Fotó: Rompres
Az államfő elképzelése szerint az új összetételű kabinetet a továbbiakban a Tãriceanu vezette Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint az ellenzéki Demokrata Párt (PD) és a PNL-ből kivált, a Theodor Stolojan volt kormányfő vezette liberális-demokrata alakulat (PLD) alkotná. Ez a felállás kis híján megegyezik a 2004-es parlamenti választások nyomán hivatalba lépett első Tãriceanu-kormánnyal, azzal a különbséggel, hogy ebben már nem kapna helyet az RMDSZ és a Konzervatív Párt (PC). Bãsescu szerint az általa javasolt kormányösszetételt elsősorban az indokolja, hogy a május 19-i népszavazás után folytatott konzultáción a parlamenti pártok vezetőinek többsége elzárkózott az előrehozott választások megrendezésének gondolatától. „Ilyen körülmények között javaslom, hogy keressünk közösen egy olyan kormányfőt, aki a PNL–PD–PLD összetételű kormányról szóló kezdeményezést terjesszen a parlament elé. A kormányfői tisztség várományosára hárul a tárgyalások lefolytatásának kötelezettsége egy széles körű parlamenti többség kialakítása érdekében” – szerepel az államfőnek a parlamenti pártok vezetőihez címzett meghívásában. Bãsescu szerint egyébként az általa javasolt megoldás egyaránt tiszteletben tartja a 2004-es parlamenti választások, valamint az elnök leváltását célzó május 19-i népszavazás eredményét, ugyanakkor képes tisztázni a hatalom és az ellenzék közötti erőviszonyokat, nem utolsó sorban pedig folytatni a politikai-gazdasági reformot.
Az elnök által felvázolt új kormánytöbbség vízióját egyedül a PD és a PLD vezetői fogadták kitörő örömmel, a többi parlamenti párt határozottan elutasította, vagy kételyeit fogalmazta meg ennek kivitelezése kapcsán. Emil Boc demokrata elnök szerint a bãsescui formula sikere többek között abban rejlik, hogy eltávolítaná a kormány éléről Tãriceanut, egyúttal pedig megakadályozná a Szociáldemokrata Párt (PSD) hatalomra kerülését. Különben hírügynökségek értesülései szerint a PD politikai „boszorkánykonyhájában” több tervet is kifőztek. Ezek egyike Vasile Blaga demokrata főtitkárt, volt belügyminisztert képzeli el a kormányfői székben, és kabinetjének parlamenti támogatásához az RMDSZ, valamint a nemzeti kisebbségek képviselői járulnának hozzá. A demokraták másik forgatókönyve a nemzeti egységkormány létrehozását célozza, ám ezt a párt vezetői a nyilvánosság előtt határozottan elutasítják.
Liberális politikusok olcsó huncutságnak, diverziónak és csapdának nevezték az államfő javaslatát, amelyet szerintük egyetlen cél, Tãriceanu megbuktatása vezérel. Ludovic Orban PNL-alelnök szerint Bãsescu túllépi alkotmányos hatáskörét, hiszen az alaptörvény nem teszi lehetővé számára a kormány és a miniszterelnök leváltását; éppen ezért úgy vélte, hogy alakulatának „semmi keresnivalója” a Cotroceni-palotában. Dan Motreanu, a liberálisok főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy az államfő javasolta kormányösszetétel még 40 százalékos többséget sem élvez a parlamentben. C. V. Tudor, a Nagy-Románia Párt elnöke bohóckodásnak nevezte az államfő viselkedését, hozzátéve: alakulata távol marad a cotroceni-i találkozótól. Rendkívül óvatosan reagáltak Bãsescu bejelentésére a szociáldemokraták, leszögezve: a PSD leghamarabb pénteken dönt arról, hogy részt kíván-e venni egy új kormányban, vagy folytatja az ellenzéki politikát. Cristian Diaconescu PSD-szóvivő tegnap szűkszavúan úgy nyilatkozott: az államfőnek jogában áll beavatkozni a parlamenti többség kialakítását célzó politikai folyamatba. Szkeptikusan viszonyult az elnök javaslatához Markó Béla, leszögezve: nem lát esélyt a PNL–PD–PLD összetételű kormány létrehozásához. Az RMDSZ elnöke hozzátette: a szövetség vezetői részt vesznek a pénteki konzultáción, ám nem látják ennek „finalitását”.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.