„Enyhe” kényszerintézkedés. A két volt SRI-tisztet félmilliós óvadék fejében helyezték bűnügyi felügyelet alá
Fotó: DNA/Facebook
Bűnügyi felügyelet alá helyezte az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a korrupciós gyanú miatt csütörtökön kihallgatásra beidézett volt hírszerzési vezetőket, Florian Coldeát, Dumitru Dumbravă tábornokot és Doru Trăilă ügyvédet.
2024. május 24., 08:332024. május 24., 08:33
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) korábbi helyettes vezetőjét, Coldeát és Dumbravát 500 000 lejes óvadék fejében helyezték bűnügyi felügyelet alá.
Mindannyiuk kihallgatása éjszakába nyúlt, miután még csütörtökön délben érkeltek a DNA bukaresti székházába.
Cătălin Hideg üzletember és cége, a Sanimed International ellen 2022 októberében vádat emelt az Európai Ügyészség az európai pénzeszközökkel elkövetett csalás ügyében, a kárt 3 millió euróra becsülték.
Az ügyben Hideget idén februárban négy év szabadságvesztésre ítélték.
Az üzletember csütörtökön az Antena 3 hírcsatornának azt állította, hogy
Egyben azt is kijelentette, hogy azt mondták neki: Romániában Coldea az egyetlen, aki rendelkezik a szükséges kapcsolatokkal és eszközökkel, hogy „megoldja” a büntetőügyét.
Egy volt SRI-ezredes, Daniel Dragomir azzal vádolta meg a titkosszolgálatot, hogy szorosan összefonódott a korrupcióellenes ügyészséggel és a sajtóval.
Dragomir szerint a DNA nyomást gyakorolt a DNA-ra gyanúsítottak őrizetbe vétele, illetve vádemelés kicsikarása érdekében.
Emellett azt is állította, hogy
Coldea cáfolta a vádakat.
2015-ben Coldeát Elena Udrea, a Népi Mozgalom Párt (PMP) azóta korrupció miatt elítélt volt elnöke, korábbi fejlesztési miniszter is meggyanúsította, azt állítva, hogy
Egyben azzal is megvádolta, hogy személyesen követelt félmillió eurót volt férjétől, a szintén korrupcióval gyanúsított Dorin Cocoștól a kormányzó PSD-hez közel álló Romania TV hírcsatorna számára.
Azt is mondta, hogy
Dumitru Dumbravă volt SRI-tábornok is egy, az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó botrány miatt vált ismertté: egy 2015-ös interjú során azt mondta, hogy míg korábban a SRI csak a vádemelési időszakig követte nyomon az egyes ügyeket, addigra már az ítélet meghozataláig végig rajta tartotta a szemét a dossziékon.
Amikor emiatt kérdőre vonták, határozottan cáfolta, hogy ez azt jelentette: a SRI nyomást gyakorolt a bírákra.
Beidézték csütörtökön az országos korrupcióellenes ügyészségre (DNA) csütörtökön Florian Coldeát, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatójának volt első helyettesét.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!