Elemző a Krónikának a román–ukrán közeledésről: Bukarest lemondott az ukrajnai románokról, mivel Moldovát akarja

Hatalmi játszmák. A Zelenszkij-Ciolacu találkozó nyomán nem sokat javul az ukrajnai román kisebbség helyzete •  Fotó: Gov.ro

Hatalmi játszmák. A Zelenszkij-Ciolacu találkozó nyomán nem sokat javul az ukrajnai román kisebbség helyzete

Fotó: Gov.ro

Románia számol az ukrajnai románok elvesztésével, mivel inkább Moldovát bekebelezve tenne szert regionális hatalmi státusra, ebbe a koncepcióba pedig az ukrajnai román közösség nem fér bele – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. A kolozsvári születésű szakértő, aki korábban Magyarország bukaresti és chișinăui nagykövetségén is tevékenykedett diplomataként, kifejtette: a a bukaresti kormány a jövő évi választások kontextusában cselekszik a kisebbségi kérdésben, a lényegi gondok viszont maradnak Ukrajnában. Az Egyesült Államok támogatása sem várható, mivel csak azon kisebbségi jogokat támogatja, amelyek katonapolitikáját segítik elő. Magyarország számára pedig kiindulópont lehet ugyan a kisebbségi jogok azonos szintű szavatolása, de a kárpátaljai magyarság aránya jóval nagyobb Ukrajnában, mint a magyarországi ukránoké.

Balogh Levente

2023. október 21., 11:002023. október 21., 11:00

2023. október 21., 11:092023. október 21., 11:09

Románia regionális hatalmi szerepre törekszik, ebben pedig lényegesen fontosabb Moldova megszerzése, mint az ukrajnai románok megmaradása – így értékelte a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közelmúltbeli bukaresti látogatását, valamint az ezt követő kijevi ukrán–román közös kormányülést.

A Krónika a Bukarest és Kijev közötti kétoldalú találkozók kapcsán arra volt kíváncsi: minek tudható be, hogy Románia – némileg váratlanul – „különbékét” kötött Ukrajnával a gabonaexport és a kisebbségi jogok terén. Barabás T. János szerint

Zelenszkij elnök múlt heti bukaresti útja, majd az eheti kijevi közös kormányértekezlet nem volt váratlan, hosszú ideje készítették elő,

de csupán az események előtt jelentették be, vélhetően miután jegyzékváltásokkal tisztázták a tárgyalási tematikát.

korábban írtuk

Zelenszkij: az ukrán–román partnerség új erőt hoz létre a Fekete-tenger térségében, Iohannis hálás a moldovai nyelv ejtése miatt
Zelenszkij: az ukrán–román partnerség új erőt hoz létre a Fekete-tenger térségében, Iohannis hálás a moldovai nyelv ejtése miatt

A Bukaresttel kialakított kapcsolatok új erőt jelentenek az egész fekete-tengeri térség számára, amiért hálás a román partnereknek – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda esti videóbeszédében.

„A román kormány nem akarja átengedni a szélsőséges pártoknak a nemzeti témákat, ezért is gyakoroltak nyomást Kijevre, hogy tegyen lépéseket az ottani román kisebbség helyzetének javítására. Mindezt a jövő évi választások viszonylatában kell értelmezni. Zelenszkij gesztusa abban merült ki, hogy rendelettel megtiltotta a moldáv etnikum fogalom hivatalos használatát, így most a mintegy 400 000 fős ukrajnai román nyelvű etnikum megnevezése a román lesz, eddig ebből mintegy 150 000-en moldávoknak vallották magukat – amit az ukrán nacionalista kormány ki is használt a közösség megosztására.

Idézet
A lényegi gondok viszont maradnak: a nyelvhasználat tilalma iskolákban, önkormányzatokban, a közösségi vezetők üldözése, megfélemlítése, a közösség diszkriminálása.

A gabonaexport terén a román fél a tranzitot garantálta. Bizonyára biztonsági témák is felmerültek, amelyek nem nyilvánosak, de könnyű kitalálni, hogy az eddigi román segítség folytatásáról volt szó (nyugati segélyek tranzitálása, román katonai, kiberbiztonsági támogatás, dunai kikötők védelme). Zelenszkijnek sikerekre van szüksége, miután az amerikai törvényhozás tétovázik a további Ukrajnának szánt segítség mértékéről, illetve az európai szövetségesek, lásd a lengyeleket is, egyre több kifogást emelnek Kijev ellen az ottani korrupció, nacionalista retorika, gabonadömping miatt. Itt azért hangsúlyoznám, hogy az ukrán nép harca a megszállók ellen tiszteletreméltó, és támogatandó. A találkozók jelzik Románia geopolitikai fontosságának növekedését, amit a bukaresti kormány ki is akar használni, és az ukrajnai háború utáni újjáépítés egyféle logisztikai bázisa kíván lenni – ami tekintve a gyenge román infrastruktúrát, tipikus bukaresti túlfűtött hatalmi ambíció” – mutatott rá az elemző a valós lehetőségekre.

Nincs szó román–ukrán erőpólusról, Bukarest feláldozza a bukovinai és budzsáki románokat

Kérdésünkre, miszerint Zelenszkij elnök szavai alapján valóban képes lehet Románia és Ukrajna „új erőpólust” kialakítani a térségben, az elemző rámutatott: nincs szó erről, Románia a NATO-n belül képzeli el politikáját, de szeretne olyan fontos lenni a Nyugatnak, mint Lengyelország, ha már a konfliktus nagyobb része a Fekete-tenger térségében zajlik.

•  Fotó: Facebook/Barabás T. János Galéria

Fotó: Facebook/Barabás T. János

„A román elit atlantista, Amerika-barát politikája segítségével modernizálna, így regionális energia-elosztó központ valamint IT- és hadiipari hatalom akar lenni. A regionális hatalmi státus régi vágy a román elitben, ennek segítségével igyekeznek bekebelezni Moldovát is.

Idézet
Ebbe a stratégiába már nem férnek bele az ukrajnai románok, akik elukránosodásával, vagyis elvesztésével számol Bukarest, hiszen szakértők szerint iskola és templom nélkül térségünkben egy etnikai kisebbség egy-két generáció múlva eltűnik. Moldova megszerzésének érdekélben feláldozzák a bukovinai és budzsáki románokat”

– vázolta fel a várható bukaresti hozzáállást Barabás T.

Felvetésünkre, miszerint vajon várható, hogy Ukrajna valóban visszaadja az ottani román kisebbség jogait, vagy a moldáv nyelv „ejtése” csupán annyit jelent, hogy ezentúl hivatalosan nem a moldáv, hanem a román nyelv használatát tiltják a nyilvánosság előtt és az oktatásban, az elemző kijelentette: kisebb jogok visszadása várható kölcsönösség alapon a háború után, mert Ukrajna EU-tag akar lenni, és a kisebbségi nyelvhasználat feltétele a tagságnak. De ez távolról sem fedi a valós igényeket, például az önkormányzati nyelvhasználatot, inkább csak iskolai román órákról van szó.

Nem jogszerű az egyes kisebbségek közötti diszkrimináció, de ez a nyugati hatalmakat nem érdekli

Arra is rákérdeztünk: egyáltalán jogszerű-e, hogy egyes kisebbségekkel szemben másfajta bánásmódot alkalmazzon egy állam, miután azok anyaországával valamilyen megállapodást kötött, mint másokkal. Barabás T. János szerint nem,

ez ellenkezik minden civilizált állam gyakorlatával, mert diszkriminációt jelent.

korábban írtuk

Ciolacu: kompromisszumra jutott Románia és Ukrajna a kisebbségek ügyében
Ciolacu: kompromisszumra jutott Románia és Ukrajna a kisebbségek ügyében

Sikerült kompromisszumos megoldást találni Ukrajnával az országban élő románok jogait illetően – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.

„De ha az oroszok ellen harcolnak az ukránok, a nyugati hatalmakat nem érdeklik ilyen »apróságok«. Az USA csak azon kisebbségi jogokat támogatja, amelyek katonapolitikáját segítik elő, lásd a kurdokat vagy a koszovárokat. De például az észak-macedóniai albánok jogai már nem érdeklik Washingtont. Az emberi jogok a valóságban nem egyetemesek, hanem a nemzetközi nagyhatalmi manipuláció eszközei. Merem remélni, hogy legalább Európában van egy demokratikus szellem, amely mégis törekszik a méltányoságra ezen a téren” – hangoztatta.

Magyarország kevés aduval rendelkezik

Arra is rékérdeztünk, hogy Magyarország számára valamilyen formában követendő lehet a román eljárás. Az elemző szerint Magyarország kevés aduval rendelkezik ebben a politikai játszmában, mert geopolitikailag nem fontos.

„Így legfeljebb az Ukrajna nyugati integrációjában adott támogatás lehet érdekes. A kölcsönösségi alapon való kisebbségi jogelismerés megfelelő kiinduló pont lehetne Magyarország számára is, de tudnunk kell, hogy a magyarországi őshonos ukránok száma csupán pár ezer,

Idézet
míg Kárpátalján még mindig 100 000 felett van a magyarok száma, akiket összetettebb, szélesebb jogok illetnének.

Arról a magyar kisebbségről beszélek, amely jelenleg szenved és vérét ontja Ukrajnáért” – emlékeztetett Barabás T. János.

korábban írtuk

Iohannis: Románia katonai támogatást is nyújt Ukrajnának, stratégiai partnerségi megállapodás született
Iohannis: Románia katonai támogatást is nyújt Ukrajnának, stratégiai partnerségi megállapodás született

Románia további támogatást nyújt Ukrajnának – katonait is – amíg ez szükséges, a győzelemig – jelentette ki Klaus Iohannis román elnök, miután Bukarestben tárgyalt ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Putyin túl sok ember halálát okozza Trump szerint

Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.

Putyin túl sok ember halálát okozza Trump szerint
2025. július 08., kedd

Budapestre várják a szomszédos országok agrárminisztereit, hogy az Ukrajnával kötendő uniós megállapodást felülvizsgálják

Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

Budapestre várják a szomszédos országok agrárminisztereit, hogy az Ukrajnával kötendő uniós megállapodást felülvizsgálják
2025. július 08., kedd

Moszkva: az újabb amerikai fegyverszállítások csak elnyújtják az ukrajnai háborút

Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.

Moszkva: az újabb amerikai fegyverszállítások csak elnyújtják az ukrajnai háborút
2025. július 08., kedd

Netanjahu Nobel-békedíjra jelölte Trumpot

A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Netanjahu Nobel-békedíjra jelölte Trumpot
2025. július 08., kedd

Pfizergate: von der Leyen szerint a román képviselő bizalmatlansági indítványa összeesküvés-elméleteken alapul

Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.

Pfizergate: von der Leyen szerint a román képviselő bizalmatlansági indítványa összeesküvés-elméleteken alapul
2025. július 08., kedd

Trump: további fegyvereket szállítunk Ukrajnának

Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.

Trump: további fegyvereket szállítunk Ukrajnának
2025. július 07., hétfő

Szili Katalin: napirenden kell tartani a kisebbségvédelmet

Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.

Szili Katalin: napirenden kell tartani a kisebbségvédelmet
2025. július 07., hétfő

Trump szerint nevetséges, hogy Musk új pártot akar létrehozni

Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.

Trump szerint nevetséges, hogy Musk új pártot akar létrehozni
2025. július 07., hétfő

Izrael kemény csapást mért az országot rakétákkal támadó húszikra

Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.

Izrael kemény csapást mért az országot rakétákkal támadó húszikra
2025. július 07., hétfő

Ukrajna drónokkal támadta az orosz fekete-tengeri flottát, Putyin szerint össznemzeti támogatottsága van a háborúnak

Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.

Ukrajna drónokkal támadta az orosz fekete-tengeri flottát, Putyin szerint össznemzeti támogatottsága van a háborúnak