Klaus Iohannis államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének harmincadik évfordulóján tárgyalt
Fotó: Volodimir Zelenszkij/Facebook
A fekete-tenger térség biztonsági helyzetének „aggasztó alakulásáról” és az ukrajnai román kisebbség problémáiról egyeztetett kedden Klaus Iohannis államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének harmincadik évfordulóján.
2022. február 01., 21:232022. február 01., 21:23
Az elnöki hivatal közleménye szerint Románia elnöke kifejezte készségét a kétoldalú együttműködés bővítésére a gazdaság, a kereskedelem, az úthálózat összekapcsolása, a határokon átnyúló együttműködés, valamint a kultúra területén – írja az Agerpres.
Iohannis közölte, hogy támogatja az Ukrajna uniós perspektívájáról szóló közös nyilatkozat véglegesítéséről szóló tárgyalások folytatását, ugyanakkor részletesen kitért az ukrajnai román kisebbség jogaival kapcsolatos problémákra, különös tekintettel a nyelvi identitásuk megőrzésére.
Iohannis üdvözölte, hogy tavaly szeptemberben a kisebbségi ügyekkel foglalkozó román-ukrán vegyes bizottságban titkári szinten újraindultak a tárgyalások.
Olyan konkrét eredmények elérését szorgalmazta minél rövidebb időn belül, amelyek lehetővé teszik egy új egyezmény aláírását, illetve a testület munkájának a folytatását.
A telefonos megbeszélésen az ukrán elnök elmondta: megérti, hogy a román felet foglalkoztatják az ukrajnai román kisebbség jogai, és kifejezte készségét a közösség problémáinak megoldására – közölte a román elnöki hivatal.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!