Nem kérnek a központosításból. A Székelyföldnek egyértelműen hátrányára válna a régiósítás
Fotó: Beliczay László
A magyarok által többségében lakott megyék számára egyértelműen hátrányt jelentene az a régiósítás, amelynek ötletével újfent előrukkolt Emil Boc, Kolozsvár polgármestere. A Krónika által megkérdezett RMDSZ-es politikus leszögezte, határozottan ellenzi a javaslatot.
2021. június 04., 08:072021. június 04., 08:07
Újra előállt Emil Boc korábbi miniszterelnök, Kolozsvár polgármestere régi tervével, amely az ország régiókra osztását szorgalmazza a jelenlegi megyék helyett, miután 2011-ben az akkor általa vezetett kormány kudarcot vallott ezzel az elképzeléssel. A kormányzó Nemzeti Liberális Párt egyik „erős embere” egy konferencián rukkolt elő a megyék eltörléséről szóló elgondolással.
Azzal érvelt, hogy amennyiben a megyéket régiókba vonnák össze, az ország könnyebben lehívhatná az uniós alapokat, és felszámolnák az 55 éve létező klientúrarendszert.
A liberális párti politikus egyúttal azt is megfogalmazta, nem túl bizakodó a terv megvalósítását illetően. Rámutatott: Románia alkotmányában nem szerepelnek a régiók, a jelenlegi fejlesztési régiók egyféle „civil szervezetként” szerveződnek.
Tehát alkotmánymódosításra lenne szükség a közigazgatási átszervezésre, erre 2014-ben volt próbálkozás, de a rosszul megfogalmazott tervezetet az alkotmánybíróság elutasította. Emil Boc azt is felidézte, hogy 2011-ben 16 összevont megyét szerettek volna, ami valójában 13 plusz hármat jelentett volna. Hargita, Kovászna és Maros megye lett volna az utóbbi három, mivel az RMDSZ nem akarta, hogy ezeket más régiókhoz csatolják, és így a magyarság elveszítse a többséget.
– fejtegette Boc. Majd arra ki kitért, hogy a módosítással szét lehetne zúzni az 1968 óta, vagyis 55 éve létező klientúrarendszert. „A megyékben a polgármesteri hivatalok, rendőrségek, kataszteri hivatalok kialakítottak saját klientúrát. Románia fellélegezne, ha ezektől megszabadulna” – hangsúlyozta a kolozsvári polgármester.
Az viszont nem valószínű, hogy Bocnak ezúttal sikerülne a maga oldalára állítani az RMDSZ-t.
így a megyei önkormányzatok által finanszírozott intézmények kerülnének veszélybe.
„A Traian Băsescu által vezetett Demokrata Pártnak, melynek Emil Boc is tagja volt, régi vesszőparipája, hogy régiókat hozzanak létre a megyék helyett” – idézte fel a székelyföldi politikus. Szerinte ennek több oka is van, egyrészt Erdélyben a több mint ezer éves berendezkedés, a vármegyerendszer túl jól működik, másrészt Emil Boc „önjelölt régióvezér” szeretne lenni. „Emil Boc Kolozsvár sikeres polgármestere, de úgy tűnik, neki ez nem elég” – mondta a háromszéki politikus, aki szerint Boc szava nem elég arra, hogy a jelenlegi közigazgatási rendszert megváltoztassa.
Emlékeztetett, hogy Cseke Attila fejlesztési miniszter kezdeményezésére megszüntették az építkezési felügyelőségeknél a felesleges regionális szintet, ami csak „parkolópálya” volt a régi embereknek.
– fogalmazta meg Tamás Sándor. Másrészt – tette hozzá –, hogy ha Háromszéket, Hargita és Maros megyét „besepernék” egy központi fejlesztési régióba, 25 százalék alá kerülne a magyarság aránya. „Mi lenne például a Székely Nemzeti Múzeum finanszírozásával, fontos lenne vagy sem a 75 százalékos többségnek? Látjuk, hogy ebben a régióban a Batthyáneum könyvtár sorsa is csak nekünk fontos. Attól tartok, hogy jól működő székelyföldi intézmények jutnának sanyarú sorsra. Ezért határozottam ellenzem az átszervezést” – szögezte le Tamás Sándor.
A Romániai Püspöki Konferencia szolidaritásáról biztosította a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséget a Batthyáneum ügyében. Hangsúlyozzák, a nyilvánvaló történelmi tényeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.
Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
2 hozzászólás