„Enyhe” kényszerintézkedés. A két volt SRI-tisztet félmilliós óvadék fejében helyezték bűnügyi felügyelet alá
Fotó: DNA/Facebook
Bűnügyi felügyelet alá helyezte az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a korrupciós gyanú miatt csütörtökön kihallgatásra beidézett volt hírszerzési vezetőket, Florian Coldeát, Dumitru Dumbravă tábornokot és Doru Trăilă ügyvédet.
2024. május 24., 08:332024. május 24., 08:33
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) korábbi helyettes vezetőjét, Coldeát és Dumbravát 500 000 lejes óvadék fejében helyezték bűnügyi felügyelet alá.
Mindannyiuk kihallgatása éjszakába nyúlt, miután még csütörtökön délben érkeltek a DNA bukaresti székházába.
Cătălin Hideg üzletember és cége, a Sanimed International ellen 2022 októberében vádat emelt az Európai Ügyészség az európai pénzeszközökkel elkövetett csalás ügyében, a kárt 3 millió euróra becsülték.
Az ügyben Hideget idén februárban négy év szabadságvesztésre ítélték.
Az üzletember csütörtökön az Antena 3 hírcsatornának azt állította, hogy
Egyben azt is kijelentette, hogy azt mondták neki: Romániában Coldea az egyetlen, aki rendelkezik a szükséges kapcsolatokkal és eszközökkel, hogy „megoldja” a büntetőügyét.
Egy volt SRI-ezredes, Daniel Dragomir azzal vádolta meg a titkosszolgálatot, hogy szorosan összefonódott a korrupcióellenes ügyészséggel és a sajtóval.
Dragomir szerint a DNA nyomást gyakorolt a DNA-ra gyanúsítottak őrizetbe vétele, illetve vádemelés kicsikarása érdekében.
Emellett azt is állította, hogy
Coldea cáfolta a vádakat.
2015-ben Coldeát Elena Udrea, a Népi Mozgalom Párt (PMP) azóta korrupció miatt elítélt volt elnöke, korábbi fejlesztési miniszter is meggyanúsította, azt állítva, hogy
Egyben azzal is megvádolta, hogy személyesen követelt félmillió eurót volt férjétől, a szintén korrupcióval gyanúsított Dorin Cocoștól a kormányzó PSD-hez közel álló Romania TV hírcsatorna számára.
Azt is mondta, hogy
Dumitru Dumbravă volt SRI-tábornok is egy, az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó botrány miatt vált ismertté: egy 2015-ös interjú során azt mondta, hogy míg korábban a SRI csak a vádemelési időszakig követte nyomon az egyes ügyeket, addigra már az ítélet meghozataláig végig rajta tartotta a szemét a dossziékon.
Amikor emiatt kérdőre vonták, határozottan cáfolta, hogy ez azt jelentette: a SRI nyomást gyakorolt a bírákra.
Beidézték csütörtökön az országos korrupcióellenes ügyészségre (DNA) csütörtökön Florian Coldeát, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatójának volt első helyettesét.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
szóljon hozzá!