Fotó: Facebook/Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor
Megalakultak szerdán a parlamentben a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő bizottságok, a rendszerváltás óta először képviselteti megát az RMDSZ a kémszolgálatokat ellenőrző testületben.
2021. február 18., 10:512021. február 18., 10:51
2021. február 18., 22:322021. február 18., 22:32
A bizottságok összetételéről titkos szavazással döntöttek a parlament két házának együttes ülésén.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét felügyelő bizottság elnöke Ioan Cristian Chirteş liberális szenátor, helyettese Florin Silviu Hurduzeu (képviselő - PSD), titkára Csoma Botond (képviselő - RMDSZ). Tagok: Iulian Alexandru Muraru (képviselő - PNL), Răzvan Prişcă (képviselő - PNL), Mitică-Marius Mărgărit (képviselő - PSD), Marius Alexandru Dunca (szenátor - PSD), Teodor Lazăr (képviselő - USR PLUS), Dorel Gheorghe (képviselő - AUR).
A Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) tevékenységét felügyelő bizottság elnöke Nicu Fălcoi (szenátor - USR-PLUS), alelnöke Felix Stroe (szenátor - PSD), titkára Antonel Tănase (képviselő - PNL). Tagok: Mihai Weber (szenátor - PSD), Liviu Dumitru Voiculescu (szenátor - PNL), Nicolae Roman (képviselő - AUR) és Turos Lóránd (szenátor - RMDSZ).
A közvitára bocsátott – kormányzati és parlamenti jóváhagyásra váró – 2021-es állami költségvetés-tervezet a tavalyival nagyjából megegyező 2,7 milliárd lejes keretet irányoz elő a SRI, illetve 390 millió lejes költségvetést a SIE számára.
A Speciális Távközlési Szolgálatnak (STS) a tavalyinál csaknem tíz százalékkal kisebb, 622 millió lejes költségvetést irányoztak elő. A negyedik titkosszolgálat, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak alárendelt kormányőrség (SPP) várhatóan a tavalyi büdzsé csaknem másfélszereséből, 401 millió lejből gazdálkodhat idén.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
1 hozzászólás