Magyarázkodnak. Az igazságszolgáltatási tanács szerint csak néhány bíró és ügyész fizet kis összegű lakbért szolgálati lakásért
Fotó: Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács/Facebook
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
2025. július 22., 15:052025. július 22., 15:05
A CSM azokra a központi sajtóban az utóbbi napokban megjelent hírekre reagált, amelyek szerint jelenleg több mint 80 hivatalban lévő vagy volt bíró, ügyész, ügyvéd vagy közjegyző lakik az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban, szerény bérleti díj ellenében.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács közleményében emlékeztetett, hogy
A 2004/303-as törvény ugyanis kimondta, hogy a bírák és ügyészek jogosultak hivatali lakás bérlésére, amelyet nem lehet megvásárolni, de nyugdíjazás esetén a bérleti szerződés jogosultja és adott esetben házastársa élethosszig tartó bérleti joggal rendelkezik fölötte.
Ezt a törvényt 2022. december 15-én eltörölték – nyomatékosította a testület.
Több tucatnyi bíró, köztük néhány nyugdíjas, akik jelentős különnyugdíjat kapnak, továbbra is az igazságügyi minisztérium szolgálati lakásaiban lakik Bukarest belvárosában nevetséges összegű, havi 60 és 197 lej közötti bérleti díjért.
Az új, 2022-ben hozott törvény előírja, hogy a szolgálati lakás fölötti bérleti jog a munkaviszony megszűnésével, beleértve a nyugdíjazást is, megszűnik – hangsúlyozta a tanács az Agerpres szerint.
Jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban, a bérleti szerződések többségét 2007 és 2013 között kötötték meg - szögezte le a testület.
A CSM hangsúlyozta továbbá, hogy a szolgálati lakás nem kizárólag a bírók és ügyészek kiváltsága, számos más szakmai terület van, ahol a jogszabályok lehetőséget biztosítanak ilyen ingatlan kijelölésére. Szolgálati lakásban részesülhetnek az orvosok, a belügyminisztériumi személyzet, katonák és családjaik, a katasztrófavédelmi alkalmazottak, kutatók, a közhivatalnokok, prefektusok, alprefektusok és közjogi méltóságok is – sorolta közleményében a testület.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
A koalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja a helyi fejlesztésekről szóló Anghel Saligny programba foglalt beruházások nagy részének leállítását – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Kedd déltől éjszaka 3 óráig érvényes, Románia nagyjából felét érintő elsőfokú, vagyis sárga viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az alkotmánybíróság kedden elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) keresetét, amellyel megtámadta a kormányzati felelősségvállalással elfogadtatott deficitcsökkentő csomagot – értesült az Agerpres hírügynökség.
Korrupció gyanúja miatt házkutatást tartott kedden reggel az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) igazgatója, Cristian Popescu Piedone otthonában, illetve ideiglenes szálláshelyén.
A romániai lakosság kétharmada szerint Nicolae Ceauşescu jó vezető volt – derül ki az INSCOP felméréséből, amelynek az eredményeit amúgy csak kedden teszik közzé.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az ,,aránytalan” bérköltségeket és a digitalizáció késését.
A román állami vasúttársaság (CFR) négy napra csökkenti a munkahetet alkalmazottai egy része számára.
Akkora terror uralkodik a kormányon belül az Ilie Bolojan miniszterelnök által megkövetelt költségcsökkentések miatt, hogy Ioana Dogioiu kormányszóvivő például nem meri hazsnálni a szolgálati autóját – állítja a Kormányzati Alkalmazottak Szakszervezete.
Újra kell gondolni a környezetvédelmi programokat – nyilatkozta hétfőn Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!