Marius Pașcan, Traian Băsescu és Eugen Tomac
Fotó: Facebook/Marius Pașcan
Traian Băsescu volt államfő pártja, a magyarellenességet zászlajára tűző Népi Mozgalom Párt elnöksége hétfőn megszavazta: támogatják a Fidesz kizárását az Európai Néppártból.
2019. március 11., 16:182019. március 11., 16:18
2019. március 11., 17:262019. március 11., 17:26
A Népi Mozgalom Párt (PMP) támogatni fogja a Fidesz kizárását az Európai Néppártból (EPP) az EPP tagpártjainak március 20-i ülésén – közölte hétfőn Marius Pașcan, a párt parlamenti képviselője. A magyarellenességet zászlajára tűző, Traian Băsescu volt államfő fémjelezte párt magyar ügyekben egyik legszélsőségesebb politikusa közösségi oldalán tudatta: a pártelnökség hétfőn egyhangúlag szavazta meg, hogy Eugen Tomac pártelnök támogassa a szerinte „szélsőséges” Fidesz kizárását a Néppártból, miután Orbán Viktor pártelnök-kormányfő „mérgezővé” vált az EU számára.
Az ülésen Traian Băsescu, a PMP tiszteletbeli elnöke arról beszélt: szerinte Orbán nem a hazáját védi, hanem az EU széthullásához járul hozzá.
– fogalmazott Traian Băsescu. Mint ismeretes, a PMP-t az elmúlt hónapok felmérései egyöntetűen az 5 százalékos parlamenti küszöb alatt mérik.
Az EPP legnagyobb romániai tagpártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) még nem döntött arról, hogyan szavaz, míg az RMDSZ részéről Kelemen Hunor szövetségi elnök közölte: nem támogatják a Fidesz kizárását.
Eközben a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) főtitkára hétfőn Berlinben az elnökség álláspontját ismertetve közölte:
Paul Ziemiak a CDU elnökségi ülése után tartott tájékoztatón az MTI szerint elmondta, hogy a tanácskozás napirendjén szerepelt a Fidesz EPP-tagsága körüli vita, amellyel kapcsolatban megállapították, hogy Manfred Weber, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa, az EPP európai parlamenti (EP-) választási csúcsjelöltje „mindent elmondott”, amit az ügyben el kellett mondani, és most be kell várni „Budapest reakcióját”.
Budapesti találkozót kezdeményez Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje a Fidesz EPP-tagsága körüli vitával kapcsolatban.
Kiemelte, hogy Manfred Weber a CDU és a CSU elnökével egyeztetve foglalt állást a vitában. Arról is szólt, hogy a CDU a vita valamennyi lehetséges kimenetelére, „minden opcióra felkészült”. A magyar kormány tájékoztatási kampányáról szólva kijelentette, hogy a CDU elfogadhatatlannak tartja a plakátkampányt.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
szóljon hozzá!