Stelian Ion
Fotó: Facebook
Olyannyira nem csitul a kormánykoalíción belül az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség felszámolása kapcsán kirobbant vita, hogy Stelian Ion igazságügy-miniszter már egyenesen az RMDSZ kormányból való kilépésének szükségességét hangoztatta.
2021. július 23., 10:542021. július 23., 10:54
Az RMDSZ-nek ki kellene lépni a kormányból, amiért továbbra is ellenzi, hogy a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló, felszámolásra ítélt különleges ügyészség hatásköreit az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) vegye át – erre utalt a magyar szervezettel az ügyészség miatt hetek óta harcban álló Stelian Ion igazságügy-miniszter.
Mint ismert, a hatáskörök DNA-hoz való átvitelének élharcosa a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) pártszövetség.
„Állandóan azt mondják nekünk: Uraim, miért maradnak még a koalícióban ilyen körülmények között? De hát miért ne azok távozzanak, akik nem tartják tiszteletben a szabályokat?” – tette fel a kérdést Ion szerdán este a B1 hírtelevízióban.
A miniszter szerint a SIIJ felszámolásának ügye az RMDSZ miatt akadt el a parlamentben.
– vádaskodott Ion. Úgy folytatta: az RMDSZ kormányprogramjában nem szerepelt markáns elképzelés az igazságügy kapcsán, most mégis „nagy játékossá váltak” az igazságszolgáltatás terén. Ion ugyanakkor azt várja el a magyar szervezettől, hogy kössön kompromisszumot.
Ion kijelentésére, amelyben az RMDSZ kormányból való kilépését pedzegette, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Krónikának csütörtökön úgy reagált: ezt nem a miniszter dönti el. „Nem Stelian Ionon múlik, hogy az RMDSZ tagja marad-e a kormánynak, vagy sem” – szögezte le a frakcióvezető. Csoma lapunknak elmondta, a koalícióban egyelőre „jegelik” az ügyet, ugyanakkor elárulta, felvetette a miniszternek, hogy miért a SIIJ ügyét akarja az igazságszolgáltatás középpontjába helyezni, amikor vannak egyéb megoldandó kérdések is, például az ügyészek kinevezésének gyakorlata vagy a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának ügye.
Felvetésünkre, hogy mindezek után lát-e még esélyt az érdemi együttműködésre az RMDSZ és Ion között, Csoma kijelentette: például ez utóbbi két ügy rendezésében is készek együttműködni a miniszterrel.
Mint arról beszámoltunk,
Az RMDSZ viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a SIIJ hatásköreit a legfőbb ügyészség vegye át. Csoma Botond akkor ezt azzal indokolta, hogy szerintük az új javaslat nem biztosít valós garanciákat a bírák függetlenségére. Csoma még múlt héten a Krónikának nyilatkozva pártja álláspontját az Igazságügyi Felügyelet egy 2019-es jelentésével indokolta, amelyben az a DNA által elkövetett visszaéléseket, bírákra gyakorolt nyomást rögzített.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
szóljon hozzá!