A román nyelv iskolai használatának állítólagos betiltása ügyében fordult a román külügy Kijevhez
Fotó: Facebook/Elena Nandriș
A román külügyminisztérium tájékoztatást kért a kijevi hatóságoktól az ukrajnai román kisebbség anyanyelvű oktatásának állítólagos korlátozása, a román nyelv iskolai használatának állítólagos betiltása ügyében – közölte kedden a bukaresti Edupedu.ro oktatási portál.
2025. március 11., 15:582025. március 11., 15:58
A portál egy ukrajnai és romániai tanárok által Facebookon terjesztett, a Csernyivci megyében található Vancicăuți (Vancsikivci) község polgármesteri hivatalának tulajdonított dokumentum ügyében kért állásfoglalást a bukaresti külügyminisztériumtól. Az Edupedu szerint az átirat „az állam nyelvi politikájának érvényesítése ürügyén a román nyelvet kiszorító intézkedéseket ír elő a román kisebbség iskolái számára”.
Románia számol az ukrajnai románok elvesztésével, mivel inkább Moldovát bekebelezve tenne szert regionális hatalmi státusra, ebbe a koncepcióba pedig az ukrajnai román közösség nem fér bele – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János.
A polgármesteri hivatal ebben – az Ukrán Legfelsőbb Tanács szakbizottságának ajánlására hivatkozva – három „irányelv” érvényesítését írta elő a községi iskola számára, köztük egy olyanét, amely szerint
Az Edupedu.ro megkeresésére a román külügyminisztérium azt válaszolta: tájékoztatást és a kérdéses dokumentum egy azonos rangú hivatalos döntéssel történő érvénytelenítését kérte az ukrán féltől, tekintettel arra, hogy
A bukaresti hatóságok erőteljesebb fellépését sürgeti az ukrajnai román közösség egyik legjelentősebb vezetője, Elena Nandriș, Mahala község korábbi polgármestere, a Csernyivci megyében élő román etnikumú lakosság érdekeinek védelmében.
A bukaresti oktatási tárca 2019-ben közzétett, az MTI által idézett adatai szerint az ukrajnai Csernyivci megyében 63 román tannyelvű iskola működik, ezek közül 3 gimnáziumban és 19 elemi iskolában ukrán tannyelvű osztályok is vannak. Kárpátalján további 12 önálló anyanyelvű iskolája van a román közösségnek.
A román külügyminisztérium honlapján közölt adatok szerint Csernyivci megyében 181 780, Kárpátalján 32 152 román anyanyelvű lakos él. Odessza megyében 724 lakos románnak, 123 751 pedig „moldovainak” vallotta magát a legutóbbi népszámláláson.
A fekete-tenger térség biztonsági helyzetének „aggasztó alakulásáról” és az ukrajnai román kisebbség problémáiról egyeztetett kedden Klaus Iohannis államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
A román kormány addig fogja segíteni Ukrajnát, amíg szükséges, Ukrajna győzelméig és területi integritásának helyreállításáig, majd az ország újjáépítésének folyamatában is – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken a Victoria-palotában.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
szóljon hozzá!