A döntés végleges, Diana Şoşoacă nem indulhat az államelnök-választáson
Fotó: Facebook/Diana Iovanovici-Şoşoacă
Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját.
2024. október 05., 21:382024. október 05., 21:38
2024. október 05., 23:472024. október 05., 23:47
A bukaresti alkotmánybíróság szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint Şoşoacă jelölését két személy, Amalia Bellantoni és Mihai Gheorghe Ursa óvta meg, és a testület szavazattöbbséggel mindkét óvásnak helyt adott.
Az ellenzéki USR és a kormányon lévő PNL a szociáldemokratákat vádolja Şoşoacă indulásának megakadályozásával. Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint Şoşoacă kizárása „Marcel Ciolacu számára egy beteljesült álom”. „Ez az álma az alkotmánybíróság segítségével vált valóra, amelynek bírái nagyon otthonosan mozognak a PSD parlamenti irodájában” – fogalmazott az ellenzéki alakulat államfőjelöltje.
Az USR vezetője szerint „hihetetlen”, hogy egy EP-képviselői mandátumot szerzett személy saját országában nem indulhat köztisztségért. „Sok minden elválaszt bennünket Diana Şoşoacával, más-más szemmel látjuk a világot, de nem lehet jogalkotási fifikákkal korlátozni egy nő politikai megmérettetéshez való jogát” – nyomatékosította. Lasconi rámutatott, Románia következő elnökéről a választópolgároknak kell dönteniük, „nem egy velejéig korrupt és romlott rendszer manővereinek”.
„Köztudott, hogy Marcel Ciolacu számára az a legelőnyösebb, ha George Simionnal kell megmérkőznie a második fordulóban (...) Ha Nicolae Ionel Ciucával kellene megküzdenie, veszítene a jobboldali választók előtt” – írta Facebook-oldalán a törvényhozó.
A PSD sajtószóvivője, Lucian Romaşcanu cáfolta Florin Roman vádjait. Azt írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében, hogy alakulata sosem avatkozott be az igazságszolgáltatás munkájába, és mindig tartózkodott attól, hogy kommentálja a bíróságok – főleg az alkotmánybíróság – döntéseit. „Éppen a jobboldali pártokra, a PNL-re és az USR-re jellemző, hogy bírálják a számukra kedvezőtlen ítéleteket, és csak akkor állnak ki az igazságszolgáltatás függetlenségéért, amikor az az ő oldalukon áll” – fogalmazott. Szerinte a PSD jelöltjének azért is van nagy esélye az elnökválasztás megnyerésére, mert tiszteli az állampolgárokat és az állam intézményeit.
A Szociáldemokrata Párt kiadott egy közleményt is, amelyben az alkotmánybírósági döntés indoklásának közzétételét sürgetik. Ugyanakkor bírálták azokat a nyilatkozatokat, amelyekben „bizonyos pártok és elnökjelöltek” az alkotmánybírósági döntésekbe való politikai beavatkozással vádolták meg a pártot. „Szégyenletes olyan politikai vádakkal dobálózni, amelyek csak egy jogállam demokratikus mechanizmusainak gyenge megértéséről tanúskodnak” – nyomatékosította a nagyobbik román kormánypárt.
A bukaresti taláros testület megvitatta és egyöntetű döntéssel elutasította a Nicolae Ciucă és Kelemen Hunor jelölése elleni óvásokat, amelyeket Şerban Sanda Puica, illetve Ioan Todiroae nyújtott be. Késő este vitatták meg a Mircea Geoană, Ludovic Orban és Marcel Ciolacu jelölése elleni óvásokat, amelyeket ugyancsak elutasított a román alkotmánybíróság.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!