Ilie Bolojan teljes átláthatóságot követel a közszférában
Fotó: gov.ro
Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő délutáni sajtótájékoztatóján új irányelveket ismertetett a romániai állami vállalatok reformjával kapcsolatban: a kormányfő szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez. Azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak – jelentette ki.
2025. július 22., 18:572025. július 22., 18:57
2025. július 22., 19:472025. július 22., 19:47
„Minden költségcsökkentés nyomán keletkező profit közvetlen hasznot jelent az országnak és a költségvetésnek” – kezdte hétfő kora esti, az eredeti időponthoz képest egy órával későbbre helyezett sajtótájékoztatóját Ilie Biolojan miniszterelnök, aki Dragoș Anastasiu kormányfő-helyettessel közösen ismertette az állami vállalatok átláthatóságáról, a kiadások csökkentéséről, az erőforrások hatékony felhasználásáról szóló határozattervezetet.
Bolojan már korábban, a 9 százalékot meghaladó költségvetési hiány lefaragása érdekében hozott megszorító intézkedések ismertetésekor is kilátásba helyezte az állami vállalatok gazdálkodásának felülvizsgálatát. A miniszterelnök elmondta, hogy a reform két alappillérre épül:
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Ilie Bolojan arról is beszélt, hogy a kormány törvénymódosításokkal csökkenteni készül az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak számát és korlátozni a juttatásaikat. Közlése szerint az elmúlt években gyakorlattá vált, hogy az állami vállalatok menedzsereinek és igazgatótanácsi tagjainak a kezdetben észszerű összegű juttatásai viszonylag rövid idő alatt elérték a megengedett maximális határt, mert senki nem ellenőrizte azt, hogy miként alkalmazzák a törvényt.
„Ez egyértelmű visszaélés, tekintettel arra, hogy ezeknek a juttatásoknak a drámai mértékű emelkedése nem tükröződött a vállalatok teljesítményében vagy szolgáltatásaik színvonalának a javulásában” – jelentette ki a miniszterelnök.
A sajtótájékoztatón Bolojan hangsúlyozta: a teljesítményi mutatók felülvizsgálata minden minisztérium számára kötelező lesz, hogy kiderüljön, azok a valós adatokat tükrözik-e.
A miniszterelnök azt is kijelentette, hogy nem lesz helye a hanyag vagy nem együttműködő vezetésnek. „Ha valaki nem hajlandó elfogadni a szakmai feltételeket, annak a szakmai hozzáállásával van baj. Ilyen esetben nincs helye az állami szektorban” – mondta.
A kormány szerint az állami vállalatok hatékonyabb, transzparens működtetése a román gazdaság egészére pozitív hatást fog gyakorolni.
Ilie Bolojan szerint ugyanakkor meg kell erősíteni az állami vállalatokat felügyelő ügynökség (AMEPIP) kapacitását, és az ehhez szükséges törvénymódosításokat a nyár végéig el kell fogadni. A kormányfő rámutatott, hogy az AMEPIP megfelelő működtetése nemcsak azért fontos, mert Románia kötelezettséget vállalt erre a helyreállítási tervében (PNRR), hanem az állami vállalatok jó irányítása érdekében is.
A kormány a következő napokban elfogad egy memorandumot, amelynek célja az állami vállalatok működésének hatékonyabbá tétele – vette át a szót Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes. A dokumentum egy külön munkacsoport létrehozását irányozza elő, amely a reformok kidolgozásáért felel majd. „Kevesebb állami támogatást, jobb szolgáltatásminőséget, több pénzt az állami költségvetésbe – ahogyan azt bármelyik magáncég is elvárná” – hangsúlyozta Anastasiu.
Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes
Fotó: gov.ro
Anastasiu bejelentette: törvényi módosítások is várhatók a reform részeként, ezek azonban kizárólag az európai szervekkel történő egyeztetést követően kerülnek kidolgozásra. „A jogszabályokat módosítani fogjuk – minden változás az Európai Bizottság és az OECD bevonásával történik majd” – mondta.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
A koalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja a helyi fejlesztésekről szóló Anghel Saligny programba foglalt beruházások nagy részének leállítását – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Kedd déltől éjszaka 3 óráig érvényes, Románia nagyjából felét érintő elsőfokú, vagyis sárga viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az alkotmánybíróság kedden elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) keresetét, amellyel megtámadta a kormányzati felelősségvállalással elfogadtatott deficitcsökkentő csomagot – értesült az Agerpres hírügynökség.
Korrupció gyanúja miatt házkutatást tartott kedden reggel az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója, Cristian Popescu Piedone otthonában, illetve ideiglenes szálláshelyén.
szóljon hozzá!