Stelian Ion
Fotó: Facebook
Olyannyira nem csitul a kormánykoalíción belül az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség felszámolása kapcsán kirobbant vita, hogy Stelian Ion igazságügy-miniszter már egyenesen az RMDSZ kormányból való kilépésének szükségességét hangoztatta.
2021. július 23., 10:542021. július 23., 10:54
Az RMDSZ-nek ki kellene lépni a kormányból, amiért továbbra is ellenzi, hogy a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló, felszámolásra ítélt különleges ügyészség hatásköreit az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) vegye át – erre utalt a magyar szervezettel az ügyészség miatt hetek óta harcban álló Stelian Ion igazságügy-miniszter.
Mint ismert, a hatáskörök DNA-hoz való átvitelének élharcosa a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) pártszövetség.
„Állandóan azt mondják nekünk: Uraim, miért maradnak még a koalícióban ilyen körülmények között? De hát miért ne azok távozzanak, akik nem tartják tiszteletben a szabályokat?” – tette fel a kérdést Ion szerdán este a B1 hírtelevízióban.
A miniszter szerint a SIIJ felszámolásának ügye az RMDSZ miatt akadt el a parlamentben.
– vádaskodott Ion. Úgy folytatta: az RMDSZ kormányprogramjában nem szerepelt markáns elképzelés az igazságügy kapcsán, most mégis „nagy játékossá váltak” az igazságszolgáltatás terén. Ion ugyanakkor azt várja el a magyar szervezettől, hogy kössön kompromisszumot.
Ion kijelentésére, amelyben az RMDSZ kormányból való kilépését pedzegette, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Krónikának csütörtökön úgy reagált: ezt nem a miniszter dönti el. „Nem Stelian Ionon múlik, hogy az RMDSZ tagja marad-e a kormánynak, vagy sem” – szögezte le a frakcióvezető. Csoma lapunknak elmondta, a koalícióban egyelőre „jegelik” az ügyet, ugyanakkor elárulta, felvetette a miniszternek, hogy miért a SIIJ ügyét akarja az igazságszolgáltatás középpontjába helyezni, amikor vannak egyéb megoldandó kérdések is, például az ügyészek kinevezésének gyakorlata vagy a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának ügye.
Felvetésünkre, hogy mindezek után lát-e még esélyt az érdemi együttműködésre az RMDSZ és Ion között, Csoma kijelentette: például ez utóbbi két ügy rendezésében is készek együttműködni a miniszterrel.
Mint arról beszámoltunk,
Az RMDSZ viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a SIIJ hatásköreit a legfőbb ügyészség vegye át. Csoma Botond akkor ezt azzal indokolta, hogy szerintük az új javaslat nem biztosít valós garanciákat a bírák függetlenségére. Csoma még múlt héten a Krónikának nyilatkozva pártja álláspontját az Igazságügyi Felügyelet egy 2019-es jelentésével indokolta, amelyben az a DNA által elkövetett visszaéléseket, bírákra gyakorolt nyomást rögzített.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!