„Az RMDSZ számára is veszélyes politikai döntés Șoșoacă kizárása” – Volt alkotmánybíró a Krónikának

alkotmánybíróság

Az alkotmánybíróság tagjai szavazattöbbséggel döntöttek úgy, hogy Diana Șoșoacă nem indulhat az államfőválasztáson

Fotó: Ccr.ro

Politikai döntést hozott a bukaresti alkotmánybíróság Puskás Bálint, a taláros testület egykori tagja szerint, amikor kizárta az államfőválasztás jelöltjei közül Diana Șoșoacát, az SOS Románia párt elnökét. A volt alkotmánybíró a Krónikának úgy vélekedett, a határozat veszélyes precedenst teremthet, adott esetben teret engedhet az RMDSZ betiltásának kezdeményezésére is.

Rostás Szabolcs

2024. október 09., 07:332024. október 09., 07:33

Fenekestül felforgatta a romániai politikai és közéletet az alkotmánybíróság szombaton kihirdetett döntése, miszerint a botránykeltéseiről elhíresült Diana Șoșoacă európai parlamenti képviselő nem indulhat az év végi államelnök-választáson. A taláros testület 5-4 arányú szavazattöbbséggel – a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) és az ellenzékben lévő RMDSZ által jelölt alkotmánybírák szavazatával – határozott az SOS Románia elnökének kizárásáról. Az alkotmánybírák úgy ítélték meg, hogy a politikus nyilatkozataiban következetesen az ország demokratikus berendezkedésének megváltoztatására,

alkotmányos rendjének megsértésére biztatja követőit, holott az alkotmány szerint a román államfőnek az alkotmányosság és a törvények betartása felett kell őrködnie.

A határozat tiltakozást váltott ki a parlamenti pártok többsége, elemzők és civil szervezetek részéről, túlkapásnak nevezve Șoșoacă jelölésének elkaszálását. Miközben mindenki egyetért abban, hogy a politikus állásfoglalásai vállalhatatlanok, megnyilvánulásai megengedhetetlenek egy demokratikus társadalomban, és ezekért felelősségre kell vonni, a legtöbben úgy vélik, hogy a vélemény- és szólásszabadság, valamint a választáson való indulás és a megválaszthatóság alkotmányos joga még a szélsőségeseket is megilleti.

alkotmánybíróság Galéria

Fotó: Beliczay László

A legvehemensebbnek Nicolae Ciucă, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, államfőjelöltje bizonyult, hatalmi visszaéléssel vádolva meg a történtek miatt a Marcel Ciolacu miniszerelnök vezette PSD-t, bejelentve a balliberális koalíció felbontását. Ciucă szerint Șoșoacának a Cotroceni-palotáért vívott versenyből való kiiktatása a PSD-nek kedvez, mivel az eddig megosztott szélsőségesen nacionalista tábor George Simionra, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökére fog szavazni.

korábban írtuk

Meglepő indokokat sorakoztat fel az alkotmánybíróság Şoşoacă államfőjelöltsége ellen
Meglepő indokokat sorakoztat fel az alkotmánybíróság Şoşoacă államfőjelöltsége ellen

Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.

Ezáltal megnövekedne az esélye annak, hogy az elnökválasztás második, december 8-ai fordulójában Marcel Ciolacu, a PSD jelöltje a számára „legkényelmesebb” ellenféllel kerüljön szembe. Az elmúlt napokban azonban számos politikai elemző megkérdőjelezte ezt a feltételezést, úgy vélekedve: egyáltalán nem borítékolható, hogy Diana Șoșoacă hívei Simionra voksolnak majd, az egész botrány pedig a PSD-nek és államelnökjelöltjének, Marcel Ciolacunak árt leginkább.

Lapunk kikérte az ügyben Puskás Bálint volt alkotmánybíró véleményét, aki habozás nélkül elmondta: szerinte politikai döntést hozott a bukaresti taláros testület Diana Șoșoacának az államfőválasztás folyamatából való kizárásával.

A Sepsiszentgyörgyön élő alkotmányjogász kifejtette, az alaptörvény nem fogalmaz meg tiltást olyan esetben, amikor valaki „nem tetsző” kijelentést tesz, mint ahogy Șoșoacă esetében többek között arra hivatkozott az alkotmánybíróság, hogy társadalomellenes tevékenységet folytat. „Mindenkinek joga van jelentkezni választott tisztségre, beleértve az államelnöki funkciót. Diana Șoșoacă véleményét is meg kell mérettetni a társadalomban. Én egyáltalán nem kedvelem őt, de lehet, hogy száz vagy kétmillió ember igen, és lehetőséget kell adni nekik arra, hogy mondják el a véleményüket róla, attól függetlenül, hogy olyanokat mond, ami nekünk nem tetszik. Ilyen szempontból a döntés szerintem nem jó” – állapította meg az 1996 és 2007 között az RMDSZ szenátoraként, 2007 és 2016 között pedig a román alkotmánybíróság tagjaként tevékenykedő Puskás Bálint, hozzátéve: az indoklás ismeretében politikai, nem pedig alkotmányjogi döntés született az ügyben.

alkotmánybíróság Galéria

Puskás Bálint, az alkotmánybíróság volt tagja szerint a taláros testület „felborítja az alkotmányos elveket”

Fotó: Kristó Gothárd Hunor

Annak kapcsán, hogy az alkotmánybíróság felrótta a szélsőségesen nacionalista politikusnak, miszerint Románia NATO- és EU-tagságával kapcsolatos megnyilvánulásaiban megkérdőjelezi az alkotmány tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettséget, a volt alkotmánybíró elmondta, ez egy vélemény, például a mai napig ő is megkérdőjelezi, hogy Románia felkészülten csatlakozott 2007-ben az EU-hoz. Azonban ezt az álláspontot is társadalmi szinten kell megmérettetni, ennek megfelelően hagyni kellett volna, hogy az SOS Románia Párt vezetője mérettessen meg az államfőválasztáson.

Puskás Bálint egyúttal veszélyesnek is tekinti a döntést, amellyel szemben kemény ellenvéleményt fogalmazott volna meg, ha most az alkotmánybíróság tagja lenne.

„Politikai döntésnek tekintem, ami nem felel meg sem az alkotmány betűjének, sem a szellemének. Nekem az a legnagyobb fájdalmam, hogy ha ebből az alkotmánybírósági döntésből precedens lesz, akkor holnap-holnapután nehogy az RMDSZ-re mondják majd, hogy az autonómia követelésével Románia alkotmánya ellen beszél, és emiatt megpróbálják betiltani” – hangsúlyozta Puskás Bálint, újfent veszélyesnek nevezve az alkotmánybíróság határozatát, amellyel szerinte éppenséggel a taláros testület borítja fel az alkotmányos elveket.

korábban írtuk

Hajthatatlanok a talárosok, nem engedik indulni az államfőválasztáson Şoşoacát
Hajthatatlanok a talárosok, nem engedik indulni az államfőválasztáson Şoşoacát

Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.

Reagáltattuk a nyugalmazott alkotmánybírót arra is, miszerint sokan elmarasztalják a PSD által javasolt négy alkotmánybírót, valamint a testület egyetlen magyar tagját, Varga Attilát amiatt, hogy a kizárás mellett döntöttek Șoșoacă-ügyben. Puskás Bálint – aki ugyancsak az RMDSZ javaslatára volt a taláros testület tagja – elmondta, nem kíván véleményt mondani az alkotmánybírákról, hiszen mindegyiket ismeri, ettől függetlenül meggyőződése, hogy a döntésnek politikai háttere van. „Ez százszázalékos. És veszélyes precedenst teremt a jövőre nézve, elsősorban az RMDSZ alkotmányos létének a kérdésében” – szögezte le a Krónikának a bukaresti alkotmánybíróság egykori tagja.

Hasonló álláspontra helyezkedett egyébként a Șoșoacă kizárása ellen szavazó Iulia Scîntei alkotmánybíró is, aki különvéleményében úgy vélekedett, hogy a taláros testület hatáskörén túllépve határozott a politikusnak a választásból való kiiktatása mellett. Scîntei szerint az alkotmánybíróság új, „szubjektív feltételeket” állapított meg az államelnöki tisztségre pályázók számára, ugyanakkor kizáró körülményként szabva meg a jelöltek magaviseletét, véleményét, kijelentéseit, állásfoglalásait, mi azonban az illető közszereplők véleményszabadságához tartozik. Elmarasztalta a bukaresti alkotmánybíróság ítéletét a taláros testület volt elnöke is. Augustin Zegrean „túlzónak”, helyenként „nevetségesnek” nevezte a határozat indoklásában foglalt megállapításokat; szerinte nem lehet valakit kizárni a választásokból például az euroszkepticizmusa miatt.

korábban írtuk

Nem indulhat az államfőválasztáson a botrányhős Şoşoacă, a PSD-t sejtik a döntés mögött
Nem indulhat az államfőválasztáson a botrányhős Şoşoacă, a PSD-t sejtik a döntés mögött

Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét

Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét
2025. május 09., péntek

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint

Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint
2025. május 08., csütörtök

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján

Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján
2025. május 08., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből

Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből
2025. május 08., csütörtök

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége

A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége
2025. május 08., csütörtök

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást

Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást
2025. május 08., csütörtök

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint

Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban

A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.

Felmérés: nem Nicușor Dannak áll a zászló a második fordulóban
2025. május 08., csütörtök

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta

Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.

Románia az első: politikai platformot alapít Victor Ponta
2025. május 07., szerda

Legtöbb tízezer, meddőséggel küszködő pár kaphat állami támogatást

Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.

Legtöbb tízezer, meddőséggel küszködő pár kaphat állami támogatást