Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
Nem sikerült feloldani az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolása körüli patthelyzetet a koalícióban, de terítéken van „két-három kompromisszumos javaslat”, amelyeket elemezni fognak a kormánypártok a következő időszakban – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2021. július 28., 12:462021. július 28., 12:46
2021. július 28., 12:492021. július 28., 12:49
A miniszterelnök-helyettes a koalíció vezetőinek találkozója után elmondta, az egyik javaslat szerint a bírák és ügyészek bűncselekményeinek kivizsgálása a legfőbb ügyészségre hárulna a SIIJ megszűnése után. Erre vonatkozóan egy módosító indítványt is benyújtott korábban az RMDSZ a szenátusban.
(...) Ha méltányosnak mondható idő elteltével kiderül, hogy ez a rendszer nem működik, akkor lehet rajta árnyalni a következő időszakban parlamenti napirendre kerülő igazságügyi törvények és más jogszabályok révén” – magyarázta Kelemen Hunor.
A politikus közlése szerint
„Vagyis hivatali visszaélés gyanúja esetén ne a DNA indítson eljárást a bírák és ügyészek ellen” – tette hozzá a miniszterelnök-helyettes.
Az RMDSZ
de ha az eljárás során a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) vagy a DNA kompetenciáiba tartozó bűncselekmények gyanúja merül fel, akkor ezeket az utóbbi két szakosodott ügyészség valamelyike vizsgálja ki. „Ám a legfőbb ügyészség indítja el a vizsgálatot az ügyben” – magyarázta a politikus.
Kelemen elmondta, az RMDSZ jónak látta volna, ha ezen a héten a szenátus rendkívüli ülésszakot tart a SIIJ ügyében. „Szeretnénk végre lezárni ezt az ügyet, mert arról nincs vita a koalícióban, hogy a SIIJ-t fel kell számolni” – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes, amelyet szerdán az Agerpres hírügynökség közölt.
Olyannyira nem csitul a kormánykoalíción belül az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség felszámolása kapcsán kirobbant vita, hogy Stelian Ion igazságügy-miniszter már egyenesen az RMDSZ kormányból való kilépésének szükségességét hangoztatta.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!