Fotó: Videófelvétel
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje szerdán megtámadta az alkotmánybíróságon az adócsalás egyes formáinak büntethetőségét megszüntető törvényt, amelyet kedden fogadott el döntő házként a képviselőház.
2023. december 20., 19:252023. december 20., 19:25
Az adócsalás megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvényt módosító jogszabály tervezetét a kormánypártok vezetői, Marcel Ciolacu (PSD) és Nicolae Ciucă (PNL) terjesztették be a parlamentbe. Egyik előírása szerint nem büntetendő az adócsalás, ha a költségvetésnek okozott kár nem haladja meg az egymillió eurót, és az elkövetője a 15 százalékkal megnövelt adóhátralékát a kamatokkal és büntetőkamatokkal együtt a bűncselekmény megállapítását követő 30 napon belül kifizeti.
A tervezetnek egy másik előírása szerint megfelezhető az adócsalásért kiszabott börtönbüntetés, ha az elkövető az első bírósági tárgyalásig teljes mértékben megtéríti a költségvetésnek okozott kárt. Ha pedig a kár nem haladja meg az egymillió eurót, az ítélet szabadságvesztés helyett pénzbüntetés is lehet.
– írja az Agerpres.
A Jobboldal Ereje képviselője, Ionel Dancă arról beszélt az újságíróknak, hogy ez a törvény árt a tisztességes adófizetőknek. „Amnesztiát vezet be azok számára, akik 100 ezer és egymillió euró közötti adót lopnak el. (...) Ennek a visszaélésnek véget kell vetni. (...) Azt várjuk az alkotmánybíróság bíráitól, hogy állapítsák meg az alkotmányos elvek kirívó megsértését, és állítsák le a törvény alkalmazását” – fogalmazott a politikus.
Ciolacu az adócsalás megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvény módosításáról: senki nem szabadul a börtönből
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán arról biztosította a közvéleményt, hogy az adócsalás megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvény kedden elfogadott módosítása nyomán egyetlen elítélt adócsaló sem szabadul a börtönből.
A törvénymódosító tervezetet korábban a kormányfő maga terjesztette be Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel együtt a parlamentbe. Egyik előírása szerint nem büntetendő az adócsalás, ha a költségvetésnek okozott kár nem haladja meg az egymillió eurót, és az elkövetője a 15 százalékkal megnövelt adótartozását a kamatokkal és büntetőkamatokkal együtt a bűncselekmény megállapítását követő 30 napon belül kifizeti. Emellett megfelezhető az adócsalásért kiszabható börtönbüntetés, ha az elkövető az első bírósági tárgyalásig teljes mértékben megtéríti a költségvetésnek okozott kárt. Ha pedig ez a kár nem haladja meg az egymillió eurót, az ítélet szabadságvesztés helyett pénzbüntetés is lehet.
A parlamentben nyilatkozó miniszterelnök újságíróknak kijelentette, hogy a törvénymódosítás elfogadása nyomán „senki nem szabadul a börtönből”, mert a jogszabály nem visszamenőleges hatályú. Felhívta ugyanakkor a sajtó figyelmét arra, hogy jelenleg az adócsalások kivizsgálása nem tartozik sem a korrupcióellenes ügyészség (DNA), sem a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) hatáskörébe. A törvénymódosítás azonban a DIICOT hatáskörébe utalta ezeknek a bűncselekményeknek a kivizsgálását, emellett 15 év börtönben szabta meg az áfacsalás büntetési tételének felső határát.
Ciolacu szerint nem igaz, hogy a módosított jogszabály dekriminalizálja az adócsalást, mert a visszaeső elkövetők nem kerülhetik el a börtönbüntetést. Hozzátette, hogy a törvény vitatott előírása az eredeti tervezetben nem szerepelt, a parlamenti frakciók javaslatára szavazták meg.
„Nem vagyok sem bíró, sem ügyész, nem érdekem bárkit is börtönbe zárni, mert ez nem az én feladatom. Az én felelősségem az, hogy fenntartható költségvetést készítsek. Engem az érdekel, hogy mennyi pénzt fizetnek vissza az államnak az adócsalók” – jelentette ki.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!