„Elapadt” a romániai öntözési program: nehéz helyreállítani a tönkretett irrigációs hálózatot, a politikusok csak ígérgetnek

A nagy szárazság miatt a gazdák gyors állami beavatkozást követelnek, azonban egyelőre alig működik az öntözési rendszer •  Fotó: Makkay József

A nagy szárazság miatt a gazdák gyors állami beavatkozást követelnek, azonban egyelőre alig működik az öntözési rendszer

Fotó: Makkay József

A román belpolitika egyik központi témájává vált a mezőgazdasági területek öntözése. A nagy szárazság miatt a gazdák gyors állami beavatkozást követelnek, a szaktárca pedig ismét ígérget. Aranyosszéken jártuk körül, hogy a közel hat­ezer hektár termőföld öntözésére alkalmas egykori irrigációs rendszert miért nem lehet rövid idő alatt helyreállítani.

Makkay József

2022. július 15., 08:172022. július 15., 08:17

2022. július 15., 09:172022. július 15., 09:17

Évről évre ismétlődő jelenség, hogy a nagy nyári szárazság beköszöntével a romániai politikusok vezértémájává válik a mezőgazdasági területek öntözése. A téma idén is előkerült, ezúttal az egy héttel ezelőtt kinevezett, a tárca irányítását már korábban is ellátó Petre Daea mezőgazdasági miniszter szájából. A szerdai kormányülésen Nicolae Ciucă miniszterelnök személyesen kérte új mezőgazdasági miniszterét, hogy minél hamarabb lásson hozzá az országos irrigációs rendszer helyreállításának. Petre Daea miniszter szerint a következő időszakban az öntözés lesz a mezőgazdasági szaktárca elsődleges feladata, amihez törvényi háttér és pénz is rendelkezésre áll.

A községé, de mégsem

A bukaresti nyilatkozatok és a vidéki valóság között azonban óriási szakadék tátong. Hogy Romániában miért nem működnek a Ceaușescu-korszakból öröklött öntözési rendszerek, azt legjobban terepszemlén tudjuk megérteni. Közép-Erdély legnagyobb öntözőrendszere 1968 és 1972 között épült ki az aranyosszéki falvakban. A Kolozs megyei Várfalva határából indul, ahol a négy villanymotorral működtetett szivattyúállomás az Aranyos folyóból juttat vizet a kibetonozott irrigációs csatornába, amely Várfalva, Aranyosrákos, Kövend, Bágyon, Tordaszentmihály, Torda, Harasztos és Aranyosgyéres határában összesen 5700 hektár szántóterület öntözését biztosította. Az öntözőcsatorna két oldalán alumíniumcsövekből álló fővezetékekkel juttatták el a vizet több kilométeres hálózatban a falvak határába. A hatalmas befektetésből mára alig maradt valami.

A termőföldek visszaszolgáltatását követően a föld alatti vezetékek tönkrementek: sokat kiszedtek az új tulajdonosok, a rendszer használhatatlanná vált.

A főcsatorna betonlapjait ellopták, hazahordták építkezésekre, így az öntözőcsatorna sáros, több helyen betömődött árokká változott. Megpróbáltuk kideríteni, kinek a tulajdona az aranyosszéki öntözőcsatorna. Marginean János, Várfalva község polgármestere a Krónikának elmondta: a csatorna azoknak a községeknek a tulajdonát képezi, ahol áthalad. A Várfalva községi részt Bágyon keleti határáig a polgármesteri hivatal telekkönyveztette az elmúlt években, így jogilag a község tulajdonába került, használatáról azonban az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF) Kolozs megyei igazgatósága rendelkezik.

A polgármester szerint a helyi önkormányzatnak nincs beleszólása abba, hogy az öntözőcsatornába mikor kerül víz, az a talajjavító hatóság döntésétől függ.

„Én annyit tudtam tenni, hogy polgármesterként tartom a kapcsolatot a kolozsvári igazgatósággal. Felajánlottam, hogy mindenben segítünk, ami rajtunk múlik. A polgármesteri hivatal kotrógépével kitakarítottuk a község területén a csatornát, több helyen lekaszáltuk a füvet, most arra várunk, hogy állami támogatással víz folyjon az öntözőcsatornában” – fogalmazott lapunknak Marginean János.

Minden Bukaresttől függ

Cornea Marius, az Országos Talajjavító Hatóság Kolozs megyei kirendeltségének igazgatója lapunk megkeresésére összefoglalta az aranyosszéki öntözőrendszer működtetésének problémáit. „A gondok a kétezres évek elején kezdődtek, amikor kiderült, hogy a várfalvi szivattyúállomás alatti földterületet a község volt polgármestere visszaszolgáltatta egy magánszemélynek. 15 éven át pereskedtünk a tulajdonossal, végül tavaly nyertük meg a pert, de másfél évtizedig semmit nem tudtunk fejleszteni” – panaszolja az igazgató.

Erre a gondra a kétezres évek derekán rátevődött egy minisztériumi szintű átszervezés is: az akkori mezőgazdasági miniszter minimálisra csökkentette a megyei talajjavító igazgatóságok személyzetét, ezzel megszüntette az öntözőrendszerek működtetésének lehetőségét.

Cornea Marius szerint egész vidékek maradtak személyzet nélkül, senki nem felügyelte az öntözőcsatornákat és a szivattyúállomásokat, amelyek szabad prédává váltak. Legalább tíz évnyi ex lex állapot következett, amikor semmi nem mozdult jó irányba a romániai irrigációs rendszerek terén. A kétezres években lopták el az aranyosszéki falvakból is a korábban szépen kiépített csatorna betonlapjait. „Mostanában annyi forrást kaptunk Bukarestből, hogy rendbe hoztuk a várfalvi szivattyúállomást.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

Idézet
Tavaly már öntöztek Bágyon határáig, de tovább nem folyik a víz, mert a csatorna talaja felissza. Ha pénzt kapunk, a következő két-három esztendőben a teljes öntözőcsatornát újra kibetonozzuk, így sikerül biztosítani teljes hosszában az öntözést”

– magyarázza lapunknak a talajjavító vállalat Kolozs megyei igazgatója.

Az Aranyos menti falvak nagyobb termelőinek összefogásával létrejött egy öntözési egyesület, de ez a gazdák szerint csak a nagyobb termelők érdekeit képviseli. A farmok rendelkeznek nagy kapacitású szivattyúval, így a csatornából nagyobb területeket is öntözni tudnak. A kistermelőkhöz viszont a szükséges vezetékek hiánya miatt nem jut el a víz. Csak az tud öntözni, akinek a földje közvetlenül a csatorna mellett található. Cornea Marius szerint a következő években esély volna arra, hogy kiépítsék a csatorna menti vízelosztó rendszert is, de ez állami támogatás kérdése.

Idézet
„Jelenleg aprópénzt kapunk, ami csak toldozásra-foldozásra elegendő. Remélem, hogy Daea miniszter úrnak köszönhetően változni fog a helyzet. Korábban csak ígéreteket kaptunk, beruházásra pénz soha nem érkezett”

– összegzi eddigi tapasztalatait az igazgató.

korábban írtuk

Kétséges, kárpótolja-e a román állam a gazdákat az aszály után
Kétséges, kárpótolja-e a román állam a gazdákat az aszály után

Nem siet természeti csapás sújtotta területnek nyilvánítani a bukaresti mezőgazdasági minisztérium az aszály érintette területeket, holott a gazdák ezt kérik a kormánytól a majdani kárpótlás reményében.

Az államtitkár szerint új kezdet várható

Megkérdeztük a mezőgazdasági minisztérium magyar államtitkárát, Barabási Antal Szabolcsot is, lesz-e végre áttörés az öntözés terén. „Azt látom, hogy a mezőgazdasági területek öntözésének ügye jó kezekbe került, ez ma Petre Daea miniszter prioritása: Nicolae Ciucă miniszterelnöktől kezdve minden illetékessel egyeztetett. Jövőre meglesznek azok a pénzalapok a költségvetésben, hogy a meglévő öntözőrendszerek gyors rehabilitációjával jó eredményt lehessen elérni” – fogalmazott a Krónikának az államtitkár. Az idei nyárral kapcsolatban a mezőgazdasági szakember szkeptikusnak mutatkozott. Ahol eddig nem sikerült működtetni az öntözőrendszereket, ott nehéz lesz egyik napról a másikra gyors megoldásokat találni. Kovászna megyei példát hozott fel, ahol az irrigációs rendszer rehabilitációját vállaló főkivitelező nem kapta meg a munkálatok ellenértékét, ezért nem hajlandó a csapokat elindítani.

Idézet
„Sok helyen nemcsak technikai, de pénzügyi problémák is vannak. Ahol rendelkezünk megfelelő infrastruktúrával, ott is valamilyen hiány van a rendszerben, amelynek orvoslása időbe telik”

– mondta Barabási Antal Szabolcs államtitkár, azonban hangsúlyozta, hogy a korábbi évekhez képest most végre van pénz és lehetőség az öntözési tervek megvalósítására.

korábban írtuk

Daea szerint Tánczosnak nincs igaza, nem kritikus az aszályhelyzet Romániában
Daea szerint Tánczosnak nincs igaza, nem kritikus az aszályhelyzet Romániában

Romániában a helyzet nem kétségbeejtő a szárazság szempontjából, nincsenek problémák az öntözőrendszerekben és a talajban lévő vízhiány miatt nem lesz jelentős emelkedés az élelmiszerek árában – jelentette ki szombaton Petre Daea mezőgazdasági.

Erdélyben mindössze 3000 hektár területet öntöznek

Az Országos Talajjavító Hatóság friss adatai szerint Romániában 1,325 millió hektár mezőgazdasági területet lehetne öntözni, ebből jelenleg 805 ezer hektárra jut rendszeresen víz, ennyire kötött szerződést a hatóság a mezőgazdasági farmokkal és öntözési egyesületekkel.

Erdélyben a szakhatóságon keresztül, állami támogatással mindössze 2940 hektár területet öntöznek Temes megyében. Más erdélyi öntözőrendszer államilag finanszírozott irrigációs csatornahálózattal nem működik.

Az Aranyos, a Szamos és a Maros völgyében az 1989-es rendszerváltás előtt kiépített öntözőrend­szerek helyreállítására az elmúlt harminc esztendőben sem politikai arat, sem pénz nem jutott. Emlékeztetőül: Petre Daea eddig háromszor volt mezőgazdasági miniszter: 2004-ben, 2017–2019 között, illetve idén júliusától. Nehéz megítélni, hogy az öntözés kérdése iránti korábbi közömbössége mára gyökeresen megváltozott-e. Kérdésünkre, hogy azok a gazdák, akik a folyók és a bő vizű patakok mentén saját költségükre öntözőrendszert építenek ki szivattyúval, kaphatnak-e állami támogatást, Cornea Marius azt mondta, a termelőnek ezt kérvényeznie kell az igazgatóságon, és állami büdzséből megtérítik a villanyáram vagy az üzemanyag árának egy részét. Az igazgató szerint a Szamos- és Aranyos menti falvakban – ahol a mezőgazdasági területek nincsenek túl távol a vízfolyástól – sok gazda önerőből oldja meg az öntözést.

korábban írtuk

Korszerű, gazdaságosabb és környezetkímélőbb öntözési rendszerekre van szükségünk az Európai Bizottság szerint
Korszerű, gazdaságosabb és környezetkímélőbb öntözési rendszerekre van szükségünk az Európai Bizottság szerint

Az Európai Bizottság értékelte az országos helyreállítási tervben (PNRR) az oktatás, az egészségügyi és vasúti infrastruktúra, az erdősítés ágazatában tervezett fejlesztéseket, azonban az öntözésre vonatkozó részt újra kell gondolni, mert korszerűtlen – jelentette ki Dan Barna miniszterelnök-helyettes az Agerpres be

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány