Cseke Attila
Fotó: Facebook/RMDSZ Kolozs megye
Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter azt nyilatkozta kedden, hogy jelenleg az alkotmány nem teszi lehetővé a regionalizációt Romániában, így az erre vonatkozó kijelentések csak politikai jellegűnek tekinthetők.
2021. július 27., 15:112021. július 27., 15:11
2021. július 27., 15:132021. július 27., 15:13
„Regionalizációról attól a pillanattól kezdve tárgyalhatunk, hogy megváltoztattuk az alkotmányt. Mindaddig ezek a nyilatkozatok véleményem szerint csak politikai nyilatkozatok, amelyekhez nincs hozzáfűznivalóm. Ma az alkotmány nem teszi lehetővé a regionalizációt” – mondta Cseke Attila, akit Emil Boc egy korábbi, regionalizációra vonatkozó nyilatkozatára reagáltattak az újságírók.
Mint ismeretes, a kolozsvári polgármester a közelmúltban is szorgalmazta az ország közigazgatási átalakítását, mégpedig úgy, hogy a megyék helyét a nagyobb régiók vegyék át. A magyar szempontból kedvezőtlen tervezetet 2011-ben, még miniszterelnökként szorgalmazta először, de kudarcot vallott.
A romániai nagyvárosok egyesületét is vezető Boc egy májusi konferencián azt mondta,
Emil Boc egy olyan törvénytervezetet javasolt, amely közigazgatási könnyítéseket biztosítana azoknak a településeknek, amelyek önként egyesülnek a megyeszékhellyel.
Florin Cîţu miniszterelnök erről azt mondta, hogy nem utasítja el Boc ötletét, annál is inkább, mert a megvalósítása megkönnyítené az európai alapok lehívását – adta hírül az Agerpres.
Megkönnyítené a megyeszékhelyek és a környező települések egyesülését a Megyei Jogú Városok Egyesülete Emil Boc, az egyesület elnöke szerint.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!