Elsőszámú közellenség. Diana Șoșoacát botrányos viselkedése miatt kivezetik az Európai Parlament ülésterméből
Fotó: Ronald Wittek/EPA/Agerpres
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
2024. október 07., 23:382024. október 07., 23:38
2024. október 08., 00:072024. október 08., 00:07
A taláros testület hétfő este tette közzé az SOS Románia párt botrányairól és szélsőséges megnyilvánulásairól elhíresült vezetőjének államfőjelöltségét elutasító határozatának indoklását. Mint arról beszámoltunk, döntése miatt az alkotmánybíróságot a parlamenti pártok többsége hevesen bírálta, politikai indíttatásúnak nevezve Şoşoacă kiiktatását az elnökjelölti küzdelemből.
„A nyilvános állásfoglalásai (...) és az alkotmányos értékekkel (...) ellentétes meggyőződéseinek hangoztatása, valamint bizonyos nyilvános rendezvényeken való részvétele elegendő okot szolgáltatnak arra a következtetésre, hogy Diana Iovanovici-Şoşoacă asszony Románia elnökjelöltjeként megkérdőjelezi és figyelmen kívül hagyja az alkotmány tiszteletben tartásának kötelezettségét, amikor az állam alapvető értékeit és opcióit (...) garantáló NATO- és EU-tagság megszüntetéséről beszél” – olvasható a hétfőn este nyilvánosságra hozott, az Agerpres hjrügynökség által ismertetett 21 oldalas indoklásban.
Az alkotmánybíróság kifejti, hogy egy államelnökjelölt tisztában van a nyilvánosság előtt közölt „üzeneteinek, eszméinek, véleményeinek, meggyőződéseinek, értékítéleteinek és érveléseinek jelentőségével”, így mindezek jelzik, hogy miként viszonyul az alkotmányhoz és az alaptörvény értékeihez.
„A véleménynyilvánítás szabadságát és a vélemények sokszínűségét egy demokratikus társadalomban az alkotmány garantálja. A demokratikus szabályok a politikai nézeteitől függetlenül valamennyi állampolgárra vonatkoznak, de nem tolerálhatók az anarchista megnyilvánulások a közéletben” – érvelnek az alkotmánybírók.
Indoklásukban emlékeztettek arra, hogy választások előtt természetes a nézetek ütköztetése, és a jelöltek közötti viták segítenek a választóknak a megalapozott döntések meghozatalában. Ám a megnyilvánulásaikor Diana Şoşoacă nem a Románia demokratikus irányvonalával kapcsolatos politikai elképzeléseit fejti ki, hanem folyamatosan demokráciaellenes és antiszemita üzeneteket terjeszt, és „szisztematikusan aláássa a román állam alkotmányos alapjait és garanciáit, nevezetesen Románia euroatlanti tagságát”. A dokumentum végén az alkotmánybíróság megállapította: Şoşoacă megnyilvánulásai „nyilvánvalóan” távol állnak az alkotmány tiszteletétől és a demokrácia védelmétől, amelyek az államelnök-jelöltség feltételei.
Mint megírtuk, hétfőn másodszor is elutasította az alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását. A taláros testület hétfői ülését követően szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében arról tájékoztat, hogy elutasították az S.O.S. Románia párt elnökének a Központi Választási Iroda (BEC) határozatával szembeni fellebbezését.
Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.
Románia a legnagyobb figyelemmel követi a közel-keleti fejleményeket a konfliktusok eszkalációja óta, és az illetékes román hatóságok számára a Közel-Keleten tartózkodó román állampolgárok biztonsága a prioritás – közölte vasárnap a külügyminisztérium.
Ismertette vasárnap a Szociáldemokrata Párt (PSD) az alakuló Bolojan-kormányba delegált miniszterjelöltjeinek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, a nyolcadik osztályt végzett diákok román nyelvből és irodalomból írásbeliznek.
Jóváhagyta vasárnap az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa a magyar szervezet belépését a következő román kormányba, egyúttal a leendő kormánytagok névsorát is elfogadta.
Hétfőn várhatóan aláírják a koalíciós megállapodást a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ, valamint a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői – jelentette be Ilie Bolojan.
Meglepőt húzott Ilie Bolojan kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke: a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyik volt politikusát, Dragoș Pîslarut javasolta európai forrásokért felelős miniszternek a PNL színeiben.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vasárnap figyelmeztetett, hogy a TikTok közösségi médiaplatformon a SRI nevével és logójával visszaélő fiókokat azonosítottak.
580 ezer dollárt találtak egy férfi poggyászában, aki Ukrajnából lépett be Romániába a sireti határátkelőhelyen keresztül – közölte vasárnap a Suceava megyei határrendészet.
Aláírta Daniel David ügyvivő oktatási miniszter az új középiskolai kerettanterveket jóváhagyó rendeletet. A miniszteri rendelet hamarosan megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A Nicușor Dan áééamfő által kormányalakításra felkért pártok, illetve a nemzeti kisebbségek képviselői a szombat este az elnökkel folytatott egyeztetésen sem tudtak dűlőre jutni a leendő kormányprogram kapcsán.
szóljon hozzá!