„Ügyfélként” a DNA-nál. Coldeát befolyással üzérkedéssel és pénzmosással gyanúsítják
Beidézték csütörtökön az országos korrupcióellenes ügyészségre (DNA) csütörtökön Florian Coldeát, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatójának volt első helyettesét.
2024. május 23., 13:572024. május 23., 13:57
Ügyészségi források az Agerpres-nek elmondták, hogy egy üzletember feljelentése alapján elindított büntetőeljárás ügyében hallgatják ki Coldeát.
Az említett források szerint Dumitru Dumbravát, a SRI volt tábornokát is kihallgatják ebben az ügyben. Dumbravă is megérkezett a DNA székhelyére.
Az értesülések szerint
Catalin Hideg üzletember és cége, a Sanimed International ellen 2022 októberében vádat emelt az Európai Ügyészség az európai pénzeszközökkel elkövetett csalás ügyében, a kárt 3 millió euróra becsülték.
Az ügyben Hideget idén februárban négy év szabadságvesztésre ítélték.
Coldea 2017-ig a SRI második számú, majd egy ideig ügyvivő vezetője volt, amíg egy botrány főszereplőjévé nem vált, és távozni kényszerült tisztségéből.
Dragomir szerint a DNA nyomást gyakorolt a DNA-ra gyanúsítottak őrizetbe vétele, illetve vádemelés kicsikarása érdekében.
Emellett azt is állította, hogy látta, amikor a sajtóban dolgozó fedett ügynökök jöttek ki Coldea irodájából.
Coldea cáfolta a vádakat.
2015-ben Coldeát Elena Udrea, a Népi Mozgalom Párt (PMP) azóta korrupció miatt elítélt volt elnöke, korábbi fejlesztési miniszter is meggyanúsította, azt állítva, hogy
Egyben azzal is megvádolta, hogy személyesen követelt félmillió eurót volt férjétől, a szintén korrupcióval gyanúsított Dorin Cocoștól a kormányzó PSD-hez közel álló Romania TV hírcsatorna számára. Azt is mondta, hogy Coldea Alina Bicára, a szervezett bűnözés elleni ügyészség korrupció miatt szintén elítélt, szökésben levő volt vezetőjére is megpróbált bizonyos ügyekben nyomást gyakorolni.
Dumitru Dumbravă volt SRI-tábornok is egy, az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó botrány miatt vált ismertté:
Amikor emiatt kérdőre vonták, határozottan cáfolta, hogy ez azt jelentette: a SRI nyomást gyakorolt a bírákra.
Határozottan cáfolta Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) idén lemondott első igazgatóhelyettese Daniel Dragomir volt SRI-ezredes vádjait, amelyek szerint a titkosszolgálat szorosan összefonódott volna a DNA-val és a sajtóval.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
1 hozzászólás