A régi-új agrárminiszter szerint nincsenek gondok az öntőzőrendszerekkel sem
Fotó: Petre Daea/Facebook
Romániában a helyzet nem kétségbeejtő a szárazság szempontjából, nincsenek problémák az öntözőrendszerekben és a talajban lévő vízhiány miatt nem lesz jelentős emelkedés az élelmiszerek árában – jelentette ki szombaton Petre Daea mezőgazdasági miniszter a Digi24-nek.
2022. július 09., 18:072022. július 09., 18:07
2022. július 10., 13:542022. július 10., 13:54
A hivatalába pénteken beiktatott tárcavezető szerint a jelenlegi helyzet nem lesz jelentős hatással az élelmiszerárakra, mert néhány napon belül befejezik a betakarítást, és a termés biztosítja az ország szükségleteit, és többletet is, amit exportálni fognak. Daea nyomatékosította azonban, hogy az elmúlt két évben, 2020-ban és 2021-ben „majdnem” semmit nem tettek az öntözőrendszerek beruházása terén, és rámutatott:
„Az ország szintjén nem kétségbeejtő a helyzet. Nincsenek gondok az öntözőrendszerekben, igyekszünk minél nagyobb területeket öntözni. Azok, akikkel találkoztam, biztosítottak arról, hogy éjjel-nappal dolgozni fognak, hogy minél több állomás működőképes legyen” – idézte a román szociáldemokrata (PSD) agrárminisztert az Agerpres hírügynökség.
Terepszemlén Petre Daea
Fotó: Petre Daea/Facebook
Daea leszögezte, nem ért egyet a kormány környezetvédelmi miniszterével a szárazságot illetően. Tánczos Barna ugyanis a napokban kijelentette, hogy a moldvai térségben egyes területeken kritikus talajszárazság van. A mezőgazdasági miniszter szerint még korai lenne megmondani, hogy a szárazság hatással lesz-e a következő mezőgazdasági évre.
Az agrárminiszter pénteken Brăila megyében, szombaton Galac megyében tett terepszemlét, és a hét végén még több megyében is látogatást tervez az ország keleti és északkeleti részében.
Románia területének több mint 70 százalékát sújtja aszály és vízhiány, emiatt a hatóságok az ivóvíz észszerű használatára kérik a lakosságot. Számos régióban máris korlátozzák a szolgáltatók a fogyasztást, órákra vagy napszakokra elzárva a csapokat.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!