Florin Cîțu megerősítette, hogy a nézeteltérés az RMDSZ és az USR-PLUS között alakult ki (archív felvétel)
Fotó: Gov.ro
Egyelőre nem sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak arról, hogy a korrupcióellenes ügyészség vagy a legfőbb ügyészség vegye át a felszámolásra ítélt különleges ügyészség feladatköreit.
2021. július 13., 17:432021. július 13., 17:43
Marad a feszültség a koalícióban, miután a kormánypártoknak nem sikerült megállapodniuk a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyészség (SIIJ) felszámolásának mikéntjéről. Ludovic Orban, a kormány vezető erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a hétfő este véget ért koalíciós egyeztetést követően jelentette be, hogy nincs megállapodás.
– mutatott rá Orban. Annak kapcsán, hogy miben kell konszenzusra jutni, emlékeztetett: egy, a SIJJ felszámolásáról szóló, a kormány által elfogadott törvénytervezethez benyújtott módosító javaslat miatt van vita. Ezzel az RMDSZ módosító javaslatára utalt, amelyben az azt indítványozta, hogy a SIIJ jogköreit ne az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kapja meg, hanem a legfőbb ügyészség.
A téma kapcsán kedden Florin Cîţu miniszterelnök közölte, ő maga kérte a koalíciós egyeztetés felfüggesztését, miután a felek álláspontja nem közeledett. Leszögezte: miután a kormány elfogadta a SIIJ felszámolását célzó törvénytervezetet, a parlament feladata, hogy az igazságügyi tárca bábáskodása mellett előálljon a lehető legjobb megoldással.
A kormányfő leszögezte: emiatt nem bomlik fel a koalíció. „A koalíció megy tovább, a koalíció erős. Nem bomlik fel” – jelentette ki.
Mint arról beszámoltunk, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője lapunknak ezt hétfőn az Igazságügyi Felügyelet egy 2019-es jelentésével indokolta, amelyben az ügyészség által elkövetett visszaéléseket, bírákra gyakorolt nyomást rögzített. A koalíciós partner Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR-PLUS) azonban hallani sem akar erről, ragaszkodik ahhoz, hogy a DNA kapja meg a hatásköröket.
Dan Barna, az USR-PLUS társelnöke „mérgező” tervezetnek nevezte az RMDSZ javaslatát, a párt által delegált igazságügy-miniszter, Stelian Ion pedig azzal vádolta meg az RMDSZ-t, hogy „frontális támadást” hajtott végre a DNA ellen, ami ellentétes Románia érdekeivel.
Továbbra is ellentéteket gerjeszt az RMDSZ és az USR-PLUS között, hogy előbbi nem a DNA-nak, hanem a legfőbb ügyészségnek adná át a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló, megszűnésre ítélt ügyészség tevékenységét. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióv
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!