A belügyminiszter nyilatkozata azt sugallja, hogy indokolatlan volt a hatósági beavatkozás az augusztus 10-ei bukaresti tüntetésen
Fotó: Inquam Photos/Liviu Florin Albei
Nem állt fenn az állami intézmények fenyegetettsége a 2018. augusztusi tüntetések idején – jelentette ki Marcel Vela belügyminiszter csütörtök este, a B1 televíziócsatornának adott nyilatkozatában.
2019. november 15., 10:522019. november 15., 10:52
2019. november 15., 11:562019. november 15., 11:56
Arra az újságírói kérdésre, hogy a 2018. augusztus 10-ei bukaresti kormányellenes tüntetés során a „legkisebb mértékben is” veszélyeztették-e a tüntetők az az állam intézményeit, Vela határozott nemmel felelt.
A belügyminiszter kifejtette, hogy az akkori eseményekkel kapcsolatos vizsgálati dosszié titkosságának feloldása hozzájárul a büntetőjogi nyomozás megkönnyítéséhez, és
Marcel Vela úgy vélekedett: azzal, hogy csütörtökön feloldotta az iratcsomó titkosságát, tulajdonképpen azt tette, amit Mihai Fifor korábbi nemzetvédelmi miniszternek és Carmen Dan volt belügyminiszternek kellett volna megtennie.
Feloldották a titkosítását a 2018. augusztus 10-ei tüntetésen lezajlott csendőri beavatkozás dossziéjának, és elküldték a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészségnek (DIICOT), hogy fel lehessen használni a feljelentések nyomán zajló vizsgálatban – jelentette ki Marcel Vela belügyminiszter csütörtökön.
Azt is elmondta:
„Várjuk meg, míg a DIICOT közzéteszi, és a büntetőjogi per idején önöknek minden részlethez hozzáférésük lesz. Amit én elmondhatok: számos meglepetésben lesz részük” – mondta Vela.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
szóljon hozzá!