartani az ukrán határhoz közeli terepet. A szándék az, hogy a határvidéken ellenőrizni tudjanak minden mozgást Románia területén, légterében és felségvizein. „Nincs olyan ország a világon, amelyik 100 százalékos határvédelmet tudna biztosítani, sem elektronikus, sem fizikai eszközökkel. De mi a fontosabb sebezhető területekre összpontosítunk, és minden lehetséges Romániára leselkedő veszélyt megpróbálunk elhárítani” – magyarázta az altábornagy.
Az ukrán területet érő orosz dróntámadások esetén kiadott Ro-Alert üzenetek hatótávolságának esetleges növeléséről kifejtette: ahol nincs térerő, ott a helyi hatóságok riasztják a lakosságot. Szerinte nem a hatótávolság a probléma, hanem a reagálási képesség, ugyanis nagyon rövid idő telik el a riasztástól a román határ közelében hallható első robbanásig. „Ezt az időt megfelelően kell kezelnünk, és gondoskodnunk kell arról, hogy a lakosság menedéket találjon. Ez is volt az oka annak, hogy két óvóhelyet alakítottunk ki Plauruban” – mondta Gheorghiţă Vlad, hozzátéve, hogy a védelmi minisztérium együttműködhet a helyi hatóságokkal új menedékhelyek létesítésében más településeken is, ahol problémák merülhetnek fel.
Egy drónból is származhattak azok a maradványok, amelyeket a Tulcea megyei Nufărul és Victoria település térségében észleltek a román légierő egyik IAR 330 Puma helikopteréből – számolt be a védelmi minisztérium.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
szóljon hozzá!