Fotó: gov.ro
Ebben az évben Romániát olyan mértékű aszály sújtotta, amely nemcsak a mezőgazdaságot, hanem az emberek életminőségét is negatívan érintette – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök a Cotroceni-palotában rendezett, klímaváltozásról és annak hatásairól szervezett konferencián.
2022. szeptember 08., 15:322022. szeptember 08., 15:32
„Egyértelmű, hogy a klímaváltozás hosszú távon negatív hatással van a mezőgazdaságra, a közegészségügyre, az energiarendszerre, a közlekedésre és természetesen a biológiai sokféleségre. Ezért hoztunk konkrét intézkedéseket az aszály által érintettek megsegítésére” – mondta a kormányfő.
Ciucă emlékeztetett, hogy az egyik intézkedés az öntözőberendezések kialakítását, illetve felújítását célozza, kapacitásuk növelése érdekében. Ugyanakkor áprilisban megalakult az éghajlatváltozások hatásaival foglalkozó minisztériumközi bizottság, amelynek jómaga a koordinátora – sorolta a miniszterelnök.
A kormányfő beszélt arról is, hogy a zöld gazdaságra vonatkozó európai célkitűzésekhez kell igazítani az idevágó politikákat.
Nicolae Ciucă ugyanakkor arra is felhívta hallgatósága figyelmét, hogy az Európai Bizottság a 2021-2027-es időszakra ambiciózus célt tűzött ki: az Európai Unió minden programjába integrálni a klímaváltozással kapcsolatos szempontokat, és az EU összkiadásainak 25 százalékát a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzéseket szolgáló programokra fordítani. Ez körülbelül 320 milliárd eurót jelent – tette hozzá a miniszterelnök.
Ugyanezen konferencián Klaus Iohannis elnök kijelentette, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem „nem lehet egy magányos harc”, és a központi közintézményeknek „katalizátorszerepet” kell vállalniuk a klímaváltozásra adott válaszlépések kezelésében.
– fogalmazott az államfő „Az éghajlatváltozás és hatásainak korlátozása: integrált megközelítés Románia számára” címet viselő jelentés közvitára bocsátása alkalmával. Hozzátette, prioritássá válik a lehető legtöbb társadalmi szereplő mozgósítása. „Akár az akadémiai szféráról, akár a kutatásról, a nem kormányzati szervezetekről, az üzleti szféráról vagy a médiáról beszélünk, valamennyi szereplő bevonására szükség van” – mondta.
Az államfő ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy a kormány fokozott figyelmet fordít a klímapolitikára.
„Tudatában vagyok, hogy Románia számára, más országokhoz hasonlóan, ez egy új terület, emiatt a szakértői képzés és az intézményi kapacitás fejlesztése még folyamatban van. Úgy vélem, hogy a ma bemutatott jelentés hasznos lesz Önök számára mind a benne található részletes elemzés, mind pedig az előttünk álló főbb kihívások kezelésére javasolt konkrét intézkedések révén” – mondta Iohannis.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
A közelmúltban az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) és a Meteorológiai Világszervezet egy sor tudományos jelentést tett közzé, amelyek szerint az éghajlatváltozás felgyorsult, jelentős anyagi károkat okoz, és negatívan befolyásolja az emberek életminőségét és élettartamát – számolt be az államfő.
„Emiatt a mi válaszunknak is gyorsnak és határozottnak kell lennie, miközben szem előtt kell tartanunk, hogy nem áll rendelkezésünkre semmiféle csodamegoldás. Románia olyan sajátos kihívásokkal néz szembe, amelyek átfogó alkalmazkodási intézkedéseket igényelnek a kánikula, az aszály és a vízhiány hatásainak enyhítésére, de ezzel párhuzamosan olyan intézkedéseket is meg kell hoznunk, amelyek mérsékelik az említett jelenségeket, azaz csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását és az emberek által okozott szennyezést” – figyelmeztetett Iohannis.
Az államfő szerint
Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió szilárd elkötelezettséget vállalt arra, hogy 2050-re klímasemleges gazdasággá és társadalommá váljon, és közbenső célként 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
„Egy ilyen ambiciózus cél radikális átalakításokat igényel, de ezeknek gazdaságilag megvalósíthatónak és társadalmilag méltányosnak kell lenniük. Annak elkerülése érdekében, hogy az átmenet zűrzavaros, mélyreható negatív hatásokkal járó folyamat legyen, jobb és összehangolt tervezésre és korai fellépésre van szükség az összes érintett köz- és magánszereplő részéről, ami még inkább indokolja az integrált terv és megközelítés kidolgozását” – szögezte le az elnök.
Rámutatott,
A klímasemlegességre való áttérés számos előnnyel jár, többek között új beruházások születnek a kutatás, a fejlesztés és innováció területén, új, kevésbé szennyező iparágak fejlődnek ki, új munkahelyek jönnek létre, és nő az energiabiztonság az energiaimporttól való függőség csökkentése révén. Mindez az ökoszisztéma és a lakosság egészségének javulását eredményezi – fogalmazott Iohannis.
A jelenlegi geopolitikai helyzetben, amelyet az Oroszország Ukrajna elleni háborúja súlyosbít, még sürgetőbbé válik a gazdaság karbonsemlegessé tétele és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokra való gyorsított átállás, ami Románia és az Európai Unió energiabiztonságát garantálná – nyomatékosította még az államfő.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
szóljon hozzá!