A döntés végleges, Diana Şoşoacă nem indulhat az államelnök-választáson
Fotó: Facebook/Diana Iovanovici-Şoşoacă
Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját.
2024. október 05., 21:382024. október 05., 21:38
2024. október 05., 23:472024. október 05., 23:47
A bukaresti alkotmánybíróság szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint Şoşoacă jelölését két személy, Amalia Bellantoni és Mihai Gheorghe Ursa óvta meg, és a testület szavazattöbbséggel mindkét óvásnak helyt adott.
Az ellenzéki USR és a kormányon lévő PNL a szociáldemokratákat vádolja Şoşoacă indulásának megakadályozásával. Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint Şoşoacă kizárása „Marcel Ciolacu számára egy beteljesült álom”. „Ez az álma az alkotmánybíróság segítségével vált valóra, amelynek bírái nagyon otthonosan mozognak a PSD parlamenti irodájában” – fogalmazott az ellenzéki alakulat államfőjelöltje.
Az USR vezetője szerint „hihetetlen”, hogy egy EP-képviselői mandátumot szerzett személy saját országában nem indulhat köztisztségért. „Sok minden elválaszt bennünket Diana Şoşoacával, más-más szemmel látjuk a világot, de nem lehet jogalkotási fifikákkal korlátozni egy nő politikai megmérettetéshez való jogát” – nyomatékosította. Lasconi rámutatott, Románia következő elnökéről a választópolgároknak kell dönteniük, „nem egy velejéig korrupt és romlott rendszer manővereinek”.
„Köztudott, hogy Marcel Ciolacu számára az a legelőnyösebb, ha George Simionnal kell megmérkőznie a második fordulóban (...) Ha Nicolae Ionel Ciucával kellene megküzdenie, veszítene a jobboldali választók előtt” – írta Facebook-oldalán a törvényhozó.
A PSD sajtószóvivője, Lucian Romaşcanu cáfolta Florin Roman vádjait. Azt írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében, hogy alakulata sosem avatkozott be az igazságszolgáltatás munkájába, és mindig tartózkodott attól, hogy kommentálja a bíróságok – főleg az alkotmánybíróság – döntéseit. „Éppen a jobboldali pártokra, a PNL-re és az USR-re jellemző, hogy bírálják a számukra kedvezőtlen ítéleteket, és csak akkor állnak ki az igazságszolgáltatás függetlenségéért, amikor az az ő oldalukon áll” – fogalmazott. Szerinte a PSD jelöltjének azért is van nagy esélye az elnökválasztás megnyerésére, mert tiszteli az állampolgárokat és az állam intézményeit.
A Szociáldemokrata Párt kiadott egy közleményt is, amelyben az alkotmánybírósági döntés indoklásának közzétételét sürgetik. Ugyanakkor bírálták azokat a nyilatkozatokat, amelyekben „bizonyos pártok és elnökjelöltek” az alkotmánybírósági döntésekbe való politikai beavatkozással vádolták meg a pártot. „Szégyenletes olyan politikai vádakkal dobálózni, amelyek csak egy jogállam demokratikus mechanizmusainak gyenge megértéséről tanúskodnak” – nyomatékosította a nagyobbik román kormánypárt.
A bukaresti taláros testület megvitatta és egyöntetű döntéssel elutasította a Nicolae Ciucă és Kelemen Hunor jelölése elleni óvásokat, amelyeket Şerban Sanda Puica, illetve Ioan Todiroae nyújtott be. Késő este vitatták meg a Mircea Geoană, Ludovic Orban és Marcel Ciolacu jelölése elleni óvásokat, amelyeket ugyancsak elutasított a román alkotmánybíróság.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
szóljon hozzá!