Mădălina Mezei (rózsaszínű ruhában) mandátumát október 13-án két hónappal meghosszabbították, két nappal később mégis menesztették
Fotó: Facebook/Mezei Madalina
A korrupcióellenes ügyészség, valamint a miniszterelnökség ellenőrző testülete is vizsgálódik azoknak a vádaknak az ügyében, miszerint Răzvan Cuc ügyvivő közlekedésügyi miniszter a földön próbálta tartani a Tarom légitársaság gépeit a kormány elleni bizalmatlansági indítvány vitájának napján. A tárcavezető részben beismerte a beavatkozási kísérletet. Viorica Dăncilă leköszönő kormányfő hétfőre várja a vizsgálat első eredményeit.
2019. október 20., 16:132019. október 20., 16:13
2019. október 20., 16:202019. október 20., 16:20
Visszhangos botrány kerekedett ki abból, hogy a távozó szociáldemokrata kormány szállításügyi minisztere pártérdekeknek igyekezett alávetni a Tarom állami légitársaságot. A feltételezett túlkapást a kormányalakítással megbízott Ludovic Orban szellőztette meg Tarom-alkalmazottakra hivatkozva.
Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt állította: a légitársaság igazgatóját, Mădălina Mezeit azért menesztették tisztségéből, mert megtagadta annak a kérésnek a teljesítését, hogy a bizalmatlansági indítvány parlamenti vitájának napján, október 10-én tartsa a földön a repülőgépeket, így akadályozva több mint húsz parlamenti képviselőt abban, hogy Bukarestbe utazzon az ország különböző pontjairól.
A volt vezérigazgató szerint öt belföldi járat – a temesvári, nagyváradi, nagybányai, szatmárnémeti és jászvásári – „szabotálásáról” lett volna szó, ő azonban elhárította a kérést, emiatt pedig szerinte az állásával fizetett.
„Értésére adtam, hogy nem vagyunk rabszolgák gazdái, a társaság alkalmazottai szabad emberek, a pilóták soha nem mentek volna bele ilyesmibe. Másnap azzal állt elő, hogy egy járatot törölni kell, majd arra kért, találjak műszaki indokot a gépek földön tartására” – nyilatkozta a Tarom élére idén júniusban kinevezett Mezei, akinek mandátumát október 13-án két hónappal meghosszabbították, két nappal később mégis menesztették. Mezei feltárta azt is, hogy hétfőre behívták az Országos Korrupcióellenes Ügyészségre (DNA), ahol eskü alatt tanúvallomást tesz a történtekről.
Răzvan Cuc időközben cáfolta, hogy a repülők felszállásának megakadályozására kérte a Tarom vezérigazgatóját,
Az ügyvivő közlekedési miniszter közölte, csak műszaki problémák felmerülése esetén lehet földön tartani egy repülőt. „Én nem kérhettem ilyesmit. Kitől kértem volna, a pilótáktól, a gépészektől? Vegyek ki egy anyacsavart vagy szenzort, vagy mit tehetnék én egy repülővel? (...) Valóban megkérdeztem Mezei asszonytól, kik azok a parlamenti képviselők, akik repülni készülnek, és hogy minden rendben van-e, rendben közlekednek-e a járatok” – jelentette ki Cuc, hazugsággal vádolva Mădălina Mezeit, aki szerinte a férjét és a bátyját alkalmazta a légitársaságnál.
Elérte a botrány Viorica Dăncilă ingerküszöbét is, az ügyvivő kormányfő kiküldte a miniszterelnökség ellenőrző testületét a közlekedési tárcához és a légitársasághoz is. Dăncilă a hétvégén úgy fogalmazott: „kérlelhetetlen” lesz, amennyiben bebizonyosodik egyik vagy másik fél vétkessége az ügyben.
Arról is beszámolt, hogy beszélt már az ügyről Cuc szállításügyi miniszterrel, aki tagadta, hogy a repülők indulásának akadályoztatására kérte volna a bizalmatlansági indítvány napján a Tarom vezérigazgatóját.
Eközben Petru Movilă, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP) alelnöke ugyanakkor bejelentette, hogy hétfőn vizsgálóbizottság létrehozására tesz javaslatot a parlamentben. A politikus szerint ha beigazolódnak a vádak, Răzvan Cuc minisztert büntetőjogi felelősség terheli a légi járatok szabotálásának kísérlete miatt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!