Stelian Ion
Fotó: Facebook
Olyannyira nem csitul a kormánykoalíción belül az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség felszámolása kapcsán kirobbant vita, hogy Stelian Ion igazságügy-miniszter már egyenesen az RMDSZ kormányból való kilépésének szükségességét hangoztatta.
2021. július 23., 10:542021. július 23., 10:54
Az RMDSZ-nek ki kellene lépni a kormányból, amiért továbbra is ellenzi, hogy a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló, felszámolásra ítélt különleges ügyészség hatásköreit az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) vegye át – erre utalt a magyar szervezettel az ügyészség miatt hetek óta harcban álló Stelian Ion igazságügy-miniszter.
Mint ismert, a hatáskörök DNA-hoz való átvitelének élharcosa a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) pártszövetség.
„Állandóan azt mondják nekünk: Uraim, miért maradnak még a koalícióban ilyen körülmények között? De hát miért ne azok távozzanak, akik nem tartják tiszteletben a szabályokat?” – tette fel a kérdést Ion szerdán este a B1 hírtelevízióban.
A miniszter szerint a SIIJ felszámolásának ügye az RMDSZ miatt akadt el a parlamentben.
– vádaskodott Ion. Úgy folytatta: az RMDSZ kormányprogramjában nem szerepelt markáns elképzelés az igazságügy kapcsán, most mégis „nagy játékossá váltak” az igazságszolgáltatás terén. Ion ugyanakkor azt várja el a magyar szervezettől, hogy kössön kompromisszumot.
Ion kijelentésére, amelyben az RMDSZ kormányból való kilépését pedzegette, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Krónikának csütörtökön úgy reagált: ezt nem a miniszter dönti el. „Nem Stelian Ionon múlik, hogy az RMDSZ tagja marad-e a kormánynak, vagy sem” – szögezte le a frakcióvezető. Csoma lapunknak elmondta, a koalícióban egyelőre „jegelik” az ügyet, ugyanakkor elárulta, felvetette a miniszternek, hogy miért a SIIJ ügyét akarja az igazságszolgáltatás középpontjába helyezni, amikor vannak egyéb megoldandó kérdések is, például az ügyészek kinevezésének gyakorlata vagy a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának ügye.
Felvetésünkre, hogy mindezek után lát-e még esélyt az érdemi együttműködésre az RMDSZ és Ion között, Csoma kijelentette: például ez utóbbi két ügy rendezésében is készek együttműködni a miniszterrel.
Mint arról beszámoltunk,
Az RMDSZ viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a SIIJ hatásköreit a legfőbb ügyészség vegye át. Csoma Botond akkor ezt azzal indokolta, hogy szerintük az új javaslat nem biztosít valós garanciákat a bírák függetlenségére. Csoma még múlt héten a Krónikának nyilatkozva pártja álláspontját az Igazságügyi Felügyelet egy 2019-es jelentésével indokolta, amelyben az a DNA által elkövetett visszaéléseket, bírákra gyakorolt nyomást rögzített.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!