Vitatott döntés. Az alkotmánybíróság az ombudsmani hivatal egyik munkatársának panasza nyomán megszüntette a vagyonbevallások nyilvánosságát
Fotó: Az alkotmánybíróság honlapja
Az ombudsmani hivatal egyik tanácsosa áll amögött, hogy az alkotmánybíróság csütörtöki ítéletével egyrészt megszüntette a közhivatalt betöltő személyek vagyonbevallásainak nyilvánosságát, másrészt megszüntette azt a gyakorlatot, hogy a családtagok vagyoni helyzetét is fel kell tüntetni a dokumentumban.
2025. június 01., 13:282025. június 01., 13:28
2025. május 30., 09:242025. május 30., 09:24
Az ombudsmani hivatal munkatársa, Laura Dumitrița Chițan még 2019-ben fordult panasszal az alkotmánybírósághoz, amelyben a közalkalmazottak és hozzátartozóik vagyonnyilatkozatainak titkosítását kérte.
Laura Dumitrita Chițan az Adevărul szerint 2017 óta dolgozik az állampolgári jogok biztosának hivatalban. Ezt megelőzően az Állami Vagyonkezelő Hatóság jogtanácsosa (2011-2016), valamint Bukarest 5. kerülete önkormányzatának jogtanácsosa (2008) és a Romad Administrare Imobile Rt. jogtanácsosa volt.
Chițanék tulajdonában egy 2019-ben gyártott Skoda személygépkocsi is van.
Ami a jövedelmeket illeti, Laura Chițan közölte, hogy 2023-ban 76 861 lejt keresett az ombudsman tanácsadójaként, míg férje 85 000 lejt keresett pénzügyi tanácsadással.
Nicușor Dan államfő szerint a vagyonnyilatkozatokat titkosító alkotmánybírósági határozat „ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével, a közhivatal gyakorlásának átláthatóságával”.
Az alkotmánybíróság csütörtöki ítélete szerint a vagyon- és az érdekeltségi nyilatkozatokat nem kell közzétenni az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) és más közintézmények honlapján, illetve nem kell kiterjedniük a házastársak és a gyerekek jövedelmére és javaira.
Közleménye szerint a testület többségi szavazattal alkotmányellenesnek nyilvánította a 2010/176-os törvény 3-ik cikkelyének második bekezdését. Ez azt írja elő, hogy a nyilatkozatban fell kell tüntetni a házastárs és az eltartott gyerekek vagyonát is. Az alkotmánybíróság végleges döntése törölte ezt a kötelezettséget.
„Mivel a vagyonnyilatkozat egyéni felelősségvállalási nyilatkozat, ami az aláírójának büntetőjogi felelősségét vonja maga után, ezt a nyilatkozattevő csak a saját nevében fogalmazhatja meg, egy személy ugyanis nem vonható büntetőjogi felelősségre egy másik személy bűncselekményéért/nyilatkozataiért” – olvasható a közleményükben,
Az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a 2010/176-os törvény további két cikkelyét is, amelyek szerint a vagyon- és az érdekeltségi nyilatkozatokat közzé kell tenni az ANI honlapján. Emellett úgy döntött, hogy
Az alkotmánybíróság indoklása szerint tagadhatatlan, hogy ezeknek az előírásoknak az elfogadásával a jogalkotók szándéka a korrupció megelőzése a politikai élet átláthatóságának biztosítása volt, tehát legitim célt követnek. Ám az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlata és az uniós jog vonatkozó előírásai alapján
Az alkotmánybírák hangsúlyozzák, hogy a döntésük nem jelenti a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség megszüntetését, csak azt, hogy ezeket a dokumentumokat csak a Országos Feddhetetlenségi Ügynökséghez kell benyújtani.
Közölték azt is, hogy a határozatuk csak a jövőre vonatkozik, és nem érinti az eddig közzétett vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatokat.
A taláros testület döntését számos bírálat érte, Nicușor Dan államfő szerint az ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével, a közhivatal gyakorlásának átláthatóságával.
{K2}
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét, Cristian Popescu Piedonét. Ez idő alatt Piedone nem láthatja el intézményvezetői feladatait.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
A koalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja a helyi fejlesztésekről szóló Anghel Saligny programba foglalt beruházások nagy részének leállítását – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
szóljon hozzá!